1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«В очікуванні Мікулаша й Різдвяного дива»: що означає підготовка до свят для римо-католиків Тур’я-Ремети на Перечинщині (ФОТО)

02.12.2021 17:08 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Наближаються довгоочікувані зимові свята і найпершими, за традицією, вони приходять до римо-католиків.

6 грудня на Закарпатті римо-католики відзначають день Святого Мікулаша (Миколая). 24 грудня святкують Різдво.

Перед тим у кожній родині суворо дотримуються Різдвяного посту.

Із нетерпінням очікують Новорічно-Різдвяних свят у родинах римо-католиків Тур’я-Ремети на Перечинщині. Про важливі моменти очікувань дива розповіла учитель словацької мови місцевого освітнього закладу Ельміра Пилип.

–Немає нічого кращого як чудовий зимовий час очікування дива, дива народження Христа, коли мамина кухня переповнена ароматом ванілі, а діти з нетерпінням чекають светего Мікулаша та Єжішка. Коли кожен день оповитий таємничістю та прекрасними звичаями, які передали нам наші предки. Словаки нашого села зберегли ці чудові звичаї й традиції до сьогоднішніх днів, – розповідає корінна словачка із Туря-Ремети Ельміра Пилип.

28 ЛИСТОПАДА 2021 РОКУ - ПЕРША НЕДІЛЯ АДВЕНТУ (початок Різдвяного посту та літургійного (церковного) року в римо-католиків. Усі неділі прирівняні за своєю значимістю до великих свят, і якщо на неділю Адвенту випадає інше свято, воно переноситься на понеділок. Перша неділя Адвенту вважається початком нового літургійного (церковного) року. У цей день запалюють першу свічку на вінку. Цей час очікування Різдва Христового, до якого приурочені численні обряди й звичаї.

–Від першої адвентної неділі до середини грудня усі римо-католики духовно готуються до приходу Христа. Це період каяття. Літургійним кольором є фіолетовий. У цей час кожна родина готується до свята: прибирає, варить, випікає, очищає душу, готує серце для маленького Ісусика, а діти пишуть листи Єжішкові та Мікулашові (замовляють подарунки). У кожному будинку мають адвентний вінок. Форма адвентного вінка - круг, який символізує єдність, надію з очікування Христа, а полум’я свічки – любов кожної людини. 4 свічки символізують 4 тижні перед Різдвом. Три – фіолетові (колір покаяння), одна рожева (колір надії). Кожну неділю разом вся сім’я молиться, запалюючи все наступту свічку. 1 свічка – МИРУ, 2 свічка – ВІРИ, 3 – ЛЮБОВІ, 4 – НАДІЇ. Дітки нашої парафії разом із сестрами-монахинями з радістю виготовляють адвентні вінки, які священник освячує в першу неділю Адвенту, – ділиться розповіддю пані Ельміра.

Найочікуваніші дні радості для римо-католиків

–Грудень – це місяць, у якому римо-католики мають багато радісних днів, що тривають недовго, але є найочікуванішими й найулюбленішими. Це свята св. Ондрей (30 листопада), Барбора (4 грудня), Мікулаш (6 грудня), Луція(13 грудня), Щедрий вечір (24 грудня, ще цей день приурочений Адаму та Єві) В'яноце. Кожне свято наповнене чудовими традиціями та звичаями, – розповідає Ельміра Елемирівна

З ними асоціюються подарунки й сніг

–У день святого Мікулаша 6 грудня в римо - католиків ходили по хатах переодягнені постаті (Мікулаш, Чорт, Ангели) в масках і роздавали подарунки. Діти повинні були показати Миколаю, що вміють молитися, і за це діставали цукерки. Донині напередодні свята діти пишуть листи до Мікулаша, 5 грудня увечері ставлять на підвіконня чобітки в очікуванні подарунків. Також подарунки від Мікулаша діти отримують і у костелі.

Під час Адвенту в храмах рано вранці служиться Свята Меса на честь Пресвятої Діви Марії – «рората». Символом цієї меси є запалена свічка, яка освітлює шлях тих, хто іде до церкви до сходу сонця. Щоб свічка не згасла, її поміщають у спеціальний ліхтарик із прозорими віконцями. Ця традиція збереглася і серед віруючих словаків в Україні.

–Щороку кожної суботи в нашому костелі св. Юрія також служаться роратні Святі Меси, – розповідає Ельміра Пилип. Вони розпочинаються о 7 год. ранку.

–Духовне приготування до Різдва є невід’ємною частиною римо-католиків. Кожного року сестри – монахині з дітьми готують «Яслічкову побожность» (різдвяні сценки), розучують нові колядки, хлопці повторяють бетлегемські гри. Третя неділя Адвенту називається по-латинськи Gaudete (Радійте), бо прихід Христа уже близько.

Радісний час очікування завершується 24 грудня вігілією, у перед- вечір Різдва Христового. Аж до вечора, до сходу першої зірки, цей день ще належить до Адвенту.

–І нарешті він тут… Той день, на який із нетерпінням так усі чекали. День, коли народилося маленьке Дитятко, коли на землю зійшла Правда, Віра, Любов…

Гарно Вам дякуємо, пані Ельміро, що поділились із нашим виданням цією щирою розповіддю!

Щасливої вам зустрічі Святого Мікулаша у ваших оселях й веселих Новорічно-Різвяних свят.

Нагадаємо, Оголошено ІІ рівень небезпеки: на Закарпаття сунуть потужні зливи з переходом у сніг.

Читайте на ГК:Закарпатці збирають лушпиння цибулі, горіха та попіл: що ж "витворяють" господарі і як воно діє?
Читайте на ГК:Сучасні ВЕС у горах Карпат: чи підтримують закарпатці вітряні парки на полонинах?
Читайте на ГК:Нічний режим рятує фінанси: як "розумний лічильник" допомагає закарпатцям не платити рекордні суми за електроенергію?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська