1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпатський енергетичний фронт: Віктор Микита розповів про переваги зелених технологій

955
Суспільство Закарпаття

Віктор Микита, начальник Закарпатської ОВА, зазначив, що на Закарпатті сонячні батареї встановлені у 4 тисячах дворів, але ця цифра має зрости до 20 тисяч.

Закарпатський енергетичний фронт: Віктор Микита розповів про переваги зелених технологій

Рада оборони Закарпаття минулого тижня зобов’язала всі громади області дослідити свої території, щоб визначити можливості використання відновлювальної енергетики. Віктор Микита зазначив, що через дії ворога та руйнування енергетичної системи держава найближчими роками не зможе забезпечити громади електроенергією. А без електрики немає розвитку, про це повідомляє Укрінформ.

Наразі в області працюють над встановленням газових генераційних електростанцій до листопада, щоб оперативно забезпечити частину громад мінімумом енергії під час блекаутів. Однак громади повинні задуматися про децентралізоване виробництво електроенергії для себе. Пропонується робити це за допомогою сонця, вітру та води. Сонячна енергія зрозуміла, оскільки Закарпаття нині є лідером у країні за кількістю приватних сонячних електростанцій, але проєкти з міні-ГЕС і вітряків в області пов’язані зі скандалами через вплив на екосистеми.

Про розвиток цих напрямків ми говоримо з начальником Закарпатської ОВА Віктором Микитою в інтерв'ю для Укрінформу.

Кількість приватних СЕС зросла після блекаутів 2022–2023 років.

- Нещодавно ви інформували, що Закарпаття вийшло в лідери по країні за кількістю приватних сонячних електростанцій. Як в регіоні з’явилося 4,8 тис. приватних СЕС? Це такий актуальний закарпатський тренд – мати вдома сонячні батареї?
- Історія з масовим встановленням приватних СЕС на Закарпатті почалася до повномасштабної війни, але процес пришвидшився після блекаутів кінця 2022 – початку 2023 років. У регіоні давно працюють юридичні особи, які займаються продажем та встановленням, обслуговуванням СЕС. Цей бізнес поставлений і добре працює років з десять. Після блекаутів процес прискорився, але не завдяки приватним власникам, а бізнесу. У нас запрацював проєкт підтримки енергонезалежності малого та середнього бізнесу «Energy help», в рамках якого ми компенсовували кошти бізнесу за придбання генераторів та сонячних батарей. Але вже тоді наголошували: сонячні панелі та акумулятори до них – краще за генератори. Бо генератор купуєш дешево, заправляєш дорого, потім він ламається, і це безкінечні витрати. Інформаційна кампанія дала певні результати, бо на наш ринок вийшли акумуляторники та батарейники, і люди почали активно закуповувати обладнання для сонячної генерації.

Наразі на Закарпатті є 4,8 тисячі дворогосподарств, де встановлені міні-СЕС, які дають від 3 до 10 кВт енергії. Люди встановлюють їх, щоб мати електроенергію вдома і без затрат у сонячний період року, від весни до осені, мати постійне світло. Процес триває, і кількість таких дворогосподарств зростає. Звісно, для великого бізнесу сонячні панелі – не вихід, оскільки потрібно забезпечити безперервний виробничий процес, а сонце не завжди доступне. Але для приватних споживачів – це добрий кейс.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber