1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Ймовірно був домівкою графа Дракули: цікаві факти та 3D модель однієї з родзинок Закарпаття (ВІДЕО)

30.07.2023 21:07 Культура

Один з найстаріших замків в Україні знаходиться на Закарпатті та має тисячолітню історію.

Один з найстаріших замків в Україні знаходиться на Закарпатті та має тисячолітню історію.

Хустський замок — це фортифікаційна споруда, що існувала в XI—XVIII століттях у місті Хусті, пам'ятка архітектури національного значення. Замок побудований як угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина, зокрема Хустських воріт, і прикордонних районів.

 Одна з найбільш неприступних і вражаючих око фортець височіла над м. Хуст, зараз же від неї залишились тільки руїни кам’яних мурів. Лячно проходити повз височенні стіни, однак в той же час прокидається щира цікавість до незвіданого. Особливо, якщо враховувати, що ці стіни колись, ймовірно, були домівкою Влада Цепеша, більш відомого як Дракула.

Як і більшість фортифікованих споруд Закарпаття, Хустський замок розташований на горі вулканічного походження, висота якої складає 174 метри над рівнем моря.

Тож пропонуємо вам 5 цікавих фактів про старовинний замок, від якого на жаль до наших днів залишилися тільки кам’яні руїни.

 1. Хустський замок побудований на горі вулканічного походження у 1191 році. Це була угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина.

2.  З 1281 до 1321 року твердиня належала князям Галицько-Волинської держави, а у Середньовіччі – феодалам та магнатам родин Перені, Ракоці, і Баторі.

3.  З того часу замок був розширений та прикрашений у стилі бароко, а його територію прикрасили парк з екзотичними деревами та озером. 

4.  Фортеця була знищена 1766 року під час бурі. Три блискавки вдарили в різні місця, що призвело до загорання дахів і вибуху залишків стрілецького пороху. 

5.  Після Другої світової війни Хустський замок використовувався як склад військової техніки та піонерський табір.

Сьогодні замок у Хусті є туристичним магнітом Закарпаття. 

У 2023 році команда львівських стартаперів Chameleon Age відтворили фортецю у доповненій реальності.

Додаток буде доступний на Appstore і GooglePlay до кінця грудня. А попередню візуалізацію можна оглянути на сайті.

Ну і звичайно, як же без легенд, Хустський замок також має свою:

За переказами першим власником Хустського замку був воєвода Густ. Одного разу він поїхав з військом на полювання, полишивши у фортеці невеличкий загін охорони. А в цей час городище загарбали татарські війська. Багато людей тоді загинуло, інші потрапили до полону. Їм вдалося захопити з собою жінку Густа з його сином, залишивши тільки маленьку доньку. Коли Густ зайшов до спустошеної фортеці, то дав обітницю вбивати всіх татар, які потраплять йому на очі.

Минули роки. Густ став старим, а його донька стала справжньою красунею. Про полонених родичів не було жодної звістки. Весь цей час син Густа жив при ханському дворі. Його мати невдовзі померла в полоні. Одного разу Андрій, або Скандор випадково зустрів свого земляка, який розповів йому про красу рідної землі і вмовив юнака втікати додому. Попереду їх чекала тяжка і небезпечна дорога. Коли вони підходили до Хустського замку старенький земляк занедужав і помер. Поховавши друга, Андрій вирушив додому. Під час дороги він раптово побачив неподалік вершницю за якою біг великий ведмідь. Недовго думаючи, юнак вихопив свій кинджал і вбив звіра. В сутичці ведмідь розірвав одяг парубка і на його оголеному плечі стало видно родиму пляму. По ній дівчина впізнала свого рідного брата і кинулася йому в обійми. Це побачив управитель замку, який був таємно закоханим в красуню. Він відразу доповів воєводі як бачив його доньку в обіймах татарина.

Вірний своїй обітниці, Густ наказав обезголовити юнака. Слуги схопили Андрія, поволокли на вершину навпроти фортеці й відразу стратили. Коли прийшов воєвода він побачив збожеволілу з розпачу доньку і впізнав по родимій плямі, на тілі страченого парубка, рідного сина. Він схопив кинджал і встромив собі в серце. Густ помер на тілі загиблого сина. Їх кров, змішавшись, забагровіла всю вершину, яку з тих пір називають Червоною горою.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в мережі показали, як зараз виглядає містичний Хустський замок. Хустський замок – один з найстаріших замків Закарпаття, його атакували та зруйнували монголо-татари, за нього воювали різні династії, але його зруйнувала стихія. З'явилося відео, як він виглядає зараз.

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте на ГК:На Закарпатті вогонь нищив надвірну споруду: господиня назвала причину (ФОТО)
Читайте на ГК:Можуть дати довічне: прокуратура перекваліфікувала дії депутата-підривника
Читайте на ГК:Непоправна втрата сколихнула Закарпаття: клята війна забрала життя ще одного Героя (ФОТО)