1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Пантелеймона цілителя: на Перечинщині в цей день часто горіло сіно

08.08.2021 18:17 Культура Ексклюзив Голос Карпат

За свідченням старожилів, 9 серпня у селах району старались не працювати на полі, а зокрема, й біля сіна.

За свідченням старожилів, 9 серпня у селах району старались не працювати на полі, а зокрема, й біля сіна.

 Пантелеймона цілителя є одним із шанованих закарпатцями релігійних свят. Працювати на полі в цей заборонялось. Ще більшим гріхом було сушити цього дня сіно, відзначають селяни. За віруванням людей, Пантелеймон міг розгніватись і спалити його.

У цей день, за повір’ям, прибирають овес, якщо небо чисте. У хмарну погоду краще не виходити, оскільки врожай може згоріти і влучити блискавка у господаря.

У деяких селах на Перечинщині цього дня біля обійсть людей не один раз горіло сіно, кажуть селяни.

Було усяке. Свято – не свято, а раніше на селах було багато худоби і люди трудились на полі та обробляли сінокісні угіддя. Не завжди людям щастило спораїти сіно до свята через погоду, то й не один раз потрібно було поратись біля нього і на Палія (Пантелеймона), – каже Марія Белей із Тур’я-Ремети. – Не один раз було й таке, що горіли копиці із сіном в цей день, – відзначає газдиня.

Та чи було то знаком з небес, чи дитячі забави, ніхто не знає. Проте, за словами старих людей, сушити сіно чи відкладати його до сараю в цей день краще не треба, – додає Марія Михайлівна.

Що ж, на сьогодні на Закарпатті худоби вже менше та й сіно цьогоріч люди палять самі у великих масштабах. Про це ми вже писали минулого разу, наводячи реальні факти.

На Пантелеймона починається останній збір лікарських трав. У свій час їх збирали й на Перечинщині. Місцевим жителям добре знані такі трави, як звіробій, материнка, Іван-чай, золототисячник.

Збирають цілющі трави і зараз в околицях населених пунктів, а зокрема й у Туря-Реметі.

Великомученик Пантелеймон є відомим цілителем і покровителем воїнів. На православних іконах він представлений юнаком в одязі святих цілителів –синьому хітоні зі золотими нарукавниками, синій сорочці зі золотим оплеччям та коричневому плащі, зібраному на грудях.

У храмах 9 серпня проходять урочисті молебні. Святому моляться про одужання та зцілення від хвороб. Щорічно в цей день відбувається нагородження Медаллю Святого Пантелеймона у номінації «За лікарське мистецтво».

Нагадаємо, Американка у свої 99 років розкрила секрет довголіття (ВІДЕО) 

Читайте на ГК:Прянощі й ліки в горшку: неймовірні рослини, що зцілюють закарпатську бабусю
Читайте на ГК:Істоти, що давно уже вимерли: у громаді на Закарпатті з'явилися тури
Читайте на ГК:Дві знахідки із минулого під одним берегом: "кам'яні зуби" й криниця діда у закарпатському урочищі (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська