1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Свіжина без ГМО»: від сьогодні на Закарпатті розпочинають уже різати поросят

22.12.2020 09:08 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

22 грудня, на Закарпатті, а зокрема й на Перечинщині святкують Зачаття Пресвятої Богородиці. У народі цей празник має назву Ганине зачаття.

22 грудня, на Закарпатті, а зокрема й на Перечинщині святкують Зачаття Пресвятої Богородиці. У народі цей празник має назву Ганине зачаття.

У райцентрі люди хай і побожні, та вірять у багато різних прикмет. Зокрема, це стосується і релігійних свят.

«Прийшли Ганки – сідай у санки», – полюбляють нагадувати літні люди. Бо ж Ганине зачаття припадає на зимове сонцестояння. Із давна це свято називали «родинами сонця». За народними уявленнями, в цей день вовки остаточно збігаються в зграї, щоб відгуляти до Водохрещ «шлюбну пору». В деяких регіонах вважали цей день святом вовків і намагалися не працювати.

На Перечинщині від цього дня розпочинали підготовку до Різдвяних свят: білили у хатах, прибирали в обійстях, очищуючи будинки від непотрібних речей. Особливо старалися більш повноцінно доглядати за худобою, а зокрема, за поросятами у хлівах, посилиено їх годуючи, аби до свят і свіжину свою мати. Зазвичай, різали поросят із настанням морозів.

До слова, різанням свиней із дідда-прадіда займається ніхто інший, а досвідчений гентеш. У свій час, коли на селах люди утримували багато худоби й щороку, напередодні Різдва, різали поросят на свіжину, робота гентеша неабияк цінувалась. На цілу вулицю а то й на село був один або два гентежі, як відзначають старожили, до яких звертались газдове.

Наразі, чи не у кожному другому обійсті на Перечинщині годують худобу, зокрема і поросят. А шиковні господарі уже запаслись натуральною та ароматною свіжиною зі свого хліва.

–За мого дитинства щороку ми різали поросят, то телят – каже пані Олена із Перечинщини. Основним гентешом був наш сусіда – Іван Пастеляк, уже нині покійний. Мав практику у цьому ділі, робота його була дуже акуратною, – відзначає газдиня.

–Зарізане порося вже обпалювали потім газовим пальником, розділяли відповідним чином, а далі мама уже порядкувала: готувала шкварки, топила масть, робила тушонку. Допомагав батько і я, звісно, що берувала.

– Постійно ми мали у холодильниках своє м'ясо. Робили гурки зі свіжини. А із горища доносився аромат копчених шовдарів та домашніх ковбас, – каже Олена, – не раз, піднімаючись на під любила трохи собі відламати копченого та поласувати малою там на горищі, – зізнається газдиня.

То ж, запасайтеся натуральним до Нворічно-Різдвяних свят!

Нагадаємо, стали відомі подробиці вечірньої ДТП у Підвиноградові

Читайте на ГК:На Закарпатті сталася надзвичайна ситуація: відомі деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Були в шоці від побаченого: надзвичайна ситуація “сполошила” місцевих жителів (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Одне свято й переплутані дати: на Закарпатті римо-католики й греко-католики відзначають Великдень разом

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська