1. Новини Закарпаття
  2. >

Розвідники та дівчата з рідкісним іменем відзначають своє свято: в Україні сьогодні особливий день

24.01.2024 09:00 Суспільство Лайт

В Україні відзначають День зовнішньої розвідки України та День пам'яті преподобної Ксенії Міласької.

В Україні відзначають День зовнішньої розвідки України та День пам'яті преподобної Ксенії Міласької.

Щорічно 24 січня у нашій країні відзначається День зовнішньої розвідки України. Українська зовнішня розвідка існує понад сто років, але професійне свято цієї структури з'явилося нещодавно - у 2018 році завдяки указу Петра Порошенка.

24 січня було обрано датою урочистості не просто так. Саме цього дня 105 років тому в 1919 році був створений перший підрозділ загальнодержавної розвідки Української Народної Республіки. Основним завданням структури було виявлення ворогів та союзників УНР.

У наші дні зовнішня розвідка виявляє та ліквідує загрози зовнішньої безпеки України, бореться з міжнародною злочинністю та незаконною міграцією, розкриває ворожі плани РФ. Під час повномасштабної війни робота розвідки особливо відповідальна та небезпечна. 

Крім цього, 24 січня (6 лютого за старим стилем) відзначають - день пам'яті преподобної Ксенії Міласької, благодійниці, утішительки і наставниці.  

Преподобна Ксенія жила в V столітті й була єдиною дочкою знатного римського сенатора. В юності, щоб не виходити заміж, вона разом із двома служницями таємно втекла з рідного дому. У дорозі вона зустріла настоятеля обителі святого апостола Андрія і попросилася разом із ним у місто Мілас. Там Ксенія купила землю, побудувала храм святого Стефана і заснувала жіночий монастир. Незабаром єпископ Міласа, Павло, висвятив Ксенію в диякониси.

Свята Ксенія допомагала всім: для бідних була благодійницею, для скорботних - утішницею, для грішних - наставницею. При цьому сама свята вважала себе гіршою і грішнішою за всіх. У день смерті святої Ксенії в небі над монастирем з'явилося знамення у вигляді світлого вінця з хрестом, що сяяв посеред нього. Воно супроводжувало тіло святої до самого поховання. 

У народі кажуть, яка погода цього дня - така й весна:

  • сонце гріє - весна буде ранньою і теплою;
  • хуртовина почалася - до пізньої весни;
  • день видався теплий - навесні буде багато дощів.

У народному календарі 24 січня - свято Ксенія-напівхлібниця, оскільки зазвичай до середини зими запаси були витрачені наполовину. Цього дня був цікавий народний звичай вгадувати ціну на хліб: брали хліб і зважували один і той самий буханець увечері та вранці - якщо вага не змінилася, то і ціна не зміниться. 

Що не можна робити 24 січня

Є кілька заборон цього дня - що сьогодні не можна робити:

  • злитися, лаятися і ображати інших;
  • відмовляти в допомозі;
  • шити, в'язати, стригти нігті, волосся.

За народними повір'ями не слід міняти постіль, а також братися за важку роботу і починати нові справи - мовляв, користі не буде.

Що можна робити 24 січня

Свята Ксенія - покровителька всіх жінок з її ім'ям і помічниця для інших. До неї звертаються з молитвами в хворобах, просять про щасливе сімейне життя і під час вагітності. Вважається, що в день Ксенії потрібно зробити якийсь добрий вчинок: допомогти тому, хто потребує, провідати хворих або літніх людей, дати добру пораду - повернеться сторицею. 

24 січня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Ксенія, Герасим, Іван, Микола, Павло, Тимофій.

Читайте також: "Сюрприз" для водіїв: в Україні заборонили продаж деяких видів пального