1. Новини Закарпаття
  2. >

На Закарпатті грибний бум: що знаходять й чому не "здають" грибні точки?

03.05.2024 21:46 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

У регіоні вже наповну грибарять в лісах.

У регіоні вже наповну грибарять в лісах.

Погода сприяє грибному врожаю. Не залежно від того, що надворі місяць травень лише розпочався, гриби в областях України цьогоріч вже збирають з кінця лютого. Найпершими грибними трофеями цього сезону були гриби із кумедною назвою "чаша ельфа". Ці знахідки заполонили різні спільноти соціальних мереж. Люди ділились і свіжим, і сушеним й маринованим делікатесом. А під світлинами вже отримували купу відгуків та "сердечок". Відзначмо, ці гриби не надто поширені в кулінарії, однак гурмани їх полюбляють й нахвалюють. Саркосцифа також лікувальна, як ми вже писали раніше.

Гриби зморшки цієї весни теж збирали повним ходом й виставляли повні тари з дарами лісу в мережі Фейсбук. У народі ці весняні гриби називають "бабині вуха". Не рідко, їх можна зустріти у продажі на закарпатських базарах.

Продаж домашнього краму, грибів й дикоростучих - один з методів заробітку для непрацюючих й малозабезпечених. Продають не лише за валюту, але й обмінюють на борошно, макарони, олію та інші вагомі продукти.

Звісно, одними з найбільш цінних грибів регіону є боровик - "білий гриб". Коли сезон бере старт, грибарів ніщо не стримає. А коли, як говорять на Закарпатті, "білі можна косити", місцеві жителі сім'ями відправляються на "грибалку" навіть з ночівлею. Грибарити вміють в екстремальних умовах, деручись берегами й пролізаючи крізь терняччя. На своєму шляху зустрічають небезпечних тварин й отруйних змій. Навіть зливи не страшні закарпатцям. Рік тому, у червні, потужна стихія із градом настигла у лісі грибників Перечинщини.

Перші білі гриби цьогоріч з'явились в лісах Іршавщини й Берегівщини. Пізніше, грибними знахідками ділились жителі Хустщини, Свалявщини, Перечинщини тощо. Грибна лихоманка й далі триває. Поодинокі не вірять, що гриби цьогорічні та перепитують у грибників, чи смаколики дійсно свіжі, цього сезону? Відповідають: знахідки дійсно назбирані цього року.

У ході тихого полювання, закарпатці, як вони відзначають, знаходять не лише перші "майські" весняні білі гриби зі світлими шапками, але і "чорні букові", які б мали з'явитись лише восени. Так от цікавим трофеєм - чорного кольору білим грибом закарпатка поділилась у групі "Гриби". Водночас, конкретне місце локації жінка у дописі не розкриває. 

Грибні локації не розголошують, щоб не наврочити

На Закарпатті жоден "битий" (затятий) грибник не посміє розкрити місцину, в якій полював чи на "квочку" (Гриб баран, Федор гомба), "топольовий" (підочичник). А тим паче, ніхто не видасть грибної карти із власними місцями білих грибів  - оце факт! Грибарі в один голос торочать: у лісі, у лісі. Там під березами чи дубами. В траві, у моху... Ще можуть сказати, в якому районі збирали, а от як називається ліс чи урочище, де натрапили на фартовий врожай вам навряд розсекретять. Грибарі теж воліють на секретні місця "не водити" нікого, щоб бодай не наврочити на майбутній врожай "білого золота". Грибні маршрути у цьому разі будуть відомі лише справжнім мисливцям тихого полювання, що майже виросли в лісі і нюхом чують, де гриб. 

У лісі, щоб назбирати грибів, радять не поспішати оббігати кожне дерево поспіхом. Гриби здатні ховатись, тому слід запастися добрячим терпінням, аби знайти свій смаколик. Щоб була удача, радять збирати гриби тихо, не привертаючи до себе уваги. Також слід вміти ще й маскуватись, щоб вас не помітити в лісі.

Читайте також: Вважається найкращим з відомих їстівних: сезон “біляків” на Закарпатті розпочався значно раніше ніж зазвичай (ФОТО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська