1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпатці «шаманять» з водою біля городини (ФОТО)

20.05.2022 14:35 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Городина закарпатців чекає дощу. Наразі господарі самотужки поливають посаджену зелень, адже вона без дощів не хоче рости.

Від нестерпної засухи потерпають городи, зокрема, жителів Перечинщини. У селах району дощу не було цілий місяць. Грунт, мов бетон, кажуть господарі, а це погано для овочів.

Просить дощу на свій сад та городину й господиня Марія Іванівна із Турянщини. Пані Марії за 70. Самотужки обробляє город. Із кожним роком садить все менше, розповідає, бо сил, щоб усе обробити, не вистачає.

–Земля хоче міцні руки, а мої вже послабли, нема отих сил. Два роки тому ще берувала пахати, й картоплі садили всю ниву, і кукурудзи… Була в нас худоба – узагалі обробляли уйма гектарів, не лише біля хати, – розповідає газдиня. А земля в нас погана, з камінням, жовтячка. Треба намучитись, обробляючи перед посадкою, удобрити, аби щось росло. Не раз треба й перекопати, витягуючи порядні камені з ниви. Через ті брили і орачі не надто хочуть орати, бо плуги ламають й трактори, – відзначає газдиня.

Цьогоріч пані Марія посадила картоплю поряд з обійстям, квасолю та кукурудзу. Пів ниви засіяла морквою, огірками, петрушкою, іншою зеленню, яка вже зійшла, Богу дякувати, радіє газдиня. Тільки от молить Всевишнього, аби послав дощику, бо самотужки поливати городину важко. Потік далеко від хати. Потрібно наноситись відер з водою.

–Тяжко мені поливати. Беру воду із потока. Найперше собі наношу відрами, а вже далі шаманю із поливачкою біля городини, маю стару ще радянську, – розповідає Марія Іванівна. – Пішов би дощ, було б людям легше, а то сухе все, не берує й мотика лупати. Земля, як бетон. Пішла у керт пополоти бурян, двічі потягла мотикою – поламала. Десь в інших районах на Закарпатті дощило, а в нас, як на зло, – розводить руками Марія. – Поливаю городину зранку й під вечір, коли не пече. Ллю воду й поміж картоплю, бо й та ухляла, – із сумом каже газдиня.

Без дощів на Перечинщині потерпає не тільки городина, а й інші рослини в садах. Тож місцеві очікують найближчими днями благого дощу на врожай.

Нагадаємо, неприступні руїни: як виглядають залишки мосту вузькоколійного транспорту в одному із закарпатських урочищ (ФОТО)

Читайте на ГК:Перехоплює подих: вражаючий небесний дар в одному із закарпатських урочищ (ФОТО)
Читайте на ГК:Полонина Руна - без бетону та ВЕС: як виглядає смарагдова точка в цю пору? (ВІДЕО)
Читайте на ГК:"Якісь мізки під листям": що за знахідки цієї пори відшукують з палицями у закарпатських лісах?

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська