1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Як святкували Водохреща на Закарпатті майже 100 років тому: раритетне фото (ФОТО)

19.01.2022 16:23 Культура

Цікаві факти про відзначення свята на території області розповів у мережі Фейсбук Mykhailo Markovych.

До вашої уваги текст допису мовою оригіналу:

Водохреща («Водорщі», «Водощі», «Водохрест», «Йордан», «Ардан»). Більшість обрядів Водохреща на Закарпатті тісно пов'язані з урочисто-святковим освяченням води.

Традиційно після ранкового богослужіння у церкві, процесія з коругвами (павізами) та релігійними піснями і молитвами прямує до річки. Якщо на водоймі є лід, то заздалегідь прорубують ополонку у вигляді хреста. Вважають, що така ополонка i мiсце довкола неï мають чудодійну силу. Етнографи, які досліджували минуле Закарпаття, зауважують, що освяченій воді приписувались божественно-цілющі властивості.

Я шукав свідчення/записи, чи купалися в річках на Закарпатті в давнину. На старих фотографіях столітньої давності (а є їх всього декілька), таких фактів ніде не побачиш.

Але, наприклад, історик Михайло Тиводар у своїх дослідженнях писав (щоправда без зауваження років), що наші предки «…набравши води, хто відчував себе грішним, купались у річці, щоб нечистий дух залишив їхнє тiло. Це робили й дівчата, які довго не могли вийти заміж, бо це їм «поробили» нечисті духи чи чародійниці.

За народними віруваннями, коли священик святив воду, всi нечисті сили вискакували з неї і повертались до неï лише після того, як котрась iз жiнок у воді прала білизну». Тож, думаю, такі купання були таємними й не на показ. Як кажуть, не було інстаграмів й тіктоків.  Зі святом усіх!

На фото-листівці 20-30-х рр. минулого століття – освячення води річки Тиси у Ясінях біля «заріцької» церкви. Голих тіл ніде не видно тож, можливо, менше грішили

Нагадаємо, 19 січня - Хрещення Господнє або Богоявлення: яку молитву треба читати на Водохреще.

Читайте на ГК:Патрульний збив велосипедиста: подробиці смертельної ДТП на Закарпатті (ФОТО)
Читайте на ГК:Мертвого чоловіка діставали рятувальники: трагедія трапилася в одному з регіонів Закарпаття
Читайте на ГК:На Закарпатті затримали злочинця-рецидивіста: відомо, що накоїв
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська