1. Головна
  2. >
  3. Культура

"Різдвяні мелодії оркестру" стали доброю традицією на Виноградівщині / ПОВНЕ ВІДЕО

1185
Культура Новини Виноградова

"Різдвяні мелодії оркестру" знову звучали у Виноградові

"Різдвяні мелодії оркестру" стали доброю традицією на Виноградівщині / ПОВНЕ ВІДЕО

Добру звістку про народження Христа із року в рік радо доносить до краян нашої Срібної землі народний аматорський оркестр народних інструментів КЗ «Виноградівський міський будинку культури» Виноградівської міської ради. Сьогоднішній наш гість – художній керівник та диригент цього чудового колективу, композитор-аранжувальник, член Національної ліги українських композиторів, Заслужений працівник культури України, директор Виноградівської МШ ім. Б. Бартока – Віктор Іванович МАРУШКА.

16 січня 2022 року, закінчився 25-й щорічний цикл концертів у греко-католицькому храмі Успіння Пресвятої Богородиці м. Виноградів. Отож, про «Різдвяні мелодії оркестру» та творчі задуми – з уст маестро.

Цьогоріч уже у двадцять п'яте відлунали «Різдвяні мелодії оркестру». Сам задум проведення новорічно-різдвяних концертів з’явився ще в 90-х роках, коли я лише розпочинав свою роботу з оркестром у якості керівника. Ініціатива породила традицію: зараз ця новорічно-різдвяна концертна програма вже стала своєрідним брендом у нашому краї. Разом із колегами розробляли ідею програми, накопичувався матеріал з інструментувань, перекладів та аранжувань колядок і творів, так чи інакше пов’язаних з новорічно-різдвяним циклом. Потім почали потрохи втілювати в життя свій задум. У той час ця ніша в концертній галузі ще не була зайнята та мало вивчена. Разом з Наталією Юліусівною Сорводі (завуч нашої школи) шукали з різних джерел матеріали про композиторів, цікавинки, що стосуються історії створення, традицій виконання того чи іншого твору. Словом, створили цікавий та доступний для глядача сценарій концертної програми. Починали ми свої виступи у Виноградівському римо-католицькому костьолі францисканців, який ми обрали через акустичні дані старовинної будівлі цього храму. Там добра аура, надзвичайна акустика, чудовий зал і прекрасне звучання в ньому. На репетиції спробували грати, коли людей ще не було в церкві – ехо наздоганяло звук, і нам здавалося, що все зірветься. Та коли з’явилася публіка – акустика перевершила всі наші сподівання.

Виноградівщина завжди була багата на традиції оркестрового музикування, історія започаткована ще в 60-х роках минулого століття – це і камерний оркестр викладачів району, яким впродовж 35 років незмінно керував Є.С. Гудак, велика кількість районних та колгоспних аматорських хорів та ансамблів пісні і танцю, де обов'язково була присутня оркестрова група. Біля витоків створення домрового оркестру стояла Любов Тільник. Склад очолюваного нею оркестру базувався основною мірою на домрах. На жаль, цей інструмент вже не побутує у нашому краї.

Спочатку працювали з домровим складом оркестру, який залишився від мого попередника, талановитого музиканта та чудового митця А.М. Кравця, який за сімейними обставинами повернувся у рідний для нього Харків. Змінювались склади оркестру (на даний момент в оркестрі 22 виконавці): аматорів-домристів змінили професійні скрипалі, досвідчені викладачі та спеціалісти-виконавці високого рівня: Маргарита Телек (1-а скрипка та солістка оркестру), Андраш Кіраль (Пейтерфолвівська МШ), Аліна Бойчук та Сільвія Ковач (Вилоцька МШ) – перші скрипки; Юдіта Товт, Беата Сорводі, Віталія Розпотнюк (Варіївська МШ) – другі скрипки; група альтів – Світлана Гербик, Наталія Марушка (Олешницька МШ) та Владислава Шмулига (Королівська МШ); віолончелісти – Людмила Зима (ветеран оркестру) та Оксана Юртин; гітаристи – Дженіта Хайнас та Дженіта Олашин; баяністи – Юрій Молнар (ветеран оркестру), Іван Лях (Олешницька МШ) та Ірина Маскаль (Н.Сільська МШ). Додають колориту інструментальній палітрі оркестру Наталія Касинець – флейта (Королівська МШ), Іван Кормош (труба), Наталія Грабовчак (металофон) та Ярослав Боднарюк (ударні), Маряна Світельські (електропіано).

Ці музиканти – кістяк колективу. З ними оркестру під силу виконати твори доволі високої складності. З роками виробився свій стиль та напрямок – хоч оркестр у нас народних інструментів, та поряд із творами народного спрямування (Борис Карамишев, Юрій Польовий, обробки нар.пісень) виконуємо і симфонічну класику (Антоніо Вівальді, В.-А.Моцарт, Дж.Каччіні, Франц Шуберт, Фредерік Шопен, П'єтро Масканьї, Дж.Верді, Бела Барток), твори сучасного модерністського (Карл Дженкінс, Петер Мартін) та естрадно-джазового спрямування (Рольф Ловланд, Лерой Андерсон, Астор Пьяццолла), танцювальну музику (Франц Легар, Генрі Манчіні, Євгеній Дога), та музику до кінофільмів (Мирослав Скорик, Генрік Кузняк, Алан Сільвестрі, Джон Вільмс, Ісаак Шварц) тощо, всього понад 75 творів.

Незмінною ведучою та партнером з організаційної складової виступів оркестру є Наталія Сорводі. Останні 10-12 років у виступах оркестру бере участь також камерний хор викладачів мистецьких шкіл «Глорія» (16 чол.) під керівництвом провідного фахівця хорової справи Виноградівщини – досвідченої Світлани Гнетило. Разом із ними виходимо на нові проєкти чи то з творів невмирущої класики, чи нових, ще не виконуваних колядок, музики до кіно. От і цього року зробили спільно з хором два нові твори: чудову колядку, репресованого та забутого у радянський час Василя Барвінського «Що то за предиво» для солістки (Світлана Гнетило), хору та оркестру «Десь у моїй пам'яті» всесвітньо відомого американського композитора Джона Вільямса, український текст Вероніки Ленарт, із відомого кінофільму «Один вдома». Обидва твори стали прем‘єрою цьогорічного циклу із чотирьох концертів та заслужили хвилю овацій у вдячного глядача. Також у виконанні хору звучали «Колядка» В.Гогенко та хоровий варіант «Щедрик» М.Леонтович - Д.Едлман.
Цьогоріч оркестром було підготовлено оновлену програму з 12 творів. Зазвичай починаємо концерт з «Різдвяна пісня» Мелла Торма, яка задає тон та новорічний настрій всьому дійству, веселі «Бубонці бренчащії» Джона Мосса ще більш підсилюють градус тонусу. Цикл «Католицькі колядки» у моєму інструментуванні включає в себе також місцевий матеріал, угорські колядки, які побутують у нашому краї та щороку розпочинають Адвент у вірників східного обряду: 1ч. «Menybol az angyal», 2ч. «Pasztorok, pasztorok», 3ч. «Oh, Betlehem, kis városa», 4 ч. «Adeste Fideles» - латинський гімн.

У музиці – я людина першого враження, тішуся, що вийшов на новий твір – симфонічну сюїту талановитого львівського композитора Юрія Саєнко «Різдвяні фантазії» та зробив переклад під наш склад оркестру 4 ч. «Темненькая нічка», 5.ч. «Христос родився» та 6 ч. «Колискова над яслами». У ній звучать мелодії на теми українських колядок, зачаровують глядача казковою прозорістю, неповторною легкістю та насиченістю. Вони абсолютно балансують на межі між музикою небесною і земною, випромінюють лагідну радість. Це чудова робота, яка, без сумніву, стала прикрасою нашої цьогорічної програми.
Як стверджують музикознавці, генофонд української нації вмістився у ці чарівні та геніальні чотири нотки заспіву зараз всесвітньо відомого твору Миколи Леонтовича «Щедрик», який ми виконуємо в аранжуванні Білла Калхуна, та моєму перекладі для нашого оркестру. Уже десятиліттями візитівкою нашого оркестру є знаменита «Мелодія» корифея української музики Мирослава Скорика із кінофільму «Тіні забутих предків». У нашому перекладі вона набуває деякого апофеозу та пафосності в кульмінаційних моментах. Трохи в іншій іпостасі «Щедрик» постає у неймовірно технічній та гротескно-ритмічній трактовці Метта Рейлі для скрипки - соло (Маргарита Телек) та оркестру. Цей нелегкий для виконання твір завжди зриває бурю емоцій та овацій, як це було на концерті «Різдвяних мелодій» в смт. Королево 27. 12. 2021 р. у Королівському римо-католицькому костелі свв. Апп. Петра і Павла, звідки родом наша солістка.

Традиційно під фінал концерту ми разом із хором виконуємо симфонічну сюїту Лероя Андерсона «Різдвяний фестиваль»: 1 ч. «Радуйся світ, 2 ч. «Зал з гілками»; справжнє занурення в епоху Середньовіччя дає органний супровід (Мар’яна Світельські) та оркестр у 3 ч. «Перший Ноель», аранжування Ларрі Кларка та апофеозом всього циклу стає 6 ч. «Ангели з небес злітають» Фелікса Мендельсона. Вже стало традицією на завершення концерту виконувати своєрідний гімн Різдва - «Тиха ніч» Франца Грубер (на трьох мовах) та «Gingle Bells» Д. Пєррпойнта. На нестихаючі оплески у нас на «біс» завжди перебуває напоготові улюблена всіх оркестрантів та глядачів «Токката» Петера Мартіна.
Усі інструментування, переклади та аранжування виконуваних нами музичних творів і колядок, створюю сам, адже мушу адаптувати їх під своє бачення, своє переосмислення творів відповідно до наявних у оркестрі інструментів та фахового рівня виконавської майстерності виконавців, пропустити їх через свою творчу лабораторію, через своє серце. Це не проста, але разом з тим захоплююча робота, що вимагає спеціальних знань та умінь, досвіду роботи, бажання та ініціативи разом із виконавцями творити добро. Людина вчиться все життя, адже в такій складній сфері діяльності як МУЗИКА вдосконаленню немає меж. Найвищою насолодою та мотивацією до нових звершень у житті митця є, коли виконання його творів приносить людям радість та насолоду від спілкування з чудовим світом музики.

У цей благодатний та довгоочікуваний час Різдва ми щоразу йдемо до глядача з новими творами у високофаховому виконанні. Дякуємо всім учасникам колективу оркестру за велику роботу, терпіння та самопожертву; всім слухачам – за щире захоплення, відчутну насолоду, невисловлену радість, приємні миті спілкування з прекрасними різдвяними композиціями та настрій, який ми подарували один одному та всім мешканцям нашого рідного Виноградова та нашої Срібної Землі.
Загалом, починаючи з 90-х років було представлено 25 циклів новорічних різдвяних концертів «Різдвяні мелодії оркестру»: в Ужгородському Хресто-Воздвиженському гр.-кат. кафедральному соборі, Мукачівському гр.-кат. соборі Успіння Пресвятої Богородиці, рим.-кат. костьолі францисканців м. Виноградів, гр.-кат. храмі Успіння Пресвятої Богородиці м. Виноградів, реформатській церкві смт. Вилок, римо-католицькому костьолі свв. Петра і Павла та Свято-Вознесенському гр.-кат. храмі смт. Королево та інших храмах району; «Різдвяні мелодії Етели Чуприк», Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ, презентації збірки колядок «Божий Син днесь народився», Вишківській ЗОШ 1-3 ст. ім. Келчеї Ференца с. Вишково, Іршавській мистецькій школі, Виноградівському багатопрофільному санаторії «Теплиця», Виноградівському геріатричному пансіонаті для літніх людей…

З 20 січня нинішнього року оголошується конкурс на здобуття обласної премії ім. Дезидерія Задора у галузі музичного та виконавського мистецтва. Серед численних колективів наш оркестр заслуговує на подання заявки для участі в ньому, а саме – у вибраній з п’яти номінацій «Художній колектив», де оцінюватиметься високохудожня концертна програма «Різдвяні мелодії оркестру» та високий рівень її фахової виконавської майстерності. «Різдвяні мелодії оркестру» вкотре засвідчили про наявність у Виноградові колективу, який високо підняв у регіоні планку музичного мистецтва.

Олександра Берцик, журналіст.
м.Ужгород

 

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber