1. Новини Закарпаття
  2. >

Буде цікаво, як місцевим так і туристам: в одній з туристичних родзинок Закарпаття з'явилася цікава фото-локація (ФОТО)

04.03.2024 14:59 Суспільство Лайт

У серці Карпатських гір, де вітер шепоче легенди, а ріки й потічки співають свої пісні, знаходиться неповторний у своїй красі та багатстві Національний природний парк «Синевир".

У серці Карпатських гір, де вітер шепоче легенди, а ріки й потічки співають свої пісні, знаходиться неповторний у своїй красі та багатстві Національний природний парк «Синевир

Саме на його території у підніжжі неповторно-привабливого озера Синевир, де природа щедро демонструє свої дари, інспектори Синевирсько-Полянського ПНДВ створили ще один шедевр - валило, яке зберігає свою актуальність серед місцевих мешканців та туристів.

Пише Національний природний парк "Синевир"


"ВАЛИЛО» - пристрій, що складається із дерев'яної діжки, жолобів та дерев'яного колеса, яке обертається під тиском води. Незважаючи на свою простоту, валило зберігає свою актуальність серед окремих горян карпатського краю і по нині.


"Валило має давню історію. Перші водяні колеса з'явилися кілька тисяч років тому, де використовувалися для поливу сільськогосподарських угідь та для подачі води в населені пункти. З часом, ідея водяного колеса поширилася повсюди і вона відігравала ключову роль у водних системах багатьох цивілізацій. У різних культурах водяне колесо могло мати різні конструкції та розміри, але його основний принцип залишався незмінним - перетворення енергії води в рух.
У Карпатах горяни його використовували для прання та ущільнення вовни та виробів з неї, особливо для полоскання шерстяних ковдр та пледів, шляхом валяння під силою водяного виру тощо. Місцеві мешканці знають, що ніщо не зробить шерсть м'якішою та чистішою, ніж проточна гірська вода, що протікає через валило. Саме вода, що пройшла через шерсть впродовж 6 - 7 годин, забираючи з собою забруднення та зайву жирність, залишить за собою лише свіжість і чистоту", - йдеться у дописі. 
Хоча сучасні технології пропонують більш швидкі та ефективні методи чищення вовни, валило залишається незмінним символом гірського життя та культури. Його використання - це не лише процес, а й спосіб збереження спільного досвіду та традицій, які перейшли через століття.

Сьогодні такі пристрої як валило залишаються не лише важливим елементом господарського життя, але й символом співіснування людини та природи. Його зведення нагадує нам про наші корені, про те, як прості методи можуть мати велике значення, і про те, як мудрість минулих поколінь може впливати на наше майбутнє...

Читайте також: Неймовірна знахідка вразила світ: під шаром землі знайшли велику гробницю з артефактами (ФОТО)

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська