1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Не мають права тягнути силою": на Закарпатті повістки вручали в освітньому закладі й перестрівали автобуси

2159
Суспільство Закарпаття

В Україні триває мобілізація та продовжено дію військового стану.

"Не мають права тягнути силою": на Закарпатті повістки вручали в освітньому закладі й перестрівали автобуси

В усіх регіонах й надалі триває активний процес мобілізації. Не винятком є й Закарпаття, де із початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, до лав ЗСУ призвано вже чимало придатних до служби чоловіків. Дехто із закарпатців уже понад рік перебуває в гарячих точках, на лінії фронту. Одні воюють в самому пеклі війни з автоматами, інші працюють ремонтниками й лагодять військову техніку. Утім, не залежно від складності виконання бойових операцій, кожен з військових, перебуває у надзвичайно складних умовах в цей час.

Варто відзначити, військовий стан в Україні наразі продовжено. Він триватиме до 20 травня. Тим часом українцям продовжують вручати повістки у різних місцях й відправляти до ТЦК (ще донедавна військкомати). Люди пишуть що людей забирають прямо із вулиць, закладів харчування та навіть вручають повістки на похоронах. Нагадаємо, раніше ми писали, як військові та поліцейські навідались до одного з популярних гірськолижних курортів на Львівщині.

У ряді спільнот люди продовжують обговорювати законність процесу мобілізації в Україні. За свідченням очевидців, подеколи мобілізація переходить у грубу форму, де притаманне застосування фізичної сили із боку працівників ТЦК. Ряд інцидентів траплялись й на Закарпатті. Зокрема, очевидці публікували раніше відеокадри, на яких видно, як чоловіка силою тягнуть в авто прямо з обійстя. А от у попередній публікації "Голос Карпат" розповів, як чоловіка забрали до військкомату прямо із рейсового автобуса.

Чимало шуму у регіоні наробила і публікація щодо вручення повісток в одному з освітніх закладів Закарпаття. Як повідомили журналісту видання, повістки вручили десятьом працівникам ліцею в Мукачеві. У цій ситуації варто відзначити, що під час мобілізації, на особливий період не підлягають:… наукові й науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають учене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно в закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

А от чи законними є дії ТЦК із відловлюванням чоловіків прямо на вулицях та чи є необхідність застосування ними сили до військовозобов'язаного? У цьому питанні є ряд нюансів.

Якщо вам просто вручають повістку, то в цьому випадку вас не можуть затримувати та примусово доставляти до територіального центру комплектування. Такими повноваженнями військкомат не наділений, відповідають юристи.

Винятком є тільки, коли особа не з'явилася за викликом на порядку денному, і військкомат подав спеціальне повідомлення до органів національної поліції. На підставі цього поліція може затримати і доставити людину до військкомату для складання постанови.

Часто відбувається так, що чоловіків призовного віку забирають до військкоматів примусово. Але робити це можуть лише для того, щоб потім скласти ухвалу про притягнення до адміністративної відповідальності за неявку.

"Процедура така: чоловік отримав повістку і не з'явився за нею у встановлений час. Тоді представник територіального центру комплектування може винести ухвалу – документ про штраф у розмірі від 3400 гривень до 5100 гривень (правопорушення скоєно в умовах військового стану)".

Така ухвала має бути винесена в особистій присутності людини, щодо якої цю справу розглядають.

"У разі неявки ТЦК надсилає повідомлення до Нацполіції про те, щоб цю людину затримати. Поліція, вже маючи це повідомлення, затримує особу та доставляє до ТЦК – саме з метою розгляду цієї справи про накладення штрафу. Тобто затримувати та доставляти до ТЦК для того , щоб людина проходила медичну комісію та також з інших підстав, не мають права. Це закріплено у законодавстві", – пояснює Антон Маринич.

Крім представників Нацполіції, затримувати особу можуть спеціальні патрулі, які працюють уночі. Вони мають таке право, якщо людина порушила комендантську годину.

Особу можуть затримати, як наголошує в одному з видань юрист Роман Стойчев, лише тоді, коли вона перебуває у розшуку. В іншому випадку їй повинні вручити повістку, однак не вимагати в особи проходити медичну комісію. «Коли це робиться проти волі особи, і вона не знає, що вона має право не йти з працівниками військкомату, їхні дії є неправом

Нагадаємо, Масове роздавання повісток: що українцям необхідно знати про військовий облік 

На них також почали "полювати": на Закарпатті повістки вручили в одному з освітніх закладів

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber