1. Новини Закарпаття
  2. >

Рада повернула акциз на пальне: що буде з цінами на бензин, дизель та автогаз

22.09.2022 10:42 Влада

Верховна Рада ухвалила закон №7668-д, яким повернула стягнення акцизу з пального.

Верховна Рада ухвалила закон №7668-д, яким повернула стягнення акцизу з пального.

Про це депутат Верховної Ради Ярослав Железняк повідомив у своєму телеграм-каналі

Ухвалений закон передбачає, що з кожної тисячі літрів бензину, дизельного пального та біопалива з операторів ринку нафтопродуктів буде стягуватись акциз в розмірі 100 євро, з кожної тисячі літрів скрапленого газу — 52 євро.

При цьому Верховна Рада залишила чинним розмір ПДВ на всі види нафтопродуктів — 7%.

Але депутати запровадили пільги на пальне, яке закуповується для потреб Міністерства оборони — на таке пальне акциз буде становитиме "нуль", і ця пільга діятиме виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану, але — не пізніше, ніж до 1 липня 2023 року.

Чи зростатимуть ціни

Експерти розповіли, що прийняття парламентом цього закону може вилитись в підвищення роздрібних цін на пальне. Директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що закон призведе до підвищення цін на бензин та дизель щонайменше на 3 грн/л. Подорожчання може бути і більше, ніж на 3 гривні, якщо зміниться нинішній низхідний тренд на зовнішніх ринках. Пише видання Новини.LIVE .

Нагадаємо, що зараз ціни на зовнішньому ринку знижуються, і це призводить до слабкого і поступового здешевлення пального на АЗС.

Крім того, повернення акцизу на зріджений газ, за словами Геннадія Рябцева, додасть в ціннику на це пальне ще одну гривню.

Експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук підрахував, що повернення акцизу може призвести до подорожчання дизелю та бензину на 4 грн/л, а скрапленого газу — на 2 грн/л. Але він наголосив, що ухвалення Радою цього закону тільки створило передумови для подорожчання пального, але чи відбудеться це насправді — залежить від декількох факторів.

Зокрема, сьогодні на ціну пального впливають не тільки розмір податків та ціни на зовнішньому ринку, але й курс гривні.

Леонід Косянчук розповів, що до війни торговельні мережі мали запаси пального на 2-3 тижні, тому якщо якийсь з чинників, що впливає на роздрібну ціну, змінювався, пальне ще деякий час продавалось на АЗС за "старими" цінами саме за рахунок цих запасів.

Але тепер же умови роботи нафтотрейдерів змінились — багато нафтобаз знищено під час воєнної агресії росії, і створювати великі запаси пального на сьогодні є небезпечним. Отже, тепер пальне за новими закупівельними цінами швидше потрапляє на АЗС.

"А це створює напругу для операторів ринку, оскільки треба відстежувати залишки і поповнювати запаси", — пояснив Леонід Косянчук.

Експерт зазначив, що крім вищеозначеного на ціну пального буде впливати і маркетингова політика кожної компанії. Адже ритейл не дуже бажає підвищувати ціну, бо це призводить до падіння обсягу продажу, який, навіть після зниження цін, поновлюються вже не так швидко.

І до того ж мережам АЗС вигідніше продати тисячу літрів з маржею 10 копійок на кожному літрі, ніж 100 літрів — з маржею 1 гривня на кожному літрі.

Таким чином, оператори АЗС, приймаючи рішення — чи підвищувати ціни — будуть, зокрема, дивитись і на поведінку один одного.

Нагадаємо, 215 Героїв: озвучено список українських захисників, яких звільнили з полону.

Читайте на ГК:Смертельна прогулянка до кар'єру: підлітки зірвалися зі скелі та впали у воду (ФОТО)
Читайте на ГК:Гороскоп на 2 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:Збільшать чинні й запровадять нові?: що варто знати водіям