1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатський народний хор втретє завітав до «Липовлянські зустрічі» в Хорватії (ФОТО)

31.08.2022 12:13 0 Культура
 

Музи під час війни не мовчать. Про це свідчить активна концертно-гастрольна діяльність Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, наразі максимально спрямована на підтримку патріотичного та бойового духу, на допомогу українському війську, на поширення правдивої візії України за кордоном. Провідний колектив краю під орудою Наталії Петій-Потапчук щойно повернувся з Хорватії, де 26-28 серпня брав участь у фестивалі національних меншин «Липовлянські зустрічі» («Lipovljanski susreti»). У Липовлянах (Сісацько-Мославінська жупанія, історична область Славонія) мешкають представники багатьох національностей, українці ж є другими за чисельністю після хорватів. Мирне співіснування, рівність у різноманітності – такі принципи сповідують організатори форуму. Артисти із Закарпаття вже втретє побували на цьому масштабному фестивалі – попередні поїздки відбулися в 2017 та 2021 роках. Однак цього разу, на тлі війни в Україні, зустріч із організаторами й господарями свята була особливо зворушливою. Хорватія прийняла чималу кількість біженців і виказує цілковиту підтримку нашій країні в цей нелегкий час. Це відчувається як на найвищому рівні, так і з боку пересічних хорватів.

Триденне перебування Закарпатського народного хору в Липовлянах було насичене виступами, зустрічами й незабутніми враженнями. Перш за все колектив традиційно взяв участь у святковій ході учасників фестивалю та відкритті «Липовлянських зустрічей-2022». Як почесному гостю, нашому колективу надали честь завершувати гала-концерт, на якому були присутні міський голова Липовлян Нікола Горват, члени Уряду Республіки Хорватія, представники Посольства України в Республіці Хорватія, члени Українського культурно-просвітнього товариства «Карпати» в Липовлянах на чолі з Іваном Семенюком, представники місцевої громади, духовенства, численні гості фестивалю. Наскрізною темою всіх виступів нашого колективу стала пісня, що давно є символом свободи й спротиву українського народу – «Ой, у лузі червона калина». Її вже знають в усьому світі, так само, як вигуки «Слава Україні!». Липовляни не стали винятком. Утім, не менш тепло глядачі зустріли й інші твори у виконанні наших артистів – закарпатські народні пісні й танці, а особливо соло й дуети заслуженої артистки України Яни Садварій, Андрія Свида, Ольги Свиди, Наталії Мацко, Вікторії Тимко, Ольги Міщенко, Олени Папп.

28 серпня, у велике свято Успіння Пресвятої Богородиці, в Липовлянському Парафіяльному храмі св.Йосифа за участі Закарпатського народного хору відбулася Меса на підтримку України. Разом з о.Томиславом Павловичем за мир в Україні молився о.Микола Ступ’як – настоятель церкви св.Анни в Липовлянах, найстарішої української греко-католицької церкви Хорватії. Після богослужіння артисти хору виконали кілька духовних і світських творів, кожен з яких викликав щирий відгук у серцях присутніх. Неймовірно проникливо в цій атмосфері прозвучали «Молитва за Україну», старовинний кант «Через поле широкоє» (соліст – Андрій Свид), «Благословіння» М.Попенка, закарпатська народна балада «Під дубиною» (солістка – Ольга Свида). А емоційною кульмінацією виступу хорової та оркестрової групи колективу став вірш Яни Садварій, який вона зачитала на тлі знаменитої «Мелодії» М.Скорика (солістка – Юлія Шрайнер). Поєднання глибокої, народженої війною поезії та цієї тужливої мелодії зворушили всіх до сліз. Своє захоплення почутим і побаченим висловила й присутня на месі легендарна діаспорянка Маруся Юриста. У 2020 році її було нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. На знак вдячності і пошани до великої українки Наталія Петій-Потапчук подарувала їй книгу про історію колективу. Знайомство з 82-річною пані Марусею, яку називають основою українства в Хорватії, стало ще одним яскравим епізодом в житті колективу. Цього ж дня хор мав ще два виступи – на головній сцені «Липовлянських зустрічей» та на яскравому сільському святі в Пилєніце.

Щирим шанувальником закарпатських артистів можна вважати й міського голову Липовлян Ніколу Горвата. Кожного разу він не лише влаштовує для колективу невеличкий прийом у міській управі, а й відвідує практично всі його виступи. Завдяки пану Ніколі, очільнику Українського культурно-просвітнього товариства «Карпати» Івану Семенюку, іншим небайдужим артисти колективу завжди почуваються в Липовлянах, як удома. Зараз, як ніколи, нам важливо відчувати таку солідарність, таку всебічну підтримку від братніх країн і народів.

Нагадаємо, з початку війни жіночий склад Заслуженого академічного Закарпатського народного хору вже побував з культурно-дипломатичною місією у Словаччині, Австрії, Німеччині, Італії, а також взяв участь у чотирьох фестивалях за кордоном, в т.ч. міжнародному фестивалі «Đakovački vezovi» в Хорватії.

Нагадаємо, Під дією наркотиків, викрав автомобіль «швидкої»: у Виноградові поліція затримала зловмисника (ФОТО)

Читайте на ГК:Неба зовсім не було видно: потужну хмару із пилу зафіксували над Закарпаттям (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Небезпечна пилова буря над Україною: на Закарпатті пил із Сахари також могли бачити
Читайте на ГК:Закарпатці продовжують палити суху траву: пожежі знищили ще 9 гектарів землі (ФОТО)