1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Рідкісні та унікальні кадри: в мережі показали зруйновану вузькоколійку Тересва — Усть-Чорна (ВІДЕО)

08.06.2023 22:13 Культура

Приблизно через рік після зйомки вузькоколійка була зруйнована паводком.

Приблизно через рік після зйомки вузькоколійка була зруйнована паводком.

Побудована була вона в 1903 році, а остаточно розібрана в 2003 році. Маршрут був завдовшки 124 км. і пролягав від Тересви через Терново - Дубове - Усть-Чорна – Руська-Мокра/Лопухів – Темпа/Усть-Турбат-Бертянка/ Турбат/Пляйська - Комарне.

Головна вітка пролягала вздовж річки Тересви — від гирла до її верхів'їв. В Усть-Чорній залізниця розгалужувалась на дві вітки: одна вела вверх долиною річки Брустурянки до станцій Лопухів (Брустури) і Турбат та аж під перевали Околе і Легіонерів, що на межі Івано-Франківської області; інша вітка пролягала вверх долиною річки Мокрянки через села Руська Мокра і Німецька Мокра.

Станом на 1998 р. спостерігалася наступна картина: потяги, що відправляються з Тересви зранку і ввечері, на станції Усть-Турбат розділялися, і їхні частини йшли на станції Лопухів (і вище) і Турбат. Потяги складалися з 2-х локомотивів, декількох вагончиків і декількох платформ із пристосуваннями для закріплення колод. Заповнювання потягів було високим. Крім цих потягів, на лінії існував неупорядкований рух лісовозів, дрезин невідомої приналежності і приватних платформ (приблизно 1,5х2 метри), що завозилися нагору на тому самому потязі лежачими на лісовозних платформах, а далі заганялись на бокові гілочки хазяїнами. Униз вони могли спускатися своїм ходом.

   На всіх станціях існували станційні будівлі з персоналом.

   У занепад вузькоколійка прийшла в 1999 р. під час сильної повені. Були знесені багато мостів, і відновлювати їх ніхто не став. У серпні 2003 р. у районі колишньої ст. Пляйська зберігалися стрілки біля уцілілих мостів і кілька відгалужень у верхів'я рік. Прямо по рейках, утоптаним у землю, їздили «Урали»-лісовози.

   Остаточне розбирання було проведено в 2003 р. У лютому 2004 р. ніяких слідів рухомого складу в Тересві вже не було. Збереглися лише 7-метрова ділянка колії в місці перетинання з автомобільною трасою, частково під асфальтом, і залишки шпал, що лежать уздовж вулиці. Депо з оригінальною водонапірною баштою збереглося в кращому вигляді (використовується під склад).

   Рухомий склад: Паровози класів Dt (1927 р.), D (1929·49 р., 6 шт.), Dn2t (1914·41 р., 4 шт.), Ct (1908·22 р., 3 шт.), C; тепловози: ТУ2 (2 шт.), ТУ3 (2 шт.), ТУ4 (5 шт.), ТУ6Д (2 шт.), ТУ7 (5 шт.), М11; рейкові автомобілі Волга, ГАЗ, ЗИЛ, дрезини.

   Закрита в 1999 р. До 2001 р. цілком зруйнована.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в мережі показали як виглядав Виноградівський замок в 1975 році.

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими

Читайте на ГК:Героя-солдата привезуть в домовині до хати: ще один закарпатець повертається додому “на щиті” (ФОТО)
Читайте на ГК:ДТП з летальним фіналом: на Закарпатті жінка збила пенсіонерку
Читайте на ГК:Повне авто контрафакту: закарпатські прикордонники викрили виноградівця на злочині (ВІДЕО)