Колись на Полонині Руній, що на Ужгородщині – одній із найбільших полонин Українських Карпат, випасали овець. У вівчарів тут була навіть колиба, яку називали «Ракуською хижою».
До наших часів не збереглось ні колиби на Полонині Руній, а у обійстях людей зменшилась кількість худоби. Не має вже ані державного жеребчинця, який у свій час, за Австро-угорщини, функціонував у Тур'я-Реметі, ані породистих коней заводу, яких також виганяли на випас на Полонину Руну.
На зміну возам прийшли автомобілі, а замість худоби останнім часом любителі екстриму «вигулюють» тут квадроцикли та джипери й іншу спецтехніку.
Любителі екстремальних видів розваг мандрують до Руної доволі часто у будь-яку пору року й погоду. В онлайн-пошуковику ми натрапили на ряд пропозицій із відповідними сайтами щодо джип-турів на Полонину Руну.
Такий вид туризму, як джиппінг, останнім часом набирає чималих обертів. Він полягає у подоланні на джипах та позашляховиках туристичних маршрутів по бездоріжжю. У цих захоплюючих поїздках радо беруть участь компанії, що потребують шалених пригод і неймовірних емоцій.
Прийшла ця туристична мода із-за кордону та глибоко в’їлась й на Закарпатті. І все ж, яким би модним не був джиппінг у горах Карпат, його наслідки надзвичайно плачевні. Це стосується і екстремальних турів на джипах до Полонини Руної, що є годувальницею для місцевих у сезон збору яфин та брусниці.
Але навряд чи любителі таких поїздок й організатори джип-мандрівок у гори замислюються над тим, яких руйнувань завдають екології. Подібні масові ралі на джипах, у тому числі, й без необхідних на це дозволів, за словами екологів, шкодять природі а, зокрема, у заповідних зонах. Автомобілі нищать колесами рослин та тварин, завдають шкоди природному ландшафту.
Систематичне руйнування важкою технікою гірських доріг, рано чи пізно, провокує ерозію грунту. У видавлених джипами коліях утворюються болотисті озера. Доволі часто обурюються на таких джиперів і населення гірських населених пунктів на Ужгородщині. За словами людей, неодноразово любителі екстриму роз’їжджають на своїй техніці поряд із їхніми огородами, не реагуючи на зауваження місцевих.
До слова, із метою збереження заповідних зон у горах Карпат, наразі встановлено обмеження для джиперів на території заповідного фонду «Пікуй» на Міжгірщині.
На вході до заповідного об’єкту встановлено металевий шлагбаум та інформаційну табличку, де йдеться про заборону щодо в’їзду на територію на тій чи іншій спецтехніці. Що стосується Полонини Руної, на якій розташовано ряд природоохоронних об’єктів, у тому числі, орнітологічний заказник «Соколові Скелі» та гідрологічну пам’ятку природи – льодовикове озеро «Велика Тростя», для любителів джипінгу наразі не встановлено жодних попереджувальних знаків.
У той же час природний ландшафт Руної періодично руйнується екстремальним горе-туризмом, хоча і надто уже «розкрученим». Як виглядають «немальовничі» пейзажі Полонини Руної зараз, дивіться у фотогалереї «Голосу Карпат», відзняті журналістом видання.
І хай там як запевняють організатори джип-турів, що не руйнують гірських доріг, та реалії свідчать про інше. Такий туризм, у першу чергу, це бізнес і вочевидь охорона природи у більшості випадків у «плани не входить».
Ну а поки ми роздивляємось не надто втішні фотореалії, охочим туристам пропонують гарячі та екстремальні джип-сафарі до Полонини Руної. Вартість такої мандрівки із транспортним обслуговуванням, супроводом гіда, купанням у чанах та ще плюс страховка обійдеться від 820 гривень для чотирьох осіб. Принаймні таку інформацію ми відшукали на одному з онлайн-ресурсів.
Нагадаємо, «Жахливий сценарій»: як лісовози та джипери гублять дороги на Перечинщині (ФОТО)
Читайте також:
- Штрафи на світлофорі: за що можуть покарати українських водіїв, навіть якщо стоїш?
- Контроль за мобілізацією: Міноборони перевірить лікарські комісії по всій країні!
- Арктичний подих: закарпатці фільмують "фантастику" в горах й низинах (ФОТО)
- Будинки й дороги - під насипом: листопадний "сюрприз" над Закарпаттям і дорожний "айсленд" (ФОТОФАКТ)