1. Новини Закарпаття
  2. >

Лілія Гриневич під час зустрічі з депутатами Європейського парламенту обговорила мовне питання

07.11.2017 23:15 Суспільство

Одне із важливих завдань України як суверенної держави – перешкоджати штучній фрагментації  свого суспільства.

Одне із важливих завдань України як суверенної держави – перешкоджати штучній фрагментації  свого суспільства.

Про це заявила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час зустрічі з депутатами Європейського парламенту від групи Європейської народної партії сьогодні, 7 листопада, у Брюсселі, - повідомили на сайті МОН України.

«Ми серйозно стурбовані ситуацією в районах компактного проживання національних меншин. Там діти ростуть в закритому мовному середовищі, де державна мова використовується дуже рідко. Згідно з нашими офіційними даними, 55% школярів зі шкіл у румунських громадах та 62% школярів з шкіл в угорських громадах не подолали поріг склав/не склав із зовнішнього незалежного оцінювання з української мови. Це серйозна перешкода для освіти та професійної кар'єри в Україні. Нездатність використовувати державну мову також позбавляє дітей можливості отримати роботу на державній службі, в органах місцевого самоврядування, зайняти найвищі посади в країні. Усе це призводить до фрагментації українського суспільства, що є неприйнятно», – пояснила Лілія Гриневич.

Вона також підкреслила, що мовна стаття Закону «Про освіту» повністю відповідає практикам країн Європейського Союзу, а також не порушує ні українське законодавство, ні міжнародні домовленості з іншими країнами.

«Рекомендоване співвідношення державної та материнської мови при навчанні дітей зі шкіл нацменшин на різних рівнях буде визначено в Законі «Про загальну середню освіту». Мета статті 7 –  приведення дітей, що належать до національних меншин, до певного рівня володіння державною мовою. Стаття враховує особливості мовних груп та мовного середовища національних меншин в Україні, дає можливість запровадити різні моделі для різних національних меншин. Також я хочу усунути страхи та розвіяти міфи, які поширюються деякими нашими зарубіжними партнерами. По-перше, ми не будемо забороняти будь-які мови національних меншин у національному освітньому середовищі. Ми прагнемо зберегти право на навчання рідною мовою та її вивчення. Але це не робитиметься на шкоду державній мові. По-друге, жодна школа не буде закрита. Ми також не закриємо факультети в університетах. По-третє, вчителі не будуть звільнені. Навпаки – держава збільшить фінансування для підвищення їхньої кваліфікації, щоб вони могли використовувати двомовний підхід та використовувати двомовні глосарії. Відповідні кошти вже закладено в бюджет України на 2018 рік», – повідомила Міністр.

Основні питання депутатів ЄП були спрямовані на хід перемовин щодо імплементації статті 7 нового Закону «Про освіту» з представниками національних меншин в Україні.

Лілія Гриневич відзначила, що консультації ведуться постійно і досить продуктивно, а також додала, що основний виклик зараз – підготувати нові програми, підручники та перепідготувати вчителів для цих шкіл для підвищення знань з української мови.

Депутат Європарламенту від Чехії підтримав Закон «Про освіту». Він зазначив, що напади на Україну з приводу мовної статті є частиною гібридної війни Росії.

Депутат від Румунії додав, що Україна мала б проводити консультації до прийняття Закону. На це було зазначено, що проводились широкі консультації з представниками національних меншин в Україні – єдиною зацікавленою стороною, перед якою Україна відповідає як перед своїми громадянами. Однак редакція статті була дещо змінена під час розгляду Закону в Верховній раді у день прийняття документу, що повністю відповідає діючому регламенту ВРУ.

Також читайте: мовний аспект освітнього закону: журналісти розповіли реалії ситуації з мовою румунів в Україні.

Читайте на ГК:Гороскоп на 15 квітня: що чекає на кожен знак зодіаку
Читайте на ГК:“Обмежено придатних” почнуть викликати на повторні медогляди: до чого готуватись чоловікам
Читайте на ГК:Заборона на в'їзд та штрафи: українці зіткнулися з проблемами у ЄС
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська