1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Жниварям "чорного золота" на Закарпатті встановили жорсткі вимоги

22.07.2022 13:03 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Яфиновий - чорничний сезон триває на Закарпатті. Заробіток на ягоді є рятівним для багатьох непрацюючих.

Яфиновий - чорничний сезон триває на Закарпатті. Заробіток на ягоді є рятівним для багатьох непрацюючих.

Заробл яють на яфинах та інших сезонних ягодах жителі низин та гірських районів області. 

Торгують фіолетовим "скарбом" Карпат на зелених базарах та здають за певну плату заготівельникам. Наразі літр свіжої та очищеної вітамінної ягоди на місцевих базарах, зокрема, Перечинщини й Ужгородщини, можна придбати від 70 гривень.

Кілограм неочищеної яфини (із зеленцем), яку здають в приймальні пункти - 35 гривень. За чорним "Карпатським золотом" саме так ще величають яфину, її збирачі - яфинарі нині підкорюють гірські вершини. Чорничною годувальницею щосезону та рятівницею у фінансовому плані для багатьох жителів Перечинщини є добрезнаний туристам гірський масив Полонина Руна.

Офіційний сезон збору яфини цьогоріч тут стартував від 20 липня. Доти збирали году на ділах - "Ракуському" й "Лумшорському".  Збирають яфину на Руній жителі гірських Вільшинок, Туря-Ремети, Ракова, Туриці й інших сіл Турянщини. Заробіток важкий, мозолистий й водночас "мусайний", відзначають яфинарі. У дорогу збираються із самого рання, о третій годині за київським часом.

Людей до полонини доставляє наперед домовлений транспорт.  Якщо минулого року можна було запросто поміщати в машину до двадцять осіб - збирачів ягоди, нині у цьому плані більш строгі правила.

- Усього 7 людей дозволяється брати шоферам на Полонину. Перевіряють строго. Більше не можна так набирати, штрафують, - розповів  журналісту видання один з водіїв. 

Наразі на Полонині Руній тимчасовий перерив щодо збору яфини. Обіцяють продовжити збір вітамінки з наступного тижня. До слова, яфина володіє чималим спектром лікувальних властивостей. Одна із особливостей - покращення зору людини. Тож медики радять активно вживати цю диво- ягоду, якій навіть памятник встановили на Закарпатті.

Нагадаємо, "Вуж тягнув піпу й балдів": кумедна історія від закарпатця про плазуна.