1. Новини Закарпаття
  2. >

Виноградівці в районі та області: хто вони, нові-старі депутати Берегівської районної та Закарпатської обласної рад (СПИСОК)

10.11.2020 17:51 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Понад половина крісел у районі та лише 6% в області – результати місцевих виборів представників з Виноградівщини.

Понад половина крісел у районі та лише 6% в області – результати місцевих виборів представників з Виноградівщини.

Минуло два тижні після місцевих виборів і поки ЦВК на рівні країни ще не оголосила остаточні результати, на локальних рівнях кандидати до місцевих рад вже святкують перемогу, вітають соратників та готуються до першої сесії.

Попри агресивну передвиборчу кампанію, із залученням ресурсів, що порушують виборче законодавство та із застосуванням брудних технологій проти опонентів, «Рідне Закарпаття» так і не створило переконливу більшість у жодній з рад. Тому зараз їм конче необхідна підтримка, яку, враховуючи ще й методи кампанії виборів до Верховної ради у 2019 році, не так легко залучити. Особливо, з боку угорських лідерів.

Найбільш показово це все відбувалось під час згаданих кампаній на Виноградівщині.

На деяких локальних рівнях сценарії коаліції для «рідних» менш проблематичні, ніж на районному і обласному, де така перспектива може виявитись взагалі відсутньою. Наприклад, в Берегівській районній раді, найімовірніше депутати об'єднаються саме навколо угорців, а не власників більшості мандатів.

В Закарпатській облраді, різниця між лідерами власників мандатів «РЗ» і провладною політсилою «Слуга народу» - усього один голос на користь перших. Проте, навіть якщо чутки про кулуарні перемовини підтвердяться через об’єднання цих політсил, протистоятиме їм може коаліція, створена союзами «Батьківщини», «Партії Андрія Балоги», «За майбутнє» чи «КМКС».

Хто зайшов у Берегівську районну раду

Депутатські мандати у Берегівській районній раді голоси виборців розподілили наступним чином: 15 у «КМКС», 10 «Рідне Закарпаття», 7 провладна «Слуга народу», 4 у «Команди Андрія Балоги», по 3 мандати у «За майбутнє» та Демократичної партії угорців України.

Представники Виноградівщини взяли у Берегівську районну раду 23 мандати:

«Рідне Закарпаття» - Еден Албок, Надія Копча, Яна Ісаєвич, Віталій Любка, Олександр Милюков, Адальберт Сверенко, Юрій Свищо, Михайло Сігеті, Ольга Сіладі;

«Слуга народу» - Валентин Веремчук, Евеліна Гречка, Володимир Драгун, Віктор Жупанин;

«КМКС» - Маргарита Віраг, Іштван Добша, Юдіта Петеі; Карло Резеш, Іван Удуд;

«Команда Андрія Балоги» - Леся Крічфолуші, Олександр Тихонов;

«За майбутнє» - Михайло Кочіш, Іван Леньо;

«Демократична партія угорців України» - Йосип Фовріш.

«Нові обличчя» та бувалі депутати

Серед них як вже досвідчені депутати, деякі з яких встигли відзначитись скандальними голосуваннями та зашкварами минулої каденції, так і управлінці, що повернулись у політику, а також зовсім «нові обличчя».

Дійсно новими в місцевій політиці стали «слуги» Евеліна Гречка, Володимир Драгун та Валентин Веремчук. Перші двоє – підприємці. Валентин Веремчук – син депутата Закарпатської обласної ради 7-ого скликання Наталії Костелеба-Веремчук. Працював в управлінні зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва Закарпатської ОДА.

Ще один новачок, Олександр Тихонов, родом з Донбасу. Працює у Виноградівській РЕМ. До Берегівської райради пройшов у складі «Команди Андрія Балоги».

Також у районній раді від партії «Слуга народу», батько народного депутата від цієї ж політсили Андрія Жупанина - Віктор Жупанин. Раніше очолював управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА, обіймав посаду заступника голови райдержадміністрації.

Окрім Жупанина, у Берегівську райраду зайшли ще кілька освітян – Леся Крічфолуші, директор Веряцької ЗОШ І-ІІ ступенів (Команда Андрія Балоги); Михайло Сігеті, директор Олешницької ЗОШ І-ІІІ ступенів (Рідне Закарпаття); Надія Копча, директор Великоком’ятівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (Рідне Закарпаття); Юрій Свищо, директор КУ «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району» (Рідне Закарпаття).

Медиків представлятимуть директор комунального некомерційного підприємства «Виноградівська районна лікарня» (головний лікар – розм.) Олександр Милюков та лікар акушер-гінеколог Ольга Сіладі. Обоє з «Рідного Закарпаття».

Підприємців – Аден Албок, Яна Ісаєвич (Рідне Закарпаття), Маргарита Віраг (КМКС), Іван Леньо (За майбутнє), Йосип Фовріш (Демократична партія угорців України).

Серед досвідчених і з певними знаннями в управлінні та місцевому самоврядуванні депутат Закарпатскьої обласної ради та ексголова Виноградівської РДА Карло Резеш (КМКС), ще один ексголова РДА Михайло Кочіш (За майбутнє), екс- і чинний голова Виноградівської райради Юдіта Петеі (КМКС) та Віталій Любка (Рідне Закарпаття), його заступник Адальберт Сверенко (Рідне Закарпаття), колишній голова села Перехрестя Іштван Добша (КМКС).

«Багаж» освітньої кризи

Переважна частина новообраних депутатів Берегівської районної ради, це депутати Виноградівської райради останнього скликання: Еден Албок, Надія Копча, Яна Ісаєвич, Віталій Любка, Олександр Милюков, Адальберт Сверенко, Юрій Свищо, Ольга Сіладі, Юдіта Петеі, Іван Удут, Леся Крічфолуші, Йосип Фовріш.

Для Виноградівщини ця каденція райради відзначилась, насамперед, штучно створеною кризою в освіті району та фактичною узурпацією цієї сфери, через прийняття суперечливого рішення про створення КУ «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівського району» та неправомірного вилучення 150-ти мільйонів гривень з рахунків управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА, що було доведено у Восьмому апеляційному суді Львова.

Також протягом понад двох років на директорів шкіл, котрі були не згідні з кадровою і фінансовою політикою райради, які диктували її голова Віталій Любка та керівник освіти Юрій Свищо, здійснювався психологічний та професійний тиск, а їхні колективи та заклади потерпали від фінансового тиску. Прохання закладів надати їм фінансово-господарську автономію залишилися поза увагою.

Окрім того, через незаконно вилучені райрадою кошти, працівникам методкабінету управління освіти зараз боргує біля мільйона гривень призначених судом відшкодувань через борги по зарплаті.

Виноградівці в області

Наступні п’ять років у Закарпатській обласній раді Виноградівщина матиме чотирьох представників – це Йосип Борто (КМКС), Юдіта Петеі (КМКС), Йосип Фізеші (Рідне Закарпаття), Марія Сігеті (Команда Андрія Балоги). Це лише 6% з усіх 64 мандатів.

Загалом політична картина облради є наступною: «Рідне Закарпаття» - 12 мандатів, «Слуги народу» - 11 мандатів, «Батьківщина» - 8 мандатів, КМКС – 8 мандатів, «Команда Андрія Балоги» - 7 мандатів, «Європейська Солідарність» - 6 мандатів, ОПЗЖ – 6 мандатів, «За майбутнє» - 6 мандатів.

Окрім мандатів в облраду Юдіта Петеі та Марія Сігеті були обрані також до районної та міської ради відповідно. Тож зараз їм прийдеться обирати, в раді якого рівня бути депутатом. Як вже згадували, Петеі перед цим була депутатом районної ради та очолювала її, а Марія Сігеті працювала начальником управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА.

Йосип Борто – один із лідерів угорської нацменшини області. Заступник голови Закарпатської обласної ради 7-ого скликання, раніше – депутат Виноградівської райради.

Виноградівець Йосип Фізеші раніше був депутатом Виноградівської міськради кількох скликань.

 

Наслідком такого слабого результату, окрім загальної низької явки, стали, по-перше, переважна відсутність сильних фігур серед кандидатів районних осередків, по-друге – вже згадана агресивна виборча компанія «рідних». Ресурси і стратегія були направлені не тільки на покупку голосів для бажаного кандидата, а і відтягування голосів у опонентів на окремих дільницях через технічних кандидатів.

Зокрема, результатом такого сценарію стала недостатня кількість голосів для присутності в облраді представника Виноградівщини від провладної партії «Слуга народу».

 

Нагадаємо, раніше Голос Карпат аналізував можливі політичні союзи у Виноградівській міській раді нового скликання.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська