1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатті розпочався Великий піст та підготовка до Пасхи: коли святкуватимуть Великдень 2024 та чому через це стільки суперечок?

34763
Суспільство Закарпаття

Громади Закарпаття розпочали підготовку до одного з найвеличніших християнський свят. Відомо коли святкуватимуть Великдень 2024 в Україні та області, а також чому ця дата відрізняється.

На Закарпатті розпочався Великий піст та підготовка до Пасхи: коли святкуватимуть Великдень 2024 та чому через це стільки суперечок?

Великдень для українців завжди був одним із найголовніших релігійних свят у році. Це перехідне свято, тобто його дата щороку змінюється.

Коли Великдень 2024 року в Україні та чи зміниться його святкування через перехід на новий календар?

Одразу варто зазначити, що перехід ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар жодним чином не вплинув на святкування Великодня. Адже православні християни вираховують дату Світлого Христового Воскресіння іншим способом, аніж католики.

Тому 2024 року християни східного обряду в Україні святкуватимуть Великдень 5 травня, а християни західного обряду — 31 березня. Тобто різниця становитиме понад місяць.

Чому така велика різниця?

Річ у тім, що для обчислення дати Великодня католики та православні християни використовують різну Пасхалію. Тому за юліанським і новоюліанським календарем Великдень може припадати на період від 4 квітня до 8 травня. Тобто православна церква для розрахунку використовує дату весняного рівнодення, тому православний Великдень не може прийти раніше 4 квітня.

Уведення нового православного церковного календаря, який є новоюліанським, призвело до того, що багато церковних свят тепер відзначають обидві гілки християнства (католицьку та православну) приблизно одночасно. Однак, це не стосується Пасхи, адже порядок обчислення цього свята зберігається відповідно до усталеної Пасхалії. Однією з умов для визначення дати святкування православних є те, щоб єврейське свято Песах було раніше, ніж Великдень.

Коли відзначатимуть Великдень на Закарпатті? 

Мукачівська греко-католицька єпархія з 1 вересня 2023 року перейшла на григоріанський календар.

Єпархія, яка підпорядковується Папі Римського та включає у себе всі греко-католицькі церкви Закарпаття, перенесла дати святкування не лише Різдва та пов’язаних з ним свят, але й Великодня.

Про це повідомив єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Ніл.

За словами владики Ніла, понад 90% прихожан мукачівської греко-католицької єпархії хочуть перейти на григоріанський календар.

На думку одного зі священників, новоюліанський календар, на який перейшла українська греко-католицька церква, це  спроба поєднати два календарі, зберігаючи дати рухомих свят (Великодня та прив’язаних до нього свят, які змінюються кожного року) та змінюючи дати нерухомих свят (Різдва, Водохреща тощо).

Після переходу на григоріанський календар закарпатські греко-католики святкуватимуть в один день з римо-католиками не лише Різдво, але й Великдень.

"Якщо дуже-дуже просто, то з прийняттям григоріанського календаря ми будемо святкувати Великдень разом з Католицькою Церквою, а лишивши юліанський чи вибравши новоюліанський - разом з Москвою та деякими іншими помісними православними церквами", – каже священник.

Він пояснив, що іноді різниця між датою Великодня за григоріанським та новоюліанським та юліанськими календарями може складати від одного тижня до трьох.

Минулого року за григоріанським календарем Великдень святкували 9 квітня, а за юліанським та новоюліанським – 16-го, тобто на тиждень пізніше.

Отець Павло зазначив, що й раніше деякі парафії Мукачівської єпархії служили різдвяну службу за новим стилем, тобто 25 грудня.

Священник також пояснив, що Мукачівська єпархія отримала автономію та напряму підпорядковується Римському Архієрею (Папі), на відміну від УГКЦ, яка має свою окрему ієрархічну структуру.

"Проте попри всі закиди, ми з ними знаходимося у найбільшій єдності, яку має Церква - Євхаристія. Вірники з Закарпаття можуть спокійно брати участь у богослужіннях на території цілої України, сповідатися та причащатися.

Священики з Закарпаття можуть служити в храмах України і навпаки. Тому це питання не варто розглядати в контексті якоїсь окремішності. Кожен житель та вірник нашої єпархії сприймає себе українцем та всім серцем пробує служити на благо своєї держави.

А якщо так склалося, що наше ієрархічне управління підпорядковується напряму Риму, то варто зазначити, що УГКЦ так само підпорядковується Риму, так би мовити і так і так ми під однним началом, – розповідає священник.

Отець Павло зазначив, що Мукачівська єпархія включає в себе всю Закарпатську область, а також  обслуговує духовні потреби угорсько- та румунськомовних греко-католиків регіону.

Великий піст 2024 року: коли будемо дотримуватися суворих обмежень

Перед Великоднем віряни щорічно дотримуються тривалого й доволі суворого посту. Це допомагає духовно та тілесно очиститися, щоб відсвяткувати велике свято без гріха. Цей піст називається Великим і триває 50 днів.

Тому 2024 року він розпочнеться 18 березня і закінчиться 4 травня, напередодні самого Великодня.

Якщо говорити про греко-католиків Закарпаття, то для них піст розпочався 10 лютого та триватиме до 30 березня. 

Останній тиждень посту, який вважається найсуворішим, називають Страсною седмицею.

Читайте також: Сергій Гайдай повертається до Закарпаття: відомо яку посаду запропонували колишньому очільнику Луганської ОВА (ФОТО) 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber