1. Новини Закарпаття
  2. >

Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків: що варто знати й якого головного "кроку" очікувати

27.02.2024 14:18 Влада ВАЖЛИВО

Аналітики вважають, що закон зможе розвʼязати проблему, яка поставила строковиків у безвихідне становище.

Аналітики вважають, що закон зможе розвʼязати проблему, яка поставила строковиків у безвихідне становище.

Про  це повідомляє  Центрі спільних дій. 

Строковики отримають відстрочку протягом 12 місяців після звільнення в запас, тобто їх не можна буде мобілізувати до війська. Ті, хто пройшов строкову службу, зможуть вступити до лав ЗСУ лише за власним бажанням.  

Тепер, щоб демобілізація військовослужбовців строкової служби відбулася, потрібен окремий указ президента. 

“Від початку повномасштабного вторгнення закон заборонив строковикам демобілізуватися, але водночас їх не можна було залучати до бойових дій. Виникла проблема: тисячі молодих хлопців опинилися в невизначеному становищі. Вони не могли покидати військові частини, подекуди проблемно було отримати вихідний для поїздки додому”, – розповідає аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова.  


На її думку, підписаний президентом Зеленським законопроєкт вносить певну визначеність у подальшу долю строковиків.

"Нерозуміння, що з ними буде далі не найкращим чином впливало а людей. В когось могло виникнути переконання, що як тільки їх звільнять із служби, яка тривала довше визначеного законом терміну – одразу вручать повістку”, – пояснює Ірина Корженкова.

Тепер треба дочекатися указу президента, додає аналітикиня. Вона наголошує на необхідності унормувати всі потрібні документи. 


Нагадаємо, що на строкову військову службу призивають придатних за станом здоров'я чоловіків віком від 18 до 27 років, які не мають права на звільнення або відстрочку від неї. Термін строкової служби в Україні – від 12 до 18 місяців, а останній призов проводили в жовтні 2021 року. Під час воєнного стану призову на строкову службу не відбувається, тож більшість строковиків зараз служать ще з 2021 року.  


Взагалі закон не дозволяє залучати строковиків до бойових дій – більшість з них несли службу в тилу. Проте були випадки, коли вони йшли на фронт добровільно чи опинялись подібним чином на передовій, особливо на початку широкомасштабного вторгнення рф. Також було відомо про потрапляння деяких українських строковиків у полон. 

Читайте також:  "Так ганяв, що зніс електроопору з камерою фото-відеофіксації": на Закарпатті шукають порушника ПДР (ФОТО)