1. Головна
  2. >
  3. Культура

На Рахівщині дітям готують "кукуци" - ними частують газдині у Чистий Четвер

2596
Культура Новини Рахова

На Закарпатті готуються до Великодня. У різних районах зберігають унікальні традиції.

На Рахівщині дітям готують "кукуци" - ними частують газдині у Чистий Четвер

16 квітня закарпатці освячуватимуть у храмах Великодні корзини з дарами. До свята готуються в кожній оселі та зберігають віддавна традиції. У кожному із районів області вони різні водночас те,  що об'єднує всіх християн у цей день - віра у силу Божого Воскресіння та перемогу добра над злом.

Мабуть, одним з найколоритніших районів на Закарпатті, є Рахівський. Тут збереглись чудові традиції із давніх часів.  Їх бережуть від діда-прадіда й передають молодшому поколінню. Саме в традиціях відтворено  побут й культуру людей, що мають продовження крізь віки та зберігаються нащадками.Однією з унікальних традицій на Рахівщині до Великодніх свят - є випікання ґаздинями "потят" або ж "кукуців" - пташок. Їх готують із кислого тіста у середу. А частують смаколиком дітвору вже у Чистий Четвер. Як печуть смачних "потят", розповіла мешканка із села Кваси Анна Зеленчук:

- Ця традиція у нас побутує відтоді, відколи себе тямлю. Завжди, напередодні  Чистого Четверга, ми печемо таких пташок, потім ними частуємо дітлахів. Діти приходять у Чистий Четвер.  Кличуть знадвору: "Чи приймаєте в хаті, чуєте ґаздо, а чи спите? Дайте кукуци, а ще яйце!" - розповідає співрозмовниця.

- Як входять  у хату  господарі дають дітям ласощі - шоколад, писанки тощо. Ходять і хлопці й дівчата. Це молодь 13-14 років, але є й значно старші, - додає пані Анна.

- Потят печуть господині із кислого тіста. Воно має гарно підкинути, перш ніж із нього робити фігурки пташок,- відзначає ґаздиня. - Але не треба, щоб воно перекисло. На кілограм борошна беру молоко, дріжджі, топлю масло, даю жовтки (без білків), додаю ваніліну для аромату. Замішую тісто як на булочки. Залишаю нехай підкисне. Потім беру тісто й формую із нього своєрідну ковбаску, а далі беру по шматку та формую кукуци - пташок. Ліплю голову, очі та хвіст (його припліскую). Очі потяти роблю із яфини (чорниці). Як потята уже є сформовані, залишаю аби трохи ще підійшли. Перед самим випіканням, гарно обмазую зверху  кукуци жовтками. Тісто печу десь пів години, більше часу не потрібно, бо будуть тверді, - відзначає ґаздиня.

- Готові кукуци поливаю глазур'ю та присипаю кондитерською присипкою, щоб були гарні. Допомагає донька у цій справі, - каже ґаздиня. - Але найбільшу допомогу маю від Бога. Він дає мені сили й здоров'я. - Ось, Богу дякувати напекла уже пасочок та й кукуців малечі. Хай радо заходять до хати. Ми їх чекаємо завтра у гості, - відзначає пані Анна.

До слова, куцами називають різновид булочок. Вони є різні. Можуть бути солодкими та прісними. Їх дають дітям в Чистий четвер перед Великоднем за Простибі, за душі померлих,  здоров'я, щоб велось у ґаздівстві. Їх випікають жінки.У Четвер до обіду малеча ходить від хати до хати, приносить гарний настрій в оселі, а у винагороду - домашні смаколики.

Нагадаємо, раніше ми писали, що астрологи назвали найжадібніших чоловіків за знаком Зодіаку.

Читайте Голос Карпат.ІНФО також у Телеграм

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber