1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Забрали в людей найцінніше: у Закарпатській громаді "дали копняка" збирачам рятівної чорниці

72228
Суспільство Новини Перечина

Під час війни у закарпатців відбирають рятівний заробіток на ягодах.

Забрали в людей найцінніше: у Закарпатській громаді "дали копняка" збирачам рятівної чорниці

Сумна доля спіткала жителів Перечинщини. Цьогоріч багато місцевих родин втратили нагоду в подальшому збирати й заготовляти чорне золото на Полонині Руній.

За словами місцевих, рішенням влади, їх годувальницю під час повномасштабного російського вторгнення передали в користування донецькій приватній фірмі, яка займається будуванням вітряків в Україні. Про це "Голос Карпат" інформував у попередніх публікаціях . Там будуватимуть вітрову електростанцію, поясняють в ОТГ.

Утім таке будівництво, за словами екологів у найближчий період зашкодить самій полонині, адже зруйнує первозданну структуру цієї вершини. Також вітрові станції, котрі намагаються тут встановити, в подальшому висушать все довкола, у тому числі і зашкодить чорничним плантаціям.

Чорне золото - яфина завжди рятувала місцеве населення від нестачі фінансів.

Фіолетовий бізнес для простого народу був рятівним щосезону. Утім на сьогодні,збирачі ягоди констатують із сумом, що гору у них відібрали, а разом і можливість збирати в подальшому на Руній чорницю.

"Якщо віддали в оренду Руну, навряд чи колись ще простий народ зможе збирати на полонині яфину. Чи взагалі туди можна буде потрапити, не потрібно буде платити? Бо передати в оренду народне надбання чужому господарю - справа одна. А що нашим дітям залишиться. Яка природа, чи буде нашою ще полонина, яку у свій час доглядали наші батьки та діди, обробляли там землю, випасали худобу й збирали безкоштовно гриби. Розуміємо, питання розвитку зеленої енергетики, тим паче зараз, під час війни, актуальне. Утім, для чого обирати найвищу гору, чому не в низині десь поставити ці самі вітряки. У нас же багато в районі полів, що пустують і заростають. Чому на них не звернути увагу?", - запитує житель пан Олександр.

- Де будуть яфини, на яких заробляли щороку селяни й здавали заготівельникам?

Зазвичай, сезон яфин стартував на Полонині Руній всередині червня. Утім, торік він розпочався пізніше, у липні . Зараз місцеві жителі збирають яфину в лісах у підніжжі вершини. Відзначмо, наразі на полонині Руній вказаною вище фірмою цьогоріч уже вчинено вагоме екологічне порушення .

Дослідні вишки із подальшим спорудженням вітряків на гірському масиві - Полонині Руній встановлювали без необхідних на це дозволів, інформують в державній екоінспекції. Також у гірському масиві Закарпаття фірма завдала шкоди навколишньому середовищу.

Як повідомляється, у ході проведення заходів щодо запобігання правопорушень природоохоронного законодавства працівники Державної екологічної інспекції у Закарпатській області спільно з представником ініціативної групи УжНУ на Перечинщині встановили, що на території гори Лютянська Голиця у масиві Полонинський хребет, було незаконне зняття ґрунтового покриву площею близько 350 кв. м без відповідної процедури.

“Це порушення скоїла одна з вітчизняних фірм, котра займається вітрогенеруючою діяльністю. Наразі працівники ДЕІ встановлюють збитки навколишньому природному середовищу, а також проходить відповідна перевірка чи не було пошкодження рослин, які входять у Червону книгу України“, – повідомили держекоінспектори.

Нагадаємо, Радіація в Україні охопить великі відстані: людям радять не бути байдужими й зробити важливі запаси

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber