1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Капуста мерзнула у гордовах, її рубали сокирою": що пригадують закарпатці про минулі морози й метрові сніги?

15.01.2024 13:47 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

У свій час в регіоні були жорсткіші морози й великий сніг.

У свій час в регіоні були жорсткіші морози й великий сніг.

  У минулі роки дідусі та бабусі пригадують зими, коли із хати не можна було вийти. Сьогодні ж таку погоду узимку побачиш доволі рідко, та й то десь у горах. В низинах в останні роки що у грудні що в січні спостерігають істотно м'які зими, коли усе квітне, а люди збирають гриби.   Якраз таким, не надто зимовим, цьогоріч в регіоні був грудень. На новий рік у населених пунктах, замість товщі зі снігу й очікуваних "мінусів", рясно лив дощ. Струмки із водою текли у обійстях й на вулицях. У результаті негоди почала різко підніматись вода в місцевих річках. В обласному гідрометцентрі попереджали краян про імовірне підтоплення автодоріг й сільгоспугідь.

  Січень припас "морозних сюрпризів"

  Та от у січні 2024-го зима уже дещо вступає в свої права. У горах 9 січня, на горі Піп Іван-Чорногірський, було зафіксовано дійсно собачий холод. Тут врізало -23 градуси цельсія. І хоча рятувальники й застерігали охочих піднятись в таку погоду на закарпатську вершину, а, все ж, екстремалів ніщо не спиняло. Так от відчайдушний підйом на вершину у цей самий мороз було здійснено екстремалкою. Дівчина вийшла на гору у легкій червоній сукні та ще й босоніж. Виявляється, що такі жертви було пройдено задля контенту.

  В низинах у січні погода також здивувала морозом. На Перечинщині, під Полониною Руною, врізало - 6 градусів цельсія. А в туристичних Лікіцарах пізніше зафіксували мінус 10 градусів морозу. А взагалі то, в регіоні цього січня прогнозували температуру до -14 градусів цельсія.

І все ж, у минулому очевидці затямили такі морози, які сучасникам і не снились. Розповідають, що сніг узимку сягав понад метра. Із хат не можна було вийти до того часу, поки господарі не дали раду велитенському насипу кучугур на подвір'ях. Подеколи сніг піднімався до рівня вікон в будинках. Засипані товщею снігу були і стріхи, що ледь визирали з-під білих "зимових шапок".

- Ой були і сніги і морози в період мого ще дитинства. У хаті в гордовах замерзала капуста, - розповідає Марія Белей з Перечинщини.

- Тато мусів рубати сокирою ту капусту у діжці, тоді розтоплювали над пецом (дровяній грубці), а так вже варили чи борщ, чи якусь іншу страву, - каже Марія Михайлівна.

- Сніг був такий, що лопати ламались, поверх метра знало насипати в дворі, сягало до вікон. Стріхи також були всипані шаром снігу, треба було постійно згрібати, - пригадує жінка.

- Сьогодні не має тих зим, що колись. Рідко доходить до -10 останнім часом, хоч в горах не без морозів. Та то у горах, в низинах зараз не такі страшні зими, в садах все цвіте в грудні - січні. А цього року зима взагалі прийшла із дощами, - додає співрозмовниця.

Нагадаємо, Тиждень сюрпризів: жителі Закарпаття сидітимуть без електроенергії по сім годин