1. Головна
  2. >
  3. Культура

Уперше на Закарпатті проведуть фестиваль "Петрівські субітки": де саме відбудеться дійство

235
Культура Великий Березний

У понеділок, 12 липня, Костринська сільська рада запрошує на перший фестиваль «Петрівські субітки», який розпочнеться у с.Вишка, на горі Красія (на пересадці, підйом канатною дорогою) о 16:00.

Уперше на Закарпатті проведуть фестиваль "Петрівські субітки": де саме відбудеться дійство

Ужгородський прес-клуб організовує з нагоди цієї події престур.

Прохання акредитуватися до 18:00 сьогодні, 9 липня, за мейлом/тел прес-клубу. Учасники престуру забезпечуються транспортом, «перекусом», повною інформацією та гарним настроєм! J.

Довідкова інформація: «Петрівські субітки с. Вишка Великоберезнянського району» належить до рідкісних календарних обрядів літнього циклу, що збереглися лише у західних слов’ян.

  У с. Вишка вони проводяться молоддю села  у ніч на свято апостолів Петра і Павла (12 липня). Приуроченість до Петра і Павла визначила назву Петрівські. Саме слово «субітка» означає вогнище (характерне і для свята Іван Купала). Відтак –  головною подією обряду є запалення традиційних вогнищ. Їх готували заздалегідь (за 2-3 тижні до свята) на околиці села:  стягуючи старі сухі берези та ялиці, монтуючи з них високі каркаси (з трьох-чотирьох жердин висотою 15-18 метрів). Висота субіток залежала від кількості вулиць, котрі брали участь у обряді. Між хлопцями різних частин села існувало змагання: чия субітка буде вищою, і  горітиме довше. Тому їх охороняли, а в день свята, щоб спровокувати суперників прискорювали запалювання вогнища, вдавалися до хитрощів.

  Як правило, субітки розгоралися майже одночасно. За ними в селі із захопленням спостерігали цілими сім’ями, вболіваючи за «своїх».  Разом з вогнищем у темряві запалювалися факели і хлопці біля субіток утворювали цікаві фігури, а потім – бігли в село дізнатися про результати змагання.   Палиці з факелів закопувалися в грядку з капустою, щоб добре вродило і не поїдала капусту  попільниця та гусінь.

  Ареал розповсюдження –  основна зона побутування – село Вишка Великоберезнянського району (в урочищах – «Магерка», «Загорди», «Плішка», «Черевків горб», «На скалі» та «Чертіж»). Згадки про субітки (собітки, сибітки) зустрічаються в сусідніх селах району – Люта та Тихий, а також у лемків на території Словаччини.

Сучасний стан елемента –  побутує і розвивається. Спільнота села Вишка є основною групою, яка виступає носієм обрядового елемента і дотепер зберігає традиції запалення Петрівських субіток.

Нагадаємо, берегівський Народний український театр здобув "золото" (ФОТО)

 

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber