1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На закарпатських ділах почались «чорні жнива» - руки в мозолях (ФОТО)

07.07.2022 17:19 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Сезонний заробіток на ягодах рятівний для багатьох закарпатців і саме зараз почалась його активна пора.

Сезонний заробіток на ягодах  рятівний для багатьох закарпатців і саме зараз почалась його активна пора.

В цей період на Закарпатських полонинах достигає чорниця – основна ягода, на якій щосезону спішать заробити селяни. Зазвичай сезон масового збору яфини на багатьох полонинах стартує з середини липня, отож до цього часу люди задовольняють свої потреби в фінансовому плані, збираючи урожай на ділах.

У підніжжях вершин урожай диких ягід дозріває раніше, як в горах. Однак, збирати яфину, що в горах, що у низинах, кажуть люди, так само важко. Потрібно намучитись.

Аби начесати бодай два літри солодкої ягоди знадобиться чимало сил, відзначають яфинарі. Важко збирати її руками, тож послуговуються «чесалками» – спецінструментами із гострими зубцями та спеціальними дерев’яними ручками. За допомогою таких інструментів, кажуть, робота йде швидше і, певна річ, економиться час. Такі інструменти люди готують власноруч удома з підручних матеріалів, чи замовляють в майстрів. Зубасті інструменти - від 350-500 гривень.

«Начесав, відро повне, а тепер – ще й перебрати яфину»

Економія часу при зборі яфини чесалкою вам гарантована, та от якби ж вона могла відділяти чорну яфину від зеленця й гілочок. Тож удома яфинарям варто ще потрудитись, перебираючи вручну свій урожай від «зеленого» та сміття. Перебирають яфину, як і збирають її, теж всією сімєю, а відтак несуть на базари чи домовляються із клієнтами.

«Чорні жнива» почалися наразі й для жителів Перечинщини. Люди озброюються відрами, чесалками та подаються до місцин з чорничним золотом в околицях населених пунктів. Чорничний маршрут розпочинають із самого ранку, а повертаються додому в післяобідню пору. Під час канікул мають нагоду заробити на ягоді й школярі.

У селах Турянщини зараз, в основному, полюють за чорницею в урочищі «Вільшанський діл». Тут яфину збирають жителі гірських Вільшинок, Тур’я-Ремет, Ракова, Туриці та інших населених пунктів Туря-Реметівської ОТГ.

Реалізують «чорну ягоду», яку ще називають чорним Карпатським золотом на ринках Ужгорода й Перечина. Пів літра яфини – 70-80 гривень.

Масовий сезон збору яфин на одній із найвищих вершин району – Полонині Руній ще у стані очікування. Зазвичай, стартують «чорничні жнива» на Руній в середині липня. Торік сезон збору ягід на цій вершині розпочали 20 липня.

Збирай, та не нашкодь!

Щосезону, в погоні за заробітком, населення «чеше» усе підряд, не лише спілі ягоди, а й самий зеленець, що є грубим порушенням та чинить шкоду врожаю чорниці в майбутньому. Екологи бють на сполох й застерігають людей дочекатись сезону, коли яфина достигне у повній мірі.

Нагадаємо, закарпатці шукають в лісах «ведмежу ягоду» й заробляють на ній

Читайте на ГК:Закарпатці шукають в лісах «ведмежу ягоду» й заробляють на ній
Читайте на ГК:"Лопати замість модної техніки": у селі на Перечинщині люди самотужки за два тижні полатали "діряву дорогу" (ВІДЕО)
Читайте на ГК:"Крадівництво під час будівництва": на Закарпатті передали до суду справу щодо фінансових махінацій при будівництві амбулаторії