1. Новини Закарпаття
  2. >

Смертельна загроза на порозі: на Ужгородщині поширюються випадки сказу у домашніх тварин

03.01.2024 11:53 Суспільство ВАЖЛИВО

Ефективного лікування хвороби не існує.

Ефективного лікування хвороби не існує.

На Ужгородщині зафіксували чергові випадки сказу в домашніх тварин. 

Про це повідомив заступник голови Ужгородської ОДА Валерій Дупин.

«Відповідно звіту про дослідження патологічного (біологічного) матеріалу випробувального центру Закарпатської регіональної державної лабораторії ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області встановили діагноз сказ собаки у селах СімеркиПеречинської громади та Костринська Розтока, Костринської ТГ,»  – написав Дупин на своїй сторінці в мережі Фейсбуці.

У зв’язку з цим провели позачергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Ужгородській районній державній адміністрації, на якому затвердили заходи з профілактики поширення та ліквідації сказу на території населених пунктів.

Валерій Дупин нагадав, що вакцинувати домашніх тварин можна у районних лікарнях ветеринарної медицини області. Антирабічна вакцина є в наявності у всіх спеціалізованих державних лікарнях, структурно підпорядкованих ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області.

Про те, що викликає сказ та як від нього уберегтися – розповіли фахівці Національного порталу з імунізації.

Що викликає сказ

Інфіковані тварини мають вірус у своїй слині. Зараження сказом відбувається при потраплянні на пошкоджену шкіру або слизові оболонки зараженої слини, спинномозкової рідини або частинок мозку хворої тварини. Вірус потрапляє в організм через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки та проходить через нерви в мозок. Там він розмножується і викликає запалення та пошкодження.

Природними осередками сказу є дикі хижі тварини. В Україні це лисиці, вовки, єнотоподібні собаки.

Однак важливо розуміти, що на сказ можуть хворіти всі ссавці включно з домашніми собаками та котами, а також кіньми, козами, коровами, вівцями тощо.

Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила чи ослинила невідома тварина?

Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення.

Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу.

Лікарі якнайшвидше вводять вакцину проти сказу (Індираб, Верораб, Рабіпур чи Рабівакс -С;

після вакцинації можна вживати алкоголь та жити зваичаним життям). 

Схема вакцинації: 0-3-7-14-28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує. В окремих випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина.

Як запобігти сказу