1. Новини Закарпаття
  2. >

“Пекельне” літо 2024 року: кліматологи розповіли до чого готуватися українцям

25.02.2024 21:27 Суспільство Актуально

Після майже дощової, майже без снігу зими та такої ж весни в Україну прийде спекотне літо.

Після майже дощової, майже без снігу зими та такої ж весни в Україну прийде спекотне літо.

Минулий 2023 рік став на планеті найтеплішим за всю історію погодних спостережень. Ймовірно, за ним настане черга ще більш спекотних років. Не стане винятком і Україна. Відповідно до прогнозів кліматологів, зими в Україні стануть менш тривалими і м'якшими, а літо буде дедалі довшим і спекотнішим, пише РБК-УКраїна.

Таким прогнозом, зокрема, поділилася кандидатка географічних наук, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України Віра Балабух.

Що відбувається з порами року в Україні

В Україні середня річна температура підвищується швидше, ніж загалом на планеті. Це зумовлено нашим континентальним розташуванням. Так, згідно зі спостереженнями вчених, з 1981 року тривалість теплого періоду та періоду вегетації збільшується на 7-8 днів що десятиліття.

"Збільшується кількість літніх днів із середньою за добу температурою повітря вище 15 градусів у середньому на 8 днів кожні 10 років. Такі зміни зумовили суттєве зростання літнього періоду в Україні. Минулого року ми спостерігали у вересні температуру повітря, характерну для червня-липня", - каже кліматолог.

Водночас, такі зміни клімату призводять до збільшення частоти стихійних явищ природи: злив, шквалів, граду, посух і теплових хвиль. Але при цьому вчені відзначають зменшення швидкості вітру загалом у помірних широтах, зокрема й в Україні. Це скорочує такі явища як хуртовини та пилові бурі.


Через 20 років в Україні ще більше згладяться сезонні відмінності

Виходячи з інтенсивності підвищення температури, через 20 років клімат на території України значно відрізнятиметься від теперішнього. Взимку снігу не допросишся, зими стануть ще коротшими і м'якшими. А літо при цьому буде довшим і спекотнішим.

"У найближчі 20 років, тривалість літа на переважній більшості території України може збільшитися на тиждень, за іншим сценарієм - на два тижні порівняно з початком століття. У середині століття літо може тривати на два-три тижні довше і майже на місяць за іншим сценарієм", - поділилась учена.


Кліматологи одностайні в питанні скорочення зими і збільшення тривалості літа. Однак у цифрах думки розійшлися. Згідно з одним, більш щадним, прогнозом, тривалість літа наприкінці ХХІ століття буде приблизно такою самою, як і в середині, тобто на 2-3 тижні довшою, ніж зараз. Згідно з іншим сценарієм, тривалість літнього періоду до кінця століття збільшиться на місяць, а то й на два порівняно із сьогоднішнім часом.

Читайте також: “Вона вже весну чує”: на Закарпатті прокинулися “вогняні” красуні (ФОТОФАКТ)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська