1. Культура

Залишиться в історії: відомий закарпатський різьбяр Іван Павлишинець знаний і у Словаччині (ФОТО)

15.10.2021 18:23

Іван Павлишинець виготовив іконостаси і престоли для понад 35 церков Закарпаття і Словаччини.

Народився художник-різьбяр на Мукачівщині у селі Чопівці 1905 року в простій багатодітній родині. Тривалий час працював як дрібний кустар на основі патента Мукачівського райфінвідділу. Його учнем був заслужений діяч мистецтв і народний художник України Василь Свида (працював деякий час у приватній майстерні Павлишинця).

Сьогодні талановитого майстра згадують на Перечинщині, Свалявщині, Березнянщині, Іршавщині, Хустщині тощо.

Доклав свою руку Іван Павлишинець і до створення чудового іконостасу виготовив іконостаси для храму Покрови Пресвятої Богродиці у селі Сімер (нині Ужгородський район). Також є автором іконостасу у храмі Перенесення мощей Святого Миколая Чудотворця у Ворочеві на Ужгородщині (колишній Перечинський район).

На Іршавщині, у Доробратові, зберігається іконостас роботи Івана Павлишинця у храмі св. Миколи Чудотворця 1946 р. (УГКЦ).

У Малому Березному на Ужгородщині Павлишнець вирізьбив у 1973 році новий іконостас для храму св. Петра і Павла. Саму святиню тут зведено у 1789 році.

На рідній Мукачівщині Павлишинець виготовив іконостас для храму в селі Кайданове. Будівництво мурованої базиліки завершили у 160 році. Майстра Івана Павлишинця тут називали Іваном Павлішкою.

У 1692 р. Кайданово згадують як філію Ракошина. За легендою, колись у цьому селі була в’язниця. Режим у ній панував надзвичайно суворий. Непослухів-в'язнів неабияк карали, одягаючи їм на руки кайдани. Відтак і пішла назва населеного пункту. Сьогодні тут діє храм Святого Василя Великого.

В селі Обава у храмі Покрови Пресвятої Богородиці 1930 р. (УГКЦ) є також різьблений іконостас Івана Павлишинця.

У Кольчині Мукачівського району Іван Павлишинець вирізав іконостас для Храму св. Петра і Павла (1922 р.) Також він реставрував іконостас у старій дерев’яній церкві.

Не можна не відзначити й роботу цього унікального закарпатського майстра і в самому Ужгороді – обласному центрі Закарпаття, облюбованого туристами з усіх усюд, у тому числі і паломниками із різних країн. І по сьогодні у Хрестовоздвиженському греко-католицького кафедральному соборі можна побачити різьблений іконостас Івана Павлишинця. Ужгородський собор є головним греко-католицьким храмом міста і всієї Мукачівської греко-католицької єпархії. Тут зберігається чимало творів відомого закарпатського художника Йосипа Бокшая. При вході до храму – повернута музеєм картина художника 1940 року «Свята Терезка» у витонченій рамі у стилі бароко, її теж виготовив різьбяр Іван Павлишинець. До того ж, різьбяр із Мукачівщини виготовив для Ужгородського храму й престол.

Часто майбутні роботи Павлишинець виконував саме за ескізами Бокшая.

Про Івана Павлишинця знають і у Сторожниці Ужгородського району. Тут майстер виготовив іконостас для мурованої церкви св. Миколи, що є пам’яткою еклектизму 1928 – 1929 рр. У храмі зберігаються чудові вівтарні образи пензля Йосипа Бокшая. Деякі речі до храму було перевезено із закритої в радянський період ужгородської Цегольнянської церкви. 

Що стосується різьбярської діяльності майстра за межами краю, то відомі його роботи і у сусідній Словаччині. Зокрема, різьбив іконостаси для храмів у таких села нинішньої Словаччини як Земплен та Секова.

Помер Іван Павлишинець у 1977 році та залишив після себе нетлінні скарби дивовижної праці й таланту. За життя він виготовив близько 50 іконостасів та ряд менших церковних атрибутів.

Наразі мало хто згадає із сучасної молоді цього чудового майстра, відвідуючи той чи інший храм на Ужгородщині, Мукачівщині тощо, де залишились його унікальні роботи. І все ж ім’я майстра не загубиться в історії.

На чорнобілих світлинах минулих років, підібраних автором із сайту https://www.pslava.info/, храми із різних районів на Закарпатті. До оформлення інтер’єру у свій час витонченим різьбленням доклав руку майстер Іван Павлишинець.

Зокрема, на світлинах у галереї «Голосу Карпат» – церква св. Миколи в Сторожниці 1822 р., світлина 1910 року та храм св. Миколи Чудотворця (1946 р.) у Доробратові на Іршавщині, фото датоване 1993 роком. Також у фотогалереї подано храми Перечинщини, Березнянщини, Мукачівщини, Хустщини (церква св. Трійці. 1932. (УПЦ)) тощо.

На кольоровій світлині – іконостас роботи Івана Павлишинця в Ужгородському Хрестовоздвиженському греко-католицькому соборі.

Нагадаємо, В Ужгороді відкрили виставку до 130-річчя з дня народження Йосипа Бокшая (ФОТО)

Читайте на ГК:Жахаючий слід від сокир в одній із громад Закарпаття: березовий сік обернувся трагічним фіналом (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті сталася надзвичайна ситуація: відомі деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Були в шоці від побаченого: надзвичайна ситуація “сполошила” місцевих жителів (ФОТОФАКТ)