1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Першим губернатором нинішнього Закарпаття був американець

04.09.2021 16:15 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Президент США В.Вілсон надавав особисте доручення громадянину Америки Г.Жатковичу, щоб той очолив Подкарпатську Русь у складі нової Чехословаччини.

Президент США В.Вілсон надавав особисте доручення громадянину Америки Г.Жатковичу, щоб той очолив Подкарпатську Русь у складі нової Чехословаччини.

Про це розповів вчений-історик, професор Павло-Роберт Магочій під час презентації книги "Підкарпатська Русь. Формування національної самосвідомості (1848-1948)".

- Фото на обкладинці книги дуже символічне, на ньому зображені три особи, які знаменують початок нового порядку у 1919 році. Зліва – перший губернатор Подкарпатської Русі, американець Григорій Жаткович. Він народився на Подкарпатті і 4-річним хлопчиком з батьками виїхав у Америку. Там він став відомим адвокатом у Пенсільванії і на найвищому рівні, як представник угрорусинів, вів переговори з американським урядом у Білому домі, - розповів на запитання Василя Кіша для читачів Голосу Карпат професор Магочій.

Важливо, що за законами США, жоден американський громадянин не має права працювати в урядових інституціях інших країн. І тому Жаткович мусив отримати спеціальний дозвіл від президента Вудроу Вілсона для виконання доручення працювати в апараті державної влади Чехословацької Республіки як губернатор Подкарпатської Русі.

На фото, яке зроблене у 1919 році біля стін ужгородської 1-ої школи (тепер - гімназії ім. Т.Шевченка), поряд з Жатковичем стоять представник Антанти, французький генерал Едмонд Еннок та віце-губернатор, представник Чехословацького уряду Петр Егренфельд.


Презентація книги професора Торонтського Павла-Роберта Магочія відбулася 3 вересня у Виноградові у приміщенні колишньої центральної районної бібліотеки.  У заході взяли участь доцент і редактор книги Валерій Падяк, автор передмови до україномовного видання, історик Володимир Фенич та керівник Закарпатського обласного науково-культурологічного товариства ім. Олександра Духновича Юрій Продан. Напередодні така ж презентація відбулася в Ужгороді.


Монографія "Підкарпатська Русь. Формування національної самосвідомості (1848-1948)" описує ці та інші події переважно міжвоєнного періоду ХХ століття та є цінним джерелом знань для широкого кола читачів, зацікавлених в історії Закарпаття. Це вже друге, доповнене та перероблене видання однойменного англомовного бестселлеру, яке зараз побачило світ у видавництві Валерія Падяка.

Повний запис трансляції з презентації дивіться тут:

Читайте на ГК:Просять допомогти: рідні розшукують закарпатця, який зник безвісти під час служби (ФОТО)
Читайте на ГК:«Просимо вибачення за незручності»: виноградівців попереджають про перебої у водопостачанні
Читайте на ГК:До Виноградова по дорозі на фронт завітав грузинський політик і воїн Коба Хабазі (ФОТО)