1. Новини Закарпаття
  2. >

Національний лідер та письменник А. Бродій: із небуття – у класики карпаторусинської літератури

02.03.2019 11:52 Суспільство

В ужгородському видавництві В. Падяка щойно вийшла п’єса «Шпекуланты» Андрія Бродія (1895–1946) – одного з найвпливовіших політичних діячів підкарпатських русинів 20-40-х років ХХ століття, керівника політичної партії «Автономний земледільський союз» та прем’єр-міністра першого автономного уряду Підкарпатської Русі (1938). Життя політика та письменника трагічно урвалося з початком анексії краю радянським режимом – його, як і десятки інших місцевих політичних, церковних та громадських діячів, було засуджено до смертної кари за сфабрикованими звинуваченнями, а на його творчість на довгі десятиліття КДБ наклало табу.

Лише нині літературна творчість яскравого лідера русинського автономізму А. Бродія приходить до читача. Комедія «Шпекуланты» (русинською мовою) була написана вже далекого 1930 року та видана окремою книжкою у 1932 році. Нині вона перевидана у видавничій серії «Русинське факсиміле» з ґрунтовним історико-літературним коментарем від кандидата наук Валерія Падяка – викладача Інституту русинської мови та культури Пряшівського університету. Ще до цього, літературна творчість А. Бродія була високо оцінена у новому університетському підручнику В. Падяка «Історії карпаторусинського національного театру та драматургії» (Пряшів, 2018). П’єса «Шпекуланты» вже рекомендована студентам русинських відділень університетів ЄС як навчальний текст при вивченні літературного процесу міжвоєнного часу.

А. Бродій у своїй п’єсі підняв одну з вічних тем. З огляду на сучасне Закарпаття як прикордонний край заявлена автором проблематика – контрабанда сигарет – є цілком зрозумілою пересічному закарпатцю. Комедія дотепно та яскраво показує буття карпаторусинського села початку 1930-х років, іронізуючи над вчинками місцевих спекулянтів та контрабандистів.

Нагадаємо, НАТО солідарне з Угорщиною стосовно українського закону про освіту.

Читайте на ГК:Вітаємо з днем народження (2 березня для закарпатців і всього світу)
Читайте на ГК:Гороскоп на 2 березня для всіх знаків зодіаку: наклепи та брехня віддадуться сторицею та боляче вдарять
Читайте на ГК:Прогноз погоди на Закарпатті: вдень хмарно з проясненнями
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus