1. Головна
  2. >
  3. Культура

Трійця 2023: історія та значення свята

213
Культура Україна

Цього року трійця припадає на 4 червня.

Трійця 2023: історія та значення свята

Трійця - одне з найважливіших церковних свят для християн, яке відноситься до числа двунадесятих. Альтернативні назви - день пришестя Святого Духа або П'ятидесятниця. З назви зрозуміло, що в цю дату віруючі згадують подію, яка показала триєдність Бога - Отця, Сина і Святого Духа.

Християнське свято отримало назву "П'ятидесятниця" не просто так - воно відзначається на 50-й день після Світлого Великодня. Дата щорічно змінюється, в залежності від дня Воскресіння Господнього. У 2023-му році Трійця відзначається 4 червня. Незважаючи на те, що на свято виділено лише один день, віруючі святкують його весь тиждень.

Це свято є офіційним державним вихідним. Відтак наступний понеділок українці мали відпочивати. Одна у разі продовження дії воєнного стану, всі додаткові вихідні скасовуються. Так уже було з Великоднем і травневими святами.

Чому називається день Святої Трійці - історія

Згідно з переказами, торжество встановили святі апостоли, які були учнями Христовими. На 50-й день після того, як Господь наш воскрес, на Землю зійшов Святий Дух і з'явився в Сіонській світлиці, де всі ці дні молилися апостоли. Пізніше світлиця стала християнським храмом.

Євангеліє говорить, що після пришестя Святого Духа в учнів Христових відкрилися дивовижні здатності - вони отримали дар зцілення і прозорливості. Стали говорити на декількох мовах для того, щоб нести Слово Боже по всьому світу. З того моменту апостоли мандрували світом, розповідаючи людям про смерть Ісуса і його страждання за гріхи людства.

Офіційно свято Святої Трійці встановили у 381 році, коли в Константинополі скликали II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Слов'яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше - тільки через 300 років після хрещення Русі, тобто в кінці XIII - початку XIV століть.

Трійця або П'ятидесятниця 2023 - традиції

Храми і церкви на Трійцю проводять богослужіння, влаштовують вечірню літургію і Велику вечірню. З давніх-давен існує традиція - прикрашати храми та ікони зеленню, гілками дерев, особливо - берези. Вважається, що береза - символ Святого Духа і триєдності Бога. Віруючі освячують рослини в церкві, а потім приносять додому і ставлять біля вікон, залучаючи в будинок благополуччя. 

Після служби в храмі православні збирають у себе вдома друзів і родичів, накривають пишні столи. П'ятидесятниця не вважається пісним днем, тому сміливо можна готувати улюблені страви і радувати гостей частуваннями. До речі, традиційні ласощі на Трійцю - великий коровай.

У селах гуляння влаштовували до самого вечора - співали пісні, водили хороводи і сваталися. Сватання на день Святої Трійці - хороша прикмета і гарантія довгого щасливого життя для молодих.

Нагадаємо, раніше ми писали, що жінка з Виноградівщини потребує допомоги у боротьбі з раком.

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber