1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Знищена архітектурна пам’ятка на Перечинщині, яка потрапила до фотоальбому чеського дослідника (ФОТО)

13.02.2022 10:55 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Село Свалявка розташоване у Перечинському районі.

Село Свалявка розташоване у Перечинському районі.

Фактично, глибинка є останнім селом на Перечинщині, опісля якого вже розпочинається Оленівський перевал, відремонтований цьогоріч, та маршрут на Свалявщину.

За історичними даними, назва села походить від місцевого потічка Свалявського, Поселення з такою назвою вперше зустрічається в податкових даних з 1582 року, було найбільш східним володінням Невицької замкової домінії. 1588 року взято на облік тільки одне селянське господарство, що володіло четвертиною наділу й оподаткуванню не підлягало. Згодом сюди переселилося кілька нових родин. З XVІІ ст. про село нема жодної згадки – селяни або покинули населений пункт або ж вимерли.

На сьогодні село входить до складу Тур’я-Реметівської ОТГ.

Визначною архітектурною пам’яткою 1910 року в Свалявці вважалась каплиця Архистратига Михаїла. Дерев’яна споруда, що увінчувала стрімкий берег у центрі села, належала до нечисленної групи культових споруд, що будувалися у вигляді мініатюрних церков у малих віддалених гірських селах у кінці ХIХ – на початку ХХ ст.

У 1929 р. зображення каплиці потрапляє в альбом чеського дослідника та фотографа Б. Вавроушка «Церковні пам’ятки на Підкарпатській Русі».

Довідково: фотоальбом з історією дерев’яних Закарпатських церков Б. Вавроушка був виданий у Празі 1929 року. Тут уміщалося 272 фотоілюстрацій. Інший дослідник Флоріан Заплетал зробив перші світлини церков Закарпаття у 1919 – 1925 роках. Побачили вони світ аж у 1982 році.

Каплиця у Закарпатській Свалявці простояла в селі до 1991 року, не зазнавши ніяких змін впродовж усього періоду. Але час таки вніс «нові» корективи і, зрештою, святиню було знищено як пам’ятну архітектурну споруду.

У 1991 р. її оббили дошками та перекрили бляхою. Саме тоді і скінчилось життя святині у первозданному, унікальному вигляді. Через рік вона стала вівтарною частиною новозбудованої дерев’яної церкви.

У травні 1998 р. дерев’яну вівтарну частину розібрали, а натомість спорудили муровану. Протягом довгого часу це була єдина греко-католицька церква у тій частині Турянської долини, аж поки її не знищили. Сюди приходили на службу греко-католики не лише із сіл Перечинщини, але й Свалявщини, зокрема: Оленева, Плоского, Родниківки тощо. Переважно, добиралися пішки на населеного пункту. Люди поспшали сюди на молитву, адже не мали змоги молитись у своїх селах.

Наразі побачити, як виглядала дерев’яна святиня в Свалявці в минулому, маємо нагоду із архівного фото Михайла Сирохмана. Фото датоване 1989 роком.

Фото з відкритих джерел.

Нагадаємо, на Закарпатті зростає найвищий гігант у Європі. Його названо «Геліос» (ФОТО)

Читайте на ГК:На Закарпатті сталася надзвичайна ситуація: відомі деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Були в шоці від побаченого: надзвичайна ситуація “сполошила” місцевих жителів (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Одне свято й переплутані дати: на Закарпатті римо-католики й греко-католики відзначають Великдень разом

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська