1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Майже містичні і моторошні об'єкти: маловідоме про бункер в одному з районів на Закарпатті

04.03.2024 20:27 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Чимало цікавих історій заховано в цих  таємничих спорудах з минулих літ.

Чимало цікавих історій заховано в цих  таємничих спорудах з минулих літ.

Багато військових об'єктів з минулого на сьогодні є лиш відлунням про ті події, що колись відбувались у регіоні. Серед них - величні бункери, оповиті рядом історій, легенд й навіть містичних розповідей. Із часом такі споруди привертають увагу все більше охочих туристів. Такі неймовірні об'єкти і досі можна побачити не лише на Воловеччині, де розташовано найбільший бункер в Україні, але й на Перечинщині.

Полонина Руна, яку під час повномасштабного російського вторгнення в Україну планують забудувати масштабним вітряним парком, з метою подальшого виробництва "зеленої" електроенергії, таїть у собі ряд унікальних цікавинок. До секретної раніше споруди, що височіє і досі на хребті полонини, веде бетонна дорога, прокладена ще військовими за радянських часів. Про цей об'єкт розповідають багато цікавих деталей. Хоч більшість із них й по сьогодні під грифом "цілком таємно".

Загадкові руїни на Руній на Перечинщині

Доволі масштабний військовий об'єкт досі височіє на одній із відомих туристам карпатських вершин - Полонині Руній на Перечинщині. У різну пору тут багато туристів. Улітку місцеве населення підкорює Руну за "чорним золотом".

На Руній знаходиться засекречений у радянський період вузол 103. Іншими словами - секретна РЛС "Барс". Кажуть місцеві, що коли база була у робочому стані, то допускали сюди лише суто військових, цивільним туди дорога була забороненою.

Під час  холодної війни тут розгорнули Тропосферну мережу управління та зв’язку “БАРС”, а саме вузол радарної станції дальнього спостереження 103. З цього місця радіосигнал передавався до країн Варшавського договору, які об’єднались на противагу НАТО. Сигнал повинен був йти постійно і безперебійно, навіть у випадку війни. Завдяки високотехнологічним системам вентиляції та очищення повітря, станція забезпечувала життєдіяльність особового складу за умов хімічної або ядерної атаки.

У складі мережі було 26 організованих вузлів, загальна протяжність ліній яких становила понад 5 тисяч кілометрів. Мережа управління і зв'язку «Барс» за своїми основними параметрами перевершувала кращі закордонні системи аналогічного призначення, була стійкою до радіоперешкод та відрізнялася надійністю роботи.

Після розпаду Радянського союзу військові покинули базу. Через деякий час вона перейшла на баланс Інституту газу, пізніше була передана Солотвинському лісгоспу.

Військовий об’єкт був не лише на поверхні гори,  а й заглиблювався далеко землю на три поверхи. На жаль, спуститись туди не можливо в наш час та й не відомо, які там "сюрпризи" можуть чекати.

Урочище "Клокотива" і моторошний об'єкт поряд з водоймою

У попередніх публікаціях ми писали про це одне із мальовничих урочищ на Перечинщині, у підніжжі гори "Соколець", що у столиці Турянщини. Місце є історичним, оскільки обабіч водойми під назвою "Клокотива" (гірського потока, де був млин) у свій час пролягав популярний вузькоколійний маршрут.

Вагонетки радо мчали околицями населених пунктів. Возили на паровозах (паротягах) не лише деревину, а й був і пасажирський вагон. Про це урочище є чимало цікавих розповідей та легенд. Одна із таких — про залізничника.

Місце добре знане грибникам та любителям порибалити. В чистій гірській воді  місцеві рибалки, пригадують, як вихідними йшли ловити сюди форель. Риби було достатньо, "можна було "їмати" руками. На жаль, в останній період забруднена екологія — сміття у річках й уздовж берегів відлякали з цієї місцини "царську амфібію".

Що дуже цікаво, то й до сьогодні у "Клокотиві" ще зберігається таємний бункер. З часом він поріс хащею та затягнутий землею, розповідають очевидці, хто ще не давно зміг побувати на його місці. Навряд чи у нього можна пролізти  наразі. Водночас цей бункер і досі є в цьому урочищі та привертає увагу  допитливих в намаганні його відшукати.

У свій час, розповідають очевидці, малеча, під час випасу худоби, частенько залазила усередину цієї споруди. Наскільки довгим є бункер ніхто не знає наразі, водночас кажуть, що побудовано його у Тур'я-Реметі приблизно в період Першої світової війни. Тож якщо ці дані правдиві, малознаній споруді в урочищі "Клокотива" 110 років.

Читайте також: "Якийсь новий вид, кусають людей": що за напасть морочить голови жителям регіону та пробирається в їхні оселі? (ФОТОФАКТ)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська