Жителям України слід готуватись до найгірших прогнозів на найближчий період.
В Україні від травня цьогоріч впровадили графіки погодинних відключень електроенергії. Відключення світла наразі є обов'язковими з метою стабілізації енергосистеми держави у цілому. Варто відзначити, що цьогоріч росіяни укотре завдали масового удару по об'єктах інфраструктури і ці руйнування стали врази масштабніші від попередніх рашистських влучань по енергетиці у 2022-му році.
Удруге Росія атакувала енергетику України цьогоріч у березні. Відтак ситуація із забезпеченням електроенергії українців наразі є однією з найбільш критичних. Відключення світла, як зазначають експерти, ймовірно діятимуть навіть узимку.
Тож доведеться запасатись усім необхідним, щоб пережити складний період в умовах війни.
Закарпаття - не розташоване у зоні бойових дій, але й тут відключають електроенергію
Жителі області пам'ятають блекаути 2022-го. Саме тоді закарпатці чи не уперше відчули свою безпорадність, будучи без електроенергії майже сімнадцять годин на добу й витрачаючи гроші на недешеві на той час генератори, ліхтарики, павербанки та інші зарядні пристрої. З цього приводу лунало ряд негативу у соцмережах. Закарпатці звертались і до чиновників й до представників Обленерго, реєстрували відповідні петиції тощо. У соцмережах часто лунали дописи, мовляв електрику у цей час продають за кордон, а дефіцит покривають за рахунок відключень світла споживачам. Також люди обурювались на завдані збитки в результаті тривалих й щоденних відключень електроенергії. Від частих відключень світла у жителів виходила із ладу електротехніка.
Погодинні відключення світла наразі діють в усіх областях України, згідно із визначеним лімітом споживання електроенергії, доведеним Укренерго.
На Закарпатті наразі є актуальними 6 черг, згідно з якими відбуваються відключення і включення електроенергії споживачам. Із кожною із черг можна ознайомитись за офіційним посиланням.
Кабінет Міністрів України схвалив постанову, що передбачає вдосконалення механізму балансування роботи Об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України та безперебійне електропостачання критично важливим споживачам в умовах дефіциту електроенергії та застосування стабілізаційних обмежень, обумовлених масовими пошкодженнями критичної енергетичної інфраструктури.
Документ, ініційований Міністерством енергетики України, забезпечить справедливу і рівномірну черговість розподілу доступної електроенергії побутовим споживачам при застосуванні заходів з обмеження електроенергії.
«Ситуація зараз дуже складна, і всі розуміють, що обмеження електропостачання будуть і надалі. Але наша мета - зробити їх мінімальними за існуючих обставин, при цьому забезпечити максимально можливий справедливий підхід. Адже ми всі це вже проходили і знаємо, наскільки дискомфортно - залишатися без світла», - зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.
Порядок визначення та застосування граничних величин споживання електричної потужності, затверджений цією постановою, визначає процедуру взаємодії між Міненерго, Держенергонаглядом, оператором системи передачі та операторами системи розподілу у процесі визначення та застосування граничної потужності.
Відповідно до Порядку, обласні та Київська міська військові адміністрації готують та затверджують переліки критично важливих об’єктів, яким має бути забезпечено пріоритетне електропостачання відповідно до встановленого мінімального навантаження.
Постанова набирає чинності через місяць після її опублікування і діяти протягом періоду воєнного стану і 6 місяців після його припинення чи скасування.
"Ухвалене рішення сприятиме забезпеченню принципу справедливого і рівномірного розподілу електроенергії в межах лімітів між споживачами, які не входять до переліку критично важливих об’єктів, що мають пріоритетне електропостачання", - додали в Міненерго.
До зими буде важче і готуватись треба усім. Чи вріжуть масштабний блекаут?
Якщо в українській енергосистемі повторно буде зафіксований значний дефіцит, "Укренерго" буде вимушене повернутися до графіків відключень. Наслідки російського терору ще довго даватимуться взнаки.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прем'єр-міністра Дениса Шмигаля під час засідання уряду.
Як зазначив Шмигаль, стан української енергетики залишається в центрі уваги українського уряду.
"Завдяки сонячній генерації, а також виходу з ремонту двох енергоблоків АЕС вже кілька днів планові вимкнення споживачів не застосовуються. Але це не скасовує потребу системно заощаджувати електроенергію", - заявив український прем'єр.
Водночас він поінформував, що в Україні щодня інтенсивно працюють над відновленням об’єктів там, де це можливо.
Крім того, Шмигаль зауважив на перебудові енергосистеми з метою зробити її децентралізованою та більш стійкою до атак ворога.
Світло можуть відключати щонайменше два роки. Про це заявив Максим Немчинов, віцепрезидент Energy Club, бізнес-спільноти, що об’єднує провідні енергетичні компанії України.
Максим Немчинов повідомив, що внаслідок масованих обстрілів енергосистема втратила 8 ГВт генеруючих потужностей, зокрема маневрову генерацію, необхідну для балансування системи. Відновлення пошкоджених об'єктів потребує багато часу та коштів.
Через це доведеться підняти тариф на електроенергію, аби зібрати гроші на відновлення пошкоджених та зруйнованих енергооб’єктів.
"Це невідворотність. Нам треба платити за товар стільки скільки він коштує, щоб ці кошти направлялись на ремонт, відновлення та будівництво нової генерації", — підкреслив Немчинов.
Також він наголосив, що відключення світла в Україні триватимуть щонайменше два роки. І вони не припинятимуться ані влітку, ані взимку.
"Це наша реальність на найближчі два роки. Тобто треба адаптуватись, треба розуміти, що це буде. Нам треба буде будувати дещо з нуля, дещо відновлювати, дещо перебудовувати, модернізовувати. На це треба кошти й час", — сказав він.
Віцепрезидент Energy Club також наголосив на важливості розвитку відновлюваної енергетики, "розумних" мереж, залучення інвестицій та імпорту електроенергії. Та закликав захистити енергообʼєкти від ворожих ударів ППО.
За словами Володимира Кудрицького, ремонт пошкоджених електростанцій триває не дні й не тижні, а місяці. Водночас для відновлення окремих енергоблоків знадобляться роки.
"Очікувати, що відбудеться стрімке збільшення генерації в енергосистемі в найближчі тижні чи місяці, не варто", – констатує Володимир Кудрицький.
Однак, наголошує голова правління НЕК Укренерго, це не будуть блекаути, а контрольовані відключення, які Укренерго як оператор застосовує для того, щоб зберегти цілісність системи.
Наразі всі енергокомпанії докладають максимум зусиль, щоб якнайкраще підготуватися до опалювального сезону.
Поки ж, каже Володимир Кудрицький, українці можуть допомогти енергосистемі, намагаючись ощадливо споживати електроенергію.
Щоб комфортно пережити періоди без електроенергії, українцям рекомендують запастися водою й продуктами першої необхідності, які не потрібно готувати.
Які продукти довго зберігаються, їх не треба готувати?
М’ясні та рибні консерви.
Сушене чи в’ялене м’ясо.
Сублімовані продукти швидкого приготування – каші, супи, локшина, які можна заливати водою кімнатної температури.
Хлібці, печиво, сухарі.
Снеки, сухофрукти, горішки, насіння.
Енергетичні батончики, шоколад, цукерки.
Питну й технічну воду варто запасати на 2-3 дні. Необхідно знати, що на одну дорослу людину треба 3 літри питної води на добу. І 12 літрів технічної води для гігієнічних процедур та приготування їжі.
Що ще потрібно запасати на період відключення світла?
Щоб максимально комфортно почуватися в періоди без електроенергії, варто запастися додатковими речами.
Придбати ліхтарики, лампи на батарейках, свічки, сірники, батарейки.
Перевірити й у разі потреби доповнити домашню аптечку необхідними ліками.
Підготувати пальник із газовим балоном.
Подбати про безпечне пересування у темний час доби – підготувати одяг зі світловідбивачами, стрічки на руки чи сумки.
Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!