1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Заручники світла і "генераторний колапс": до яких цін готуватись жителям Закарпаття уже відсьогодні?

2844
Суспільство Закарпаття

Дефіцит електроенергії в Україні відчутно вдаряє по бізнесу.

Заручники світла і "генераторний колапс": до яких цін готуватись жителям Закарпаття уже відсьогодні?

Останнім часом в Україні назріла украй невтішна ситуація із забезпеченням електроенергією промислових й побутових споживачів. Нагадаємо, від 22-го березня цьогоріч Росія вдруге атакувала українську енергосистему з початку повномасштабного вторгнення у східну частину держави. Першого ракетного удару по об'єктах інфраструктури із боку ворога було завдано у листопаді  2022-го року. Тоді Україна погрузла в суцільній темряві. В областях були змушені вводити графіки обов'язкових погодинних відключень світла. Не оминули вони й Закарпаття.

Наразі в Україні спостерігається вагомий дефіцит електроенергії. Населення у різних регіонах закликають більш раціонально використовувати енергоресурси у цей період, а зокрема в нічний час. До економії вуличного освітлення закликають у місцевих громадах. Насамперед на Закарпатті, економію вуличного освітлення запровадили у Виноградівській громаді, як повідомили у міськраді.

Генератори й бізнес, що ледь виживає в умовах війни. Як здорожчає хліб у найближчий період?

Напередодні ми писали, як гудуть генератори у цей період поряд із кафетеріями й іншими торговими точками в Ужгороді. Варто відзначити, що якраз генератори за відсутності електроенергії і рятують малий та середній бізнес в Україні. Водночас, така  альтернатива електроенергії доволі затратна. Обслуговування електрогенераторів наразі обходиться в рекордну суму, як відзначають підприємці й це не може не позначатися на вартості на продукцію.

Насамперед українців застерігають щодо здорожчання  хліба. Як відзначають експерти, воно буде безпрецедентним й до цього слід готуватись вже зараз.

На подорожчання хліба за словами виробників впливає: 

  • подорожчання сировини – зерна і борошна, олії та цукру;
  • перебої зі світлом та подорожчання електроенергії;
  • брак персоналу.

На сьогодні вартість зерна зросла удвічі, відповідно подорожчало й борошно. А в часи відключення електроенергії виробники вимушені користуватися генераторами. Залежно від пального, яке потрібно для генератора - вартість кінцевого продукту виходить ще більшою.

Тож виробники схиляються до збільшення ціни на 30%. Про це пише Радіо трек.

Очевидно, що це не станеться за один день, але поступово і покроково пекарі вийдуть на нову ціну. 

Вони кажуть, що пекарі явно завищили свої похмурі прогнози. Подорожчання, звісно, буде, але не на 30 відсотків, а значно менше.

Натомість економіст Олег Пендзін каже, що свого часу при інфляції у 27% хліб подорожчав лише на 2%. А щодо збільшення тарифів на електрику для населення, то на виробників за його словами це не впливає, оскільки виробники мають тарифи для бізнесу, і вони давно більші за ті, якими користується населення. 

Втім, виробники скаржаться не так на подорожчання електроенергії, як на її відключення, яке змушує їх використовувати дорогий генераторний струм.

В  Мінагрополітики теж не погоджуються зі збільшенням ціни на 30%. Там запевняють, що зерна зібрали достатньо, воно подорожчало, але не настільки критично. 

"Ми бачили розрахунки 7-10 відсотків у найближчий період. Насправді історично таких різких, щоб прямо 30 відсотків прецедентів не було", - каже  в.о.міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Читайте також: 15 -17 годин без електроенергії: у двох районах Закарпаття людям "дарують" відчутний блекаут

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber