1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

«Нею лякають непослухів, готують фарбу»: на Закарпатті уже смакують «зубастою» вітамінкою

1268
Суспільство Новини Перечина

Жалива. Саме так її звуть закарпатці. Володіє чималим рядом корисних властивостей.

«Нею лякають  непослухів, готують фарбу»: на Закарпатті уже смакують «зубастою» вітамінкою

Малеча, ох і боїться, коли мама і тато, налякають жаливою. Не надто полюбляють обпектись кропивою й дорослі – відчуття не з приємних. У той же час дрібні «уколи» цією травою лікують певні недуги, у тому числі, й болі в хребті.

Зокрема, ефективним є лікування цією рослиною при паралічі, ревматизмі (хворі місця жалять, готують ванни із кропивою), корості, опіках, дерматитах (хворобах шкіри). Свіже листя використовують для лікування гнійних ран та варикозних хронічних язв. 

Вживають як сечогінний, кровоспинний, в'яжучий, протизапальний засіб. Широко застосовують у науковій та народній медицині при маткових, ниркових, кишкових, гемороїдальних, легеневих кровотечах, при зниженому зсіданні крові, недокрів'ї, для збільшення кількості еритроцитів і рівня гемоглобіну, гострих гастритах та ентероколітах, атеросклерозі, захворюваннях жовчного міхура, печінки, циститі, ревматизмі, цукровому діабеті, спазмах шлунку, захворюваннях шкіри, як лактогенний засіб. Входить до складу шлункового збору, уртифіліну і таблеток «Аллохол». Виявлена також протипухлинна (антиметастатична) активність препаратів кропиви. Корінь застосовують для лікування аденоми простати. Крім того, препарати кропиви можуть бути перспективними як профілактичний засіб, що стимулює фізичну працездатність, підвищує стійкість організму до несприятливих умов.

Цінують жаливу у харчовій промисловості. Не поступається бобовим за вмістом білків. Її застосовують у свіжому й квашеному вигляді. Із неї готують супи та салати, ікру, додають до котлет чи картоплі. Вживають як приправу до м’яса.

Перед  вживанням кропиву необхідно обдати окропом, розповідають газдині із Перечинщини, та залишити на кілька хвилин «попаритись». Відтак, вона стає не пекуча й безпечна для вітамінних салатів чи інших страв. Варіантів салатів із кропиви надзвичайно багато. Її можна готувати у поєднанні зі щавлем, який теж наразі уже росте біля обійсть закарпатців, молодим часником та цибулею. 

– Часто жаливу готую із вареними яйцями, зеленню, ковбасою та шинкою, приправляючи соусом, майонезом. Їдять навіть внуки із задоволенням, – розповідає пані Марія. – До пісного салату можна додати квасолю, картоплю, ту ж саму цибулю, різних спецій й перемішати з олією, – додає співрозмовниця.

– По Великодню традиційно готую щавлевий суп, зі щави, що росте на городі. Ото смакота із вареним шовдарем, – каже газдиня. А головне, це вітаміни, за які не треба платити в аптеках, природа дала, бери та хоснуй!

Щоб було міцним волосся

Відваром із кропиви миють волосся, аби воно було міцним та блискучим, не випадало. Це знали ще бабусі, які уміли користуватись дарами природи.

Вітамінний ополіскувач, настояний із листя жаливи, допомагає пришвидшити ріст волосся та ефективний для боротьби із лупою. Не потрібно витрачатись на бозна який дорожезний шампунь, від якого опісля ще й голова починає свербіти, або ще більш випадає волосся.

А ще із кропиви, точніше із її листя,  готують чудову зелену фарбу. Використовують для фарбування харчових продуктів, мила, парфумів, тканини тощо. Із коренів кропиви дістають жовтий барвник.

Нагадаємо: "Сади Перемоги": закарпатці розмірковують над необхідністю використання пустуючих роками ділянок (ФОТО)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber