1. Головна
  2. >
  3. Культура

Нові грані творчості Йосипа Гарані відкрились на виставці його полотен в Берегові (ФОТО)

359
Культура Новини Берегова

Експозицію презентували у виставковому залі Міхая Мункачі, що діє при консульстві Угорщини в місті над Верке.

Картини для широких оглядин представив знаний в регіоні колекціонер і   шанувальник мистецтва Ласло Ковач. Переважна більшість з них – із власного зібрання. А окремі цікавинки любязно надали сім’я художника, деякі інші поціновувачі живопису, які зберігали шедеври у власних колекціях.

На цей раз були відібрані роботи Майстра, які відтворюють різні етапи його творчості – від перших спроб до завершальних. Виставка приурочена до 100-ліття з дня народження художника.

 Хлопчик побачив світ 16 березня 1921 року в селі Батьово Берегівського району в швабській сім’ї. Після закінчення початкової школи поступив до міської Королівської державної гімназії, де під керівництвом талановитих викладачів ознайомився з азами малювання. Зокрема, наставником здібного юнака був Карой Ізай, який успішно закінчив мистецький універсиитет в Будапешті. Пізніше в цьому виші засвоював техніку живопису і Гарані, де йому знову поталанило з викладачем – ним став Імре Ревес.

Регулярно писати картини Йосип розпочав, коли йому виповнилось 25-26 років. Фортуна знов усміхнулася йому і звела з Йосипом Бокшаєм, Адальбертом Ерделі, Золтаном Шолтесом – основоположниками закарпатської художньої школи. І в багатьох його творах відчувається вплив саме цих живописців. У 1947 році роботи ще молодого підкорювача пензля були вперше виставлені на суд поціновувачів у холі берегівського кінотеатру. В основному це були пейзажі та портрети. Знаковим у творчості Йосипа Гарані став 1957 рік, коли на виставку в Мосву із Закарпаття відібрали по одній з робіт Йосипа Бокшая, Антона Кашшаї та його. Знаменний цей період і тим, що з картин наших митців були випущені поштові листівки, які тепер вважаються неабиякою  рідкістю. А через рік тоді 27-літнього Гарані приймають до Національної спілки художників СРСР.

“Це була знаменна подія, бо потрапити сюди було надзвичайно складно, навіть для більш іменитих,- наголосив на відкритті експозиції в Берегові знаний закарпатський митець Аттіла Капріва.- Це відкрило для Йосипа Гарані можливість брати участь у різних широкомасштабних творчих майстернях.”

Першою такою ластівкою стала двомісячна поїздка до Криму, де художник написав понад 90 полотен, в яких уже відчувалась досвідчена рука Майстра. Вніс свою струмінь Гарані і в закарпатську традиційну школу живопису. Попри миловидні краєвиди, він одним з перших почав малювати актові картини, портрети жінок, зокрема своєї коханої дружини. З великим натхненняи та почуттями створив образ батька, відтворив за малюванням своїх двох синів.

“Це було досить незвичним і в багатьох функціонерів викликало певний спротив,- зазначив у вступному слові на відкритті експозиції в Берегові колекціонер Ласло Ковач.- Один з парторгів навіть зробив йому зауваження з цього приводу і давав пораду замість актових картин малювати краще обличчя простих робітниць.”

Нині твори митця знаходяться в різних музеях світу: Третьяковській галереї в Москві, у Празі, Будапешті,  приватних колекціях по всьому світу. Вони свідчать про непервершеність, особливий стиль Майстра, від них дихає тепло і життєстверджуючі почуття.

Про це говорив у вітальному слові Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі.

Невимушену атмосферу для огляду картин у виставковому залі створював мелодійною грою на акардеоні викладач Берегівської школи мистецтв, учасник популярного гурту “Шодро” Бертолон Галас. 

Оглянути експозицію полотен Йосипа Гарані, які відкривають нові грані його творчості, можуть всі бажаючі за попереднім записом у консульстві.

Нагадаємо, Різдво Пресвятої Богородиці: на Закарпатті відзначають "Сяту Марю"

   

 

Читайте також: