1. Новини Закарпаття
  2. >

Мобілізація на селах здивує новим  форматом: військовозобов'язаним закарпатцям слід врахувати важливий нюанс

22.03.2024 20:32 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Мобілізація в селах набуває нового формату.

Мобілізація в селах набуває нового формату.

Віднині повістки в сільських громадах вручатимуть в новий спосіб. Чоловікам слід готуватись до більш серйозних походів до ТЦК й бути свідомо готовими захищати Вітчизну.

Оскільки в державі укотре продовжено дію військового стану й триває загальна мобілізація, у Раді вирішили дещо змінити процес призову усіх військовозобов'язаних чоловіків. Насамперед, це стосується мобілізації чоловіків у сільських населених пунктах.

Деталями з приводу поділився нардеп Віталій Безгін в інтерв’ю Головному комітету. Про це пише "Стіна".

Комітет безпеки та оборони підтримав редагування законопроєкту про мобілізацію, що виводить громади з населенням до 10 тис. з-під дії закону та перекладає повноваження в таких громадах на районну військову адміністрацію (РВА).

Безгін пояснив, що у сільській місцевості, особливо у віддалених селах, повноваження щодо рознесення повісток покладено на старост.

Старости — люди, яких призначають на посаду в результаті громадського обговорення і нерідко це люди, які здійснюють побудинковий обхід для збору для призначення підписів.

Безгін зазначив, що такі особи, виходить, спочатку ходять по домівках, щоб зібрати підписи на своє призначення, а тепер розносять повістки й не дай Боже ще й приносять похоронки.

Він зазначив, що у Раді розуміють, що така модель недієздатна. Нардеп зазначив, що це може підірвати мобілізацію на селі. Ще це може призвести до того, що старости складатимуть свої повноваження.

Безгін зазначив, що це й так уже відбувається. При цьому українське законодавство зараз забороняє призначати виконувачів обов’язків старости.

Це призвело б до того, що не було кому надавати послуги. Тому нардеп подякував комітету за прийняте мудре рішення.

Варто уточнити, що йдеться про правку №998, в якій зазначено, що в селах з населенням, що постійно проживає, в 10 тис. осіб виконання обов’язків покладається на районні державні адміністрації, а виконавчі органи сільських, селищних, міських рад таких територіальних громад сприяють виконанню відповідних повноважень у порядку, визначеному законом.

На селах вже майже нема кого брати у військо. Не одна із найкращих і ситуація у містах Закарпаття?

З 2022 року у збройних силах України перебуває чимало військовозобов'язаних з різних регіонів держави. Мобілізовано за час повномасштабного вторгнення й ряд закарпатців. На селах, зі слів очевидців, мобілізація взагалі останнім часом посилилась. У попередній публікації ми писали, як жінка із палицею вигнала  представників ТЦК прямо з обійстя. Люди у формі намагались вручити повістку її чоловіку і попри пред'явлену довідку щодо його непридатності.

Також ми писали, як полювали на грибників-чоловіків поряд із  автотрасами у населених пунктах.

Не рідко мобілізація в регіоні переходить законні вимоги, про що обурюються місцеві жителі. Військовозобов'язаних ведуть в ТЦК прямо із вулиць та з магазинів, салонів громадського транспорту. Окрім того, жителі відзначають, що повістки вручають чоловікам прямо на автозупинках, щойно туди прибуде автобус чи маршрутне таксі.

Людей забирають посеред ночі з готелів. Такий інцидент, зокрема, зафіксовано в Ужгороді й він відбувся з одним з водіїв. Також на Міжгірщині водія фури зупинили серед дороги й відвезли в ТЦК.

Жителі області фіксували застосування методу сили у відношенні до військовозобов'язаних - їх валили на землю та били, штовхали в автомобілі, тягнули асфальтом.

Нещодавні інциденти за участю військовозобов'язаних та працівників ТЦК зафіксовано в Ужгороді і Сваляві. Одного з чоловіків було затримано поряд з торговим центром й відправлено в іншу область. Донька потерпілого згодом звернулась по допомогу до всіх небайдужих через мережу Фейсбук.

 Що стосується випадку у Сваляві, то тут у чоловіка в ТЦК відібрали мобільний, через що той не зміг зконтактуватись із рідними й пояснити їм ситуацію. Мобільний чоловіку дали на пів дорозі до полігону.

З якого віку відбувається мобілізація в Україні?

Проєкт Закону №10378 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби пропонує зменшити призовний вік для чоловіків із 27 до 25 років. Проте, на зараз цей законопроєкт був відкликаний та відправлений на доопрацювання.

Юрист та адвокат Ростислав Кравець розповів, з якого віку можуть мобілізувати в Україні у 2024 році.

За словами адвоката, загальна мобілізація в Україні відбувається для чоловіків від 18 до 60 років (для вищого командування до 65 років).

При цьому:

На військову службу можуть призивати чоловіків від 18 до 27 років. Тобто, мобілізувати до 27 років можуть чоловіків, які мають статус військовозобов’язаного.

Військовозобов’язані чоловіки – це особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період.

Українців, що не досягли 27 років, не служили в армії та не мають статусу призовника, мобілізувати не можуть. У цьому випадку раніше 27 років призов відбувається лише за їхньою згодою.

Тобто, за словами адвоката, якщо чоловік не військовозобов’язаний, не служив в армії, мобілізувати його на військову службу можуть з 27 років.

Військовозобов’язаних чоловіків можуть мобілізувати з 18 років.

Читайте також: законопроєкт щодо "законного відкупу" від призову. Що пропонують у Раді? 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська