1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Унікальна "Селиська сироварня" завойовує світове визнання /ФОТО, ВІДЕО

814
Суспільство Новини Хуста

Більше десяти років тому підприємець з Хустщини Петро Пригара побудував у рідному селі Нижнє Селище невелику сироварню.

Сьогодні ж успішне виробництво під знаним брендом "Селиська сироварня" має чимало клієнтів не тільки в Україні, але й по всій Європі.

Не так давно екологічно чистий продукт без жодних домішок та консервантів, виготовлений за швейцарськими технологіями - селиський сир, - потрапив на сторінки Каталогу французьких виробників сиру, що є неофіційним визнанням у світі сироварів. А власне "Селиська сироварня" стала постійним партнером швейцарського посольства в Україні на благодійних ярмарках.

У чому ж секрет успіху закарпатського сировара, дізнавалися журналісти "Голосу Карпат".

Історія єдиної в Україні сироварні швейцарського типу розпочалася у 2002 році завдяки підтримці членів Асоціації європейських кооперативів "Лонго Май".

"Аби відкрити сироварню, спочатку навчався цій справі в Швейцарії. Все, що нині знаю, довідався на альпійських полонинах у майстрів-сироварів. Це був безцінний досвід. Опісля з друзями взяли в кооперативі "Лонго Май" безвідсотковий кредит на відкриття бізнесу. Першу партію продукції випустили у 2003 році. Стартувати було важко, навіть хотіли закрити виробництво. Лише через кілька років настала стабільність, відтак на п`ятий рік почався ріст і - довгоочікуваний успіх. Копітка праця, важкий труд таки принесли результат. Туристи, здається, були готові купити все до останньої цегли з сироварні. Нам не вистачало продукції для всіх. Наразі перебуваємо в спокійній фазі, що при всій складності нинішньої ситуації в державі не може не тішити, - розповідає власник сироварні Петро Пригара.

За словами співзасновника сироварні Ореста Дель Соля, підприємство створено на підтримку місцевих малих виробників молока, тобто сімей, які мають одну-дві корови. Іншим не менш важливим завданням є формування культури споживання здорової та екологічно чистої їжі. У Нижньому Селищі акцент ставлять на якість, а не на кількість продукції, зазначають власники. Щодня сироварня переробляє від 400 літрів до півтора тонни молока, все залежить від сезону.

Варять тут три сорти сиру: "Селиський" (становить 75 % всієї продукції), "Хуст" і "Нарцис Карпат". Усі різні на смак. "Селиський" і "Нарцис Карпат" - тверді, а "Хуст" - м`який, тане в роті. Найдорожчий - "Нарцис Карпат" - 330 гривень за кілограм. Делікатес півроку дозріває у підвалі і за цей час стає аж коричневий. Є в господаря і колекція сирів, які лежать по кілька років.

"Щоб пробитися на великому ринку, нам потрібно було придумати для своєї продукції ексклюзивні назви, притаманні нашій місцевості. Тож якщо з "Хустом" - від назви районного центру та "Нарцисом Карпат" - від Долини нарцисів проблем не було, то "Селиський", приміром, у Києві постійно плутали з селянським. А філологи ще й критикували, що неграмотно, адже вірно - "Селищанський", - згадує директор.

Ділиться сировар і таємницями технології вироблення сиру.

Молоко, яке вранці принесли мешканці Нижнього Селища, заливають у величезний чан і пастеризують. Після нагрівання в нього додають сичужний фермент і залишають створожуватися. Потім отриману масу заливають у форми і ставлять під прес. Наступного дня спресовані головки сиру потрапляють в соляну ванну. Опісля від 3 до 6 місяців сир вилежується на полицях в підвалі, залишаючи їх тільки для миття та зчищування цвілі. Для правильного зберігання та дозрівання, в підвалі підтримується вологість з точністю до 2-3 % .

Варто зазначити, що молоко, яке приймають від місцевого населення - ретельно відібране. По-перше, корова має бути здоровою і не приймати жодних лікувальних препаратів, по-друге, саме молоко повинно бути свіжим і не підданим жодній обробці. Ці складові та старанна робота з дотриманням всіх вимог і створюють унікальним продукт з відмінним смаком.

До слова, відвідувачам власник пропонує ознайомчу екскурсію по сироварні з демонстрацією технології виробництва сиру і власне дегустації продукту. Її вартість - 35 гривень. До речі, це одна із найпопулярніших зупинок сиро-винного туру по Закарпаттю.

Читайте також: