На сьогодні у магазинах можна придбати різного роду медову продукцію, чи навіть замовити бджолиний продукт від пасічників. Проте, умілі закарпатські газдині готують і незвичний квітковий мед.
Чудовим рецептом кульбабового меду поділилась мешканка Перечинщини пані Марія. Квіти кульбаби жінка збирає в саду. Помагають бабусі й онуки, бо теж люблять посмакувати цією лакомкою із сонячних квітів. Народні назви кульбаби: пустодуй, молочай, бабакуля, одуванчик, солдатики.
Процес зі збирання хай і досить виснажливий, однак того вартує, каже газдиня. Мед виходить смачний та прозорий. Його можна й до чаю, і до млинців та оладок. А ще ним можна просочувати пішковту, зазначає Марія, бо він як сироп, не густий, як бджолиний мед.
– На літр меду вам знадобиться 300 квіток кульбаби, 1 кг цукру, дві склянки води, половинку лимона або пів чайної ложки лимонної кислоти. Збираю квіти в саду – ними всіяна уся наша загорда й навіть подвіря, – відзначає газдиня.
– Зриваємо самі лише квіти, без ніжки. В стеблі є гірке молочко і його не потрібно чіпати. Зірвані квіти слід висипати на друшляк та ретельно промити. Відтак суцвіття кульбабки поставити на друшляк, хай стікає вода.
– Приступаю до варіння сиропу, – ділиться далі рецептом газдиня. – Беремо підходящу каструлю й вливаємо в неї води та засипаємо цукор. Довести до кипіння, весь час помішуючи. У киплячий сироп дерев'яною ложкою опускаю кульбаби. Сироп із квітами вариться 20 хвилин. За 2-3 хвилини до закінчення варіння в сироп додати лимон чи лимонної кислоти, щоб було із кислинкою.
Зварений сироп залишаємо на добу у каструлі, накривши її кришкою. На другий день віджимаємо зварене у марлі та викидаємо квіти. На друге варіння вони не потрібні. Сироп із кульбаб варю знову, помішуючи 20 хвилин.
– Кульбабовий мед дуже корисний, особливо при кашлю, – розповідає Марія. –Готовий мед закатую в літрові банки. Ним ласуємо із чаєм, додаю у випічку. Діти люблять їсти його просто із хлібом.
Пригадується, раніше, доводилось куштувати кульбабовий мед – солодкувато-гіркий на смак, але і дійсно дуже смачний. У дитинстві мама часто готувала із жовтих квітів цю смакоту (авт.).
До речі, у Франції, Австрії, Німеччині, США, Голландії, Японії, Індії кульбабу культивують як городню культуру. І листя, i квiти, і корінь цієї рослини мають чудодійні, лiкувальнi властивості.