1. Головна
  2. >
  3. Культура

На Престольний празник архистратига Михаїла у Тур’я-Реметі на Перечинщині відзначають важливу подію (ФОТО)

1557
Культура Новини Перечина

Два храми в селі – православний та греко-католицький, названі на його честь.

На Престольний празник архистратига Михаїла у Тур’я-Реметі на Перечинщині відзначають важливу подію (ФОТО)

21 листопада у селі відзначають храмовий празник. З’їжджаються духовні процесії із сіл району та Ужгорода. По Божественній Літургії місцеві частують вірян смаколиками на подвір’ях храмів під покровом архистратига Михаїла, а вже відтак приймають гостей, родичів, у власних домівках.

До цього дня, який ще називають Михайловим днем, Михаїла або Михайлям, реметяни старанно готуються, аби впустити свято в оселю.

21 листопада за словами старожилів, розпочиналася справжня зима. Хоч навряд цьогріч снігу радітимуть реметяни уже в листопаді, адже справжню зиму зі снігом синоптики обіцяють у грудні чи навіть січні. А от, чотири роки тому, напередодні Михайля, реметян зустріла справжня зима із самого ранку. Жителі прокинулись у білосніжній казці, а першому снігу неабияк зраділа малеча.

Одним із символічних є день 21 листопада для вірників греко-католицької громади села. Цього дня, 1999 року, було освячено новозбудований греко-католицький храм, тож віряни цьогоріч відзначають уже 23 річницю своєї святині. Місцеві пригадують момент освячення храму, на будівництво якого покладали великі надії.

На важливу подію тоді зібралось багато вірників та аж 8 священнослужителів на чолі із єпископом Іоаном Семедієм. На фасаді греко-католицької святині архистратига Михаїла у Тур’я-Реметі удостоєно пам’ятними дошками двох знаних постатей – будівничого самоучку Михайла Молнара, який збудував більше 11 храмів на Закарпатті та душпастира Віктора Дулішковича – пароха церкви із 1946 по 1949 рр. До підніжжя пам’ятних дошок завжди приносять квіти й запалюють лампадку.

Загляньмо в історію

Греко-католицька громада у селі відродилася 1991 року. У храм, зведений 1771 року, не допускали молитися греко-католицьких вірників. Не зважаючи на рішення виконкому про посвячення пасок 14 квітня 1993 року, отцю Степану Гафичу довелось Богослужіння й освячення пасок проводити на дорозі. На свято архистратига Михаїла у 1993 році, із великими зусиллями, виконкомом сільської ради було дозволено відправляти Службу Божу на колишній греко-католицькій фарі.

 

Майже три роки поспіль греко-католики домагалися почергового Богослужіння, та їх зусилля виявились марними. Відтак громада вирішує звести новий греко-католицький храм у селі на честь Архістратига Михаїла.

Наріжний камінь було освячено єпископом-ординарієм – преосвященним Йоаном Семедієм 9 жовтня 1994 року, а 17 липня 1995 року розпочалися будівельні роботи. 5 років тривало будівництво. Важливим є факт, що упродовж будівництва храму, вірники римо-католицької громади села Тур’я-Ремета надавали можливість греко-католикам проводити Службу Божу у їхньому храмі. Допомагали греко-католицькі громади району, сприяли будівництву й з-за кордону.

Керував будівництвом будівельник Михайло Молнар, йому спомагали куратор греко-католицької громади Михайло Фекета, Василь та Юрій Крупчинські. Щоденно трудився на будівництві святині майстер по дереву Ілля Мешко, йому належить виготовлення престолу у храмі. Не можна не згадати і вірницю Юлію Фекету. Згодом вона описала історію храму у своїй книжці «Новий греко-католицький храм архистратига Михаїла у Тур’я-Реметі».

Нагадаємо, Багато нових інфікованих: учнів освітнього закладу на Перечинщині потримають на «дистанційному».

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber