1. Головна
  2. >
  3. Культура

Ювілейний фестиваль угорського народного мистецтва відбудеться на Мукачівщині

197
Культура Новини Мукачева

Проходитиме він у с.Дерцен 19 вересня.

Ювілейний фестиваль угорського народного мистецтва відбудеться на Мукачівщині

Зареєструватись до участі у святі можуть і україномовні колективи.

Останній строк подачі заявок – 15 вересня. Для цього потрібно заповнити відповідну анкету, зразок якої розміщений на веб-сторінці kmmi.org.ua й відтак відправити її за електронною адресою kmmintezet@gmail.com.

Організатори чекають на участь у фесті народних художніх танцювальних колективів, вокальних ансамблів, хорів, солістів, гуртів та оркестрів тощо. Детальніша інформація за телефоном +380 3141 42 815 або безпосередньо за адресою м.Берегово, вул.Сечені, 59/В, Європейський угорський дім.

Нинішній фестиваль – ювілейний, він 30-ий за ліком. Перший відбувся в Чопі 1 травня 1989 року. На святі працювала також виставка робіт народних умільців. Початок був досить складним. Свій негативний відбиток наклала на зібрання тодішня комуністична система. Так, доводилось виготовляти, скажімо, відомі березькі ткацькі вироби з радянською символікою, виконувати композиції із вкрапленням соціалістичних закликів, випускати плакати з тодішнім політичним підтекстом, навіть прикрашати пасхальні крашанки орнаментами подібного спрямування.

Однак, між цими ідеологічними “атрибутами” просочувались і справжні народні перлини. А на початку 90-х в угоромовній пресі краю з’явилось ряд публікацій, які засуджували такий підхід, демонстрування лже-мистецтва і закликали повернутись до звичних народних джерел.

Одним із борців за чистоту угорського фольклору був музикознавець, голова музичного Товариства ім.Дезидера Задора Іштван Арпо. Вагомий вклад у справу внесли також знаний художній керівник популярного ансамблю пісні і танцю “Тиса” з Пийтерфолви Лайош Пал, пізніше Заслужений діяч мистецтв України, та його дружина, які намагались відродити автентичні традиції і звичаї угорської культури. Долучився до процесу й тодішній очільник КМКС Шандор Фодо.

Ситуація змінилась на краще з 2008 року, коли головними організаторами свята стали Демократична спілка угорців України (УМДС) та Центр розвитку угорської культури на Закарпатті, що діяв у Берегові. В цьому ж році фестиваль отримав статус міжнародного: на зібрання приїхали художні колективи з сусідніх Угорщини та Румунії, Воєводини, інших закордонних населених пунктів, де компактно проживали угорці. З тих пір свято по-праву носить назву “Фестиваль угорського народного мистецтва” і проходить в різних містах та селах області – Берегові, Мукачеві, Ужгороді, Пийтерфолві, Вишкові, Есені, В.Доброні, інших. Нинішній фест відбудеться в мукачівському Дерцені.

“30 років – відчутний відрізок часу. За цей період сформувались традиції проведення фесту, які отримали визнання як в Україні, так і за кордоном,- ділиться з Голосом Карпат голова УМДС, заступник директора угорського інституту УжНУ, кандидат історичних наук Ласло Зубанич.- Ми пишаємось цим і готові передати естафету даного свята прийдешнім поколінням.”

Нагадаємо, Три закарпатські футболісти увійшли до складу національної збірної Угорщини U 21.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber