Один з найстаріших замків в Україні знаходиться на Закарпатті та має тисячолітню історію.
Хустський замок — це фортифікаційна споруда, що існувала в XI—XVIII століттях у місті Хусті, пам'ятка архітектури національного значення. Замок побудований як угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина, зокрема Хустських воріт, і прикордонних районів.
Одна з найбільш неприступних і вражаючих око фортець височіла над м. Хуст, зараз же від неї залишились тільки руїни кам’яних мурів. Лячно проходити повз височенні стіни, однак в той же час прокидається щира цікавість до незвіданого. Особливо, якщо враховувати, що ці стіни колись, ймовірно, були домівкою Влада Цепеша, більш відомого як Дракула.
Як і більшість фортифікованих споруд Закарпаття, Хустський замок розташований на горі вулканічного походження, висота якої складає 174 метри над рівнем моря.
Тож пропонуємо вам 5 цікавих фактів про старовинний замок, від якого на жаль до наших днів залишилися тільки кам’яні руїни.
1. Хустський замок побудований на горі вулканічного походження у 1191 році. Це була угорська королівська фортеця для захисту соляного шляху з Солотвина.
2. З 1281 до 1321 року твердиня належала князям Галицько-Волинської держави, а у Середньовіччі – феодалам та магнатам родин Перені, Ракоці, і Баторі.
3. З того часу замок був розширений та прикрашений у стилі бароко, а його територію прикрасили парк з екзотичними деревами та озером.
4. Фортеця була знищена 1766 року під час бурі. Три блискавки вдарили в різні місця, що призвело до загорання дахів і вибуху залишків стрілецького пороху.
5. Після Другої світової війни Хустський замок використовувався як склад військової техніки та піонерський табір.
Сьогодні замок у Хусті є туристичним магнітом Закарпаття.
У 2023 році команда львівських стартаперів Chameleon Age відтворили фортецю у доповненій реальності.
Додаток буде доступний на Appstore і GooglePlay до кінця грудня. А попередню візуалізацію можна оглянути на сайті.
Ну і звичайно, як же без легенд, Хустський замок також має свою:
За переказами першим власником Хустського замку був воєвода Густ. Одного разу він поїхав з військом на полювання, полишивши у фортеці невеличкий загін охорони. А в цей час городище загарбали татарські війська. Багато людей тоді загинуло, інші потрапили до полону. Їм вдалося захопити з собою жінку Густа з його сином, залишивши тільки маленьку доньку. Коли Густ зайшов до спустошеної фортеці, то дав обітницю вбивати всіх татар, які потраплять йому на очі.
Минули роки. Густ став старим, а його донька стала справжньою красунею. Про полонених родичів не було жодної звістки. Весь цей час син Густа жив при ханському дворі. Його мати невдовзі померла в полоні. Одного разу Андрій, або Скандор випадково зустрів свого земляка, який розповів йому про красу рідної землі і вмовив юнака втікати додому. Попереду їх чекала тяжка і небезпечна дорога. Коли вони підходили до Хустського замку старенький земляк занедужав і помер. Поховавши друга, Андрій вирушив додому. Під час дороги він раптово побачив неподалік вершницю за якою біг великий ведмідь. Недовго думаючи, юнак вихопив свій кинджал і вбив звіра. В сутичці ведмідь розірвав одяг парубка і на його оголеному плечі стало видно родиму пляму. По ній дівчина впізнала свого рідного брата і кинулася йому в обійми. Це побачив управитель замку, який був таємно закоханим в красуню. Він відразу доповів воєводі як бачив його доньку в обіймах татарина.
Вірний своїй обітниці, Густ наказав обезголовити юнака. Слуги схопили Андрія, поволокли на вершину навпроти фортеці й відразу стратили. Коли прийшов воєвода він побачив збожеволілу з розпачу доньку і впізнав по родимій плямі, на тілі страченого парубка, рідного сина. Він схопив кинджал і встромив собі в серце. Густ помер на тілі загиблого сина. Їх кров, змішавшись, забагровіла всю вершину, яку з тих пір називають Червоною горою.
Нагадаємо, раніше ми писали, що в мережі показали, як зараз виглядає містичний Хустський замок. Хустський замок – один з найстаріших замків Закарпаття, його атакували та зруйнували монголо-татари, за нього воювали різні династії, але його зруйнувала стихія. З'явилося відео, як він виглядає зараз.
Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!
Читайте також:
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Частина Австро-Угорщини на Закарпатті: побудований...
За легендою палац має 365 вікон (кількіс...
17.08.2024 22:55 1148 0 Культура
Про “закарпатське метро” чули?: колись там їздили ...
Тунель довжиною 310 метрів знаходиться н...
29.08.2024 23:09 6944 0 Культура
Фільм, який знімали на Закарпатті, візьме участь н...
Змагатиметься в номінації "Найкращий між...
09.09.2024 22:51 6549 0 Культура
Єдиний на Закарпатті: в мережі показали відкриття ...
Відкриття "повітряних воріт" на Закарпат...
11.09.2024 20:21 12906 0 Культура
А ви бачили «Кам’яну квітку»?: розкрито таємницю ч...
Мало хто замислювався над тим, як саме у...
24.09.2024 21:22 330 0 Культура
Трагедія на сцені: відомий турецький співак помер ...
Турецький співак Метін Аролат, який здоб...
25.09.2024 13:18 740 0 Культура