1. Новини Закарпаття
  2. >

Добро повернеться в стократному розмірі: цього дня до заходу сонця потрібно встигнути дещо зробити

12.01.2024 09:40 Суспільство Лайт

Свято 12 січня відоме під назвами Тетянин день, Анисин день, Анісія Шлуночниця, Порізуха.

Свято 12 січня відоме під назвами Тетянин день, Анисин день, Анісія Шлуночниця, Порізуха.

12 січня за новим церковним календарем православні згадують святу Татіану Римську. У народному календарі - Тетянин день, або Бабин кут. Про його традиції, народні прикмети, а також що відзначають у церкві 12 січня за старим стилем - розповідаємо в матеріалі. 

12 січня 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

12 січня (25 січня за старим стилем) - день пам'яті святої мучениці Татіани, яка жила в III столітті в Римі. Вона походила з багатої сім'ї, її батьки були християнами і доньку також виховали в цій вірі. Коли дівчина досягла повноліття, то прийняла рішення відмовитися від заміжжя і присвятити себе служінню церкві. Незабаром за доброчесне життя її поставили дияконисою. 

Одного разу язичники схопили Татіану та привели до храму Аполлона - там вони примушували дияконісу поклонитися статуї бога. Татіана ж стала молитися до Ісуса, і тієї ж миті стався землетрус, який обвалив частину храму. За молитвою Татіани статуї язичницьких богів руйнувалися тричі, дівчину піддавали тортурам, але ті або не завдавали шкоди, або ж рани гоїлися за ніч. Під час одних із таких тортур Татіана стала молитися Богові, і Він відправив до її мучителів чотирьох ангелів - після цього кати увірували в Христа. Інші гонителі, злякавшись, засудили мученицю на страту - разом із нею стратили і її батька.

Свято 12 січня за старим стилем - день пам'яті Анісії Солунської. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 30 грудня.

Про що говорять прикмети на 12 січня

Погодні прикмети на 12 січня / Pixabay

За прикметами дня можна дізнатися, яким буде літо:

  • небо без зірок - погода зміниться;
  • сніг іде - літо буде непогожим;
  • вітер із півдня - літо буде теплим і врожайним. 

У народному календарі 12 січня - свято Тетянин день, або Бабин кут (місце біля печі, де зберігалося хатнє начиння), і прийнято пекти коровай. 

Що не можна робити 12 січня

Є кілька заборон цього дня - що сьогодні не можна робити:

  • лаятися і навіть мирно з'ясовувати стосунки - вважається, що свята не терпить конфліктів у свій день;
  • відмовляти в допомозі та милостині;
  • лаяти дітей;
  • вживати алкоголь - за народними повір'ями п'яного за запахом відчує нечисть.

Також за народною прикметою в день святої Тетяни, яка є покровителькою учнів, учням і студентам не слід виносити сміття - щоб не викинути разом із ним і знання.

Що можна робити 12 січня

Цього дня можна піти в храм або помолитися вдома. У святої Тетяни насамперед просять допомоги в навчанні та дякують за успіхи. Існує навіть повір'я, що студент, який хоче отримати везіння в навчанні на весь рік, повинен цього дня відстояти молебень у церкві. 

У день святої обов'язково потрібно до заходу сонця зробити добрий вчинок - подати милостиню, допомогти нужденним, погодувати птахів і безпритульних тварин, узяти участь у благодійності. Вірять, що добро повернеться в стократному розмірі, а сама свята може виконати заповітне бажання.

За старих часів у Тетянин день було прийнято пекти коровай, який символізував сонце. Робила це старша жінка в сім'ї і вона ж ділила його між усіма, кожен повинен був з'їсти хоча б шматочок - на щастя.

12 січня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Макар, Петро, Сава, Тетяна.

Читайте також: Закарпатцям продовжать відключати електроенергію: світла не буде кілька годин поспіль