1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Альтернативні джерела енергії для закарпатців: чи здатні ВЕС у горах "подарувати надію" простому народу?

637
Суспільство Закарпаття

Альтернативна енергетика наразі одне із важливих питань в Україні.

Альтернативні джерела енергії для закарпатців: чи здатні ВЕС у горах "подарувати надію" простому народу?

Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну потреба у забезпеченні додаткових джерел електроенергії для населення вкрай актуальна. Через постійні ворожі атаки й влучання в об'єкти енергетичної інфраструктури, енергетична сфера знаходиться у критичному стані. В багатьох районах доводиться вводити аварійні відключення. Один із потужних масованих ударів по енергетиці України ворог завдав ще 15 листопада 2022-го року, на початку повномасштабного російського вторгнення.

Відтак, абсолютно в усіх областях України було введено графіки погодинних відключень електроенергії. Енергетичний блекаут не оминув і закарпатців. Без електроенергії залишались медзаклади, школи, дитячі садочки та жителі в різних районах області.

Через постійні відключення й перепади напруги під час включень в людей виходили з ладу електроприлади. Проблему часто порушували у мережі Фейсбук, де звертались до влади й представників Обленерго.

Постійні блекаути змушували краян шукати альтернативні джерела електроенергії. Окрім свічок, сірників, ліхтарів, павербанків, люди змушені були купувати ще й генератори.

Від перебоїв електроенергії страждав малий та середній бізнес. Зачинялись пекарні, піцерії та ресторани.

Торік жителів областей України укотре закликали готуватись до імовірних повторних блекаутів. Найжорсткіші сценарії могли здійснитись узимку, тому людей застерігали про можливі ускладнення з поданням електроенергії. Готувались до відключень і закарпатці.

На щастя, Україна пережила тодішню зиму без повторних відключень світла. Однак, загроза подальших ворожих атак не минула. Цьогоріч, ворог удруге поцілив по енергетиці 22-го березня.

За словами енергетичних експертів, Росія укотре намагалась вчинити блекаут. Ймовірно, цього літа українцям, таки, доведеться підготуватись до вимушених відключень, як зауважують фахівці енергетичної галузі.

Вітрові електростанції в горах. Чи є перспектива для простого народу?

Хоч Закарпаття і не знаходиться в зоні бойових дій і тут не влучають в об'єкти енергетичної інфраструктури, а все ж, питання відновлюваної енергетики в регіоні важливе. Останнім часом на Закарпатті почали втілювати в життя інноваційні проєкти із будівництва сучасних ВЕС на гірських полонинах.

Одна із перших потужних ВЕУ з'явилась на території Нижньо-Ворітської громади.

Також вітряні парки згодом мають з'явитись на Полонині Руній.

Зелена енергетика, за словами інвесторів, істотно покращить економічну ситуацію у громадах і вже незабаром в будинки людей постачатиметься альтернативна електрика. А от що з цього приводу кажуть експерти. Чи дійсно ВЕС у горах дадуть прибуток громадам й чи виправдають надії людей без шкоди природі. Чи зможе простий селянин користуватись таким світлом, адже тарифи на "зелену електроенергію" в світі врази дорожчі за традиційну електроенергію.

За словами еколога Оксани Станкевич-Волосянчук, для забезпечення енергонезалежності області та захисту побутового споживача доцільніше розвивати мережу мікрооб'єктів електрогенерації у громадах. Це можуть бути дахові СЕС на бюджетних установах, на об'єктах малого і середнього бізнесу, на приватних житлових будинках.

Такі СЕС сьогодні повністю покривають потреби в електроенергії Закарпатської області протягом весни-осені. І працюють вони з орієнтацією на самоспоживання виробленої електроенергії. А в області інснує ще близько 200 МВт потужностей промислових СЕС та ГЕС, ТЕС, яка працює на біомасі та установок з виробництва біогазу. Вони працюють на генерацію "зеленої" електроенергії, яку здають у загальну мережу. Усе це - відновлювальна енергетика.

Володимир Кудрицький, голова НЕК Укренерго переконаний, що єдиним шляхом убезпечення енергосистеми від тяжких наслідків атак росіян є розосередження виробництва малих електростанцій по всій території України, - передає Укрінформ.

«Зосередження генерації на декількох майданчиках — це те, що призводить до серйозних проблем при масованих ворожих обстрілах. Ми, як оператор енергосистеми, розуміємо, що єдиний сталий шлях до убезпечення енергосистеми від такого масованого терору полягає у децентралізації генеруючих потужностей», — сказав Кудрицький.

За його словами, необхідно побудувати сотні маленьких електростанцій, які будуть більш стійкими до масованих атак саме через свою розосередженість.

Відповідно, атаки не призведуть до таких тяжких, як нині, наслідків для енергосистеми.

«На сьогодні в Україні вже будуються сонячні й вітрові електростанції - без "зеленого" тарифу, на основі прогнозів інвесторів щодо окупності інвестицій. Додатково до них нам також потрібні технології для балансування», — зазначив голова Укренерго.

За розрахунками компанії, енергосистемі потрібна нова теплова генерація — але не вугільна, а така, що працюватиме на відходах деревообробної промисловості, аграрного сектору тощо.

Крім того, енергосистема потребує газових пікерів (невеликі високоманеврені електростанції, що працюють на газі) та систем накопичення електроенергії. Географічно така генерація має бути роззосереджена по всій території держави.

Раніше ми писали, що закарпатцям продовжують відключати електроенергію. Подеколи вимикають на десять годин.

Читайте також: Туристичний європейський автобус застряг у "аксесуарах" мукачівських вулиць: у соцмережах обговорюють курйозний випадок на Закарпатті (ВІДЕО)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber