1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

У закарпатських садах та на вулицях манить перехожих цілюще «рай-дерево» (ФОТО)

1513
Суспільство Новини Перечина

У садах закарпатців витають аромати весни. Полонять цвітом плодові дерева й кущі. Не пройти повз і ніжно квітуючих бузкових кущів цієї пори.

У деяких містах області можна зустріти і цілі бузкові алеї, чи вулиці й саме у травні вони поринають у фіолетовий рай цієї рослини.

Ароматний бузок милує око простих перехожих  та вабить невтомних бджіл-трудівниць і у селах на Перечинщині. У садах місцевих жителів ця рослина є однією з улюблених. Часто біля обійсть можна побачити цілий бузковий паркан. Особливого шарму бузкові насадження додають вузьким вуличкам чи провулкам. Ідеш повз цієї краси, наче у казці. Тут і білий, і рожевий бузок, і синій… Квіти бузку часто відтворюють на полотнах закарпатські митці (нижче на фото картина Марії Митрик. Фото з мережі)

Вражаюча роль бузку не лише в естетичному плані, але й в лікувальному. Здавна рослину використовували знахарі у лікуванні ряду хвороб. Всі частини бузку володіють цілющим ефектом. У народній медицині використовують  квіти, кору й листя  бузку. У листі і квітах наявні вітамін С, дубильні речовини, фітоцинди, алкалоїди, смоли, похідні кумарину, ефірні масла.

Чудодійні припарки, цілюща мазь та унікальний бузковий чай

Квіти бузку застосовують при епілепсії, ревматизмі, діабеті, малярії, туберкульозі, артриті, бронхіальній астмі, подагрі, остеохондрозі та  варикозі. Допомагають «вигнати» камені з нирок.

Бузковий чай із квітів рослини є ефективний при простудних захворюваннях. За допомогою спиртових настоянок можна позбутись від болю в суглобах, шкірних хвороб та запалення м’язів. Варикозне розширення вен можна прибрати за допомогою припарок на основі бузку. Від ревматизму, головних болей, п’яткової шпори застосовують мазь, виготовлену із квітів бузку.

Настій з листя бузку – від метеоризмів, виразці шлунку, застуді, поліартриті:

Заварюють 1 ст. л. сухого листя з 1 склянкою окропу. Настій вкутують на півгодини, потім проціджують. Можна вживати при виразці шлунку, метеоризмі, застуді, поліартриті, радикуліті та ряду інших захворювань. і Зовнішньо застосовують при погіршенні зору,  втомі, роздратуванні очей. 

Умивання квітковим настоєм допомагає очистити шкіру обличчя, дезінфікує та тонізує шкірний покрив. При безсонні вживається всередину перед сном. 

Бузок теж застосовують в кулінарії й косметології. Використовують як засіб, що збуджує апетит. Є одним із найпоширеніших компонентів у складі лосьйонів для тіла, шампунях та кремах, пінах для ванн тощо. 

Бузок має багато значень. У Латвії квітка символізує дружбу і мир, тому її зображено на гербі міста Сігулда. В Англії цю рослину вважають символом відмови і нещастя. У Китаї значення квітки пов’язане із буддизмом й просвітленням, в Україні означає свіжість і розквіт молодості, у Греції й на Кіпрі є символом Великодня; на Сході – уособлює розставання закоханих. 

Є також багато варіантів народних назв цієї рослини. У Персії – «лисій хвіст» (за формою квіткового грона), в Україні «рай-дерево», «буз», «Lilas» у Франції  (від лілового кольору).

Нагадаємо: Вітаміни – з відкритого грунту: жителі Перечинщини уже смакують «рубіновим» овочем (ФОТО)

Читайте також: