1. Новини Закарпаття
  2. >

Вчені випадково знайшли в музеї останки найбільшого динозавра Європи

04.05.2017 15:12 Суспільство Лайт

Палеонтологи знайшли в одному з музеїв Франції останки раніше невідомого виду титанозаврів, що жив в Європі близько 160 мільйонів років тому і важив 15 тонн.

Палеонтологи знайшли в одному з музеїв Франції останки раніше невідомого виду титанозаврів, що жив в Європі близько 160 мільйонів років тому і важив 15 тонн.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі PeerJ, передає socportal.info.

"Vouivria були всеїдними травоїдними динозаврами, які їли всі види рослинності того часу, починаючи з папоротей і закінчуючи хвойними деревами. В той час, коли вони жили - 160 мільйонів років тому, Європа являла собою набір з безлічі великих і невеликих островів. Ми не знаємо , що погубило це істота, але воно допоможе нам зрозуміти, як з'явилися брахіозаври і їх родичі з числа тітанозаврообразних ", - розповідає Філіп Маньон (Philip Mannion) з Імперського коледжу Лондона (Велика Британія).

Планета гігантів

Титанозаври належать до числа зауроподів - великих чотириногих травоїдних ящерів. Вони мали величезну масу, відкладали велику кількість яєць, а їх молодняк ріс дуже швидко. Найвідомішими серед них є діплодоки і бронтозаври, в існуванні яких вчені сьогодні, за іронією долі, сильно сумніваються. Титанозавра, на відміну від своїх більш відомих "родичів", реально існували і були значно більший за їх, досягаючи маси в 90 тонн і довжини в кілька десятків метрів.

"Останки титанозаврів і їх найближчих родичів спочатку знаходили тільки на території Південної Америки, проте за останні 10-15 років їх кістки були знайдені на всіх континентах, в тому числі і в Антарктиді, що вказало на повсюдне присутність цих гігантів на Землі в крейдяному періоді і їх домінування серед травоїдних ящерів. Те, як вони проникли в майбутню Євразію і Африку, до сих пір є предметом суперечок серед вчених", - пише видання.

За словами Маньон, їх найближчими родичами сьогодні вважаються брахіозаври (Brachiosaurus altithorax) - чотириногі травоїдні динозаври з незвичайно довгою і "високої" шиєю, домінували на Землі разом з апатозавра до появи більших і успішних титанозаврів на початку крейдяного періоду.

Чи були брахіозаври родичами або прямими предками титанозаврів, сьогодні є одним з головних суперечок в палеонтології. Пошук відповіді на це питання ускладнює те, що майже всі останки брахіозаврів були знайдені в породах юрського періоду в Африці або в Європі, а останки титанозаврів - в більш молодих породах Південної Америки.

Кабінетні вчені

Маньон і його колеги випадковим чином відкрили останки великого динозавра, який може претендувати на роль "втраченого ланки" в еволюції і брахіозаврів, і титанозаврів - 15-метрового, 15-тонного ящера, чиї кістки вони знайшли в Національному музеї природної історії в Парижі. Цей зауроподів отримав ім'я Vouivria damparisensis в честь місцевої версії "чупакабри" на ім'я "вуівр" (Vouivre) і села Дампарі, де були знайдені останки ящера в далекому 1934 році.

Тоді, як розповідає Маньон, останки цього динозавра порахували звичайним брахиозавром і навіть не стали їх витягувати зі стін каменоломні, де їх знайшли.

Два роки тому колега Маньон, Олів'є Муан (Olivier Moine), натрапив на фотографії кісток "динозавра з Дампарі" і з подивом виявив, що він має справу з потенційно найдавнішим титанозавра Землі, які жили в Європі близько 160 мільйонів років тому, за кілька мільйонів років до появи брахіозаврів і "справжніх" тітанозаврів.

Зробивши це "відкриття по фотографії", Муан і Маньон зібрали команду однодумців і зробили кілька експедицій в кар'єр, де були знайдені останки Vouivria damparisensis, і доробили роботу, яку почали їх попередники в 1934 році.

"Аналіз останків цієї "сполучної ланки" не тільки підтвердив, що брахіозаври є найближчими родичами гігантів мезозою, а й допоміг вченим прояснити деякі деталі їх еволюції, виключивши з їх "генеалогічного древа" кілька інших видів динозаврів, що претендували на подібну роль, але опинилися "просунутими" титанозаврами з більш пізніх історичних епох", - йдеться у статті.

Подальше вивчення останків Vouivria damparisensis, як сподіваються вчені, допоможе прояснити історію появи найбільших травоїдних гігантів землі і зрозуміти, як їм вдалося досягти таких розмірів і перемогти в конкуренції з брахіозаврами та іншими видами перших зауроподів, що домінували в юрському періоді і швидко зникли після появи титанозаврів.

Читайте на ГК:Грошей немає: в Європі масово скорочують виплати українським біженцям
Читайте на ГК:Відомий актор загинув жахливою смертю у 27 років: що відомо (ФОТО)
Читайте на ГК:Двоє українок потрапили у смертельну аварію в Німеччині: деталі жахливої ДТП (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська