1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Земна кора перекинулася «догори дригом»: вчені виявили унікальну знахідку

01.03.2024 14:38 Влада

Частина поверхні нашої планети лежить під морем.

Частина поверхні нашої планети лежить під морем.

Вчені заявили про те, що у минулому земна кора «пірнула» під Середземне море і перекинулася «догори дригом». І тепер частина поверхні нашої планети лежить під морем, повідомляє Science Alert.

За словами вчених, ймовірно, що ця обставина впливає на те, що в Іспанії дуже часто спостерігаються землетруси.

«З 1954 року під [іспанським містом] Гранадою сталося п'ять близьких великих глибоких землетрусів із глибиною понад 600 кілометрів», — пояснюють геологи Даоюань Сунь з Університету науки і технологій Китаю та Меган Міллер з Австралійського національного університету.

Землетруси таких глибинах зазвичай супроводжуються значними афтершоками. Але коли Сунь та Міллер вивчили сейсмічні дані землетрусу в Іспанії у 2010 році, жодних поштовхів не спостерігалося.

Коли тектонічні плити натрапляють одна на одну, вони часто зміщуються. Одна ковзає під іншу у процесі, що називається субдукцією. Іноді цей процес руйнує частину плити, що «тоне», піднімаючи земну кору, утворюючи гори і з'єднуючи дві плити в одну.

Зазвичай протиборчі породи залишаються окремими, але складаються, і з фрагментів опускається все нижче в мантію Землі. Саме це відбувається на кордоні між Африканською та Євразійською плитами, де дно Середземномор'я поступово занурюється під Європу.

Занурена плита утворює водні силікати магнію у верхніх шарах, коли вони піддаються впливу океанської води. У міру того, як плита тоне, ці силікати зневоднюються і стають більш крихкими, через що землетруси стають ймовірнішими. Ці силікати також уповільнюють сейсмічні хвилі, які можуть зафіксувати сейсмографи.

Сейсмічні хвилі під час Гранадського землетрусу 2010 року тривали надзвичайно довго та мали пізню додаткову фазу активності. Це можна пояснити тим, що сейсмічні хвилі рухаються повільніше внизу Альборанської плити, а не вгорі.

«Значна кількість води була перенесена до перехідної зони мантії, що вказує на відносно холодну плиту. З огляду на молодий вік морського дна в західному Середземномор'ї, щоб плита залишалася прохолодною, швидкість субдукції має бути доволі високою, наприклад, у середньому близько 70 міліметрів на рік», — пояснює Сан.

Ймовірно, висока швидкість субдукції сприяла тому, що частина кори перекинулася, забравши з собою кишеню морської води. Але вчені вирішили піти далі і припустили, що кора повністю перекинулася і приземлилася силікатною стороною донизу. Це може пояснити загадкову складність тектонічних структур регіону та періодичні землетруси на глибині понад 600 кілометрів.

Читайте також:  Кривавий конфлікт у Виноградові: поліція зупинила небезпечного злочинця, який атакував сусіда (ФОТО)