1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Культура

Розтоки: історія автентичного гуцульського села на Рахівщині (ВІДЕО)

16.05.2021 22:34 Культура 0

Закарпаття в Богданській долині, експедиція хуторами Берендей, Свинарки.

Розтоки: історія автентичного гуцульського села на Рахівщині (ВІДЕО)
Малюнок

Відео оприлюднене на Ютюб каналі Гуцулендія.

А ось що пишуть про дослідження автори:

Розтоки - автентичне гуцульске село в Богданській долині. Хутір Берендей! Село в Богданській долині, що в Рахівському районі! Так, нарешті ми почали досліджувати Закарпаття! Різниця в культурі гуцулів Івано-Франківської та Закарпатської області дуже відрізняється! Вишиті сорочки тут шили на зовсім іншому полотні, польському шовковому, а не лляному чи конопляному! Всі носили кептері, проте з зовсім іншими узорами, ніж верховинці чи Косівчани! Чимось схожий на Космацький кептар, проте раки в іншу сторону, також є частини лисясого хутра на кептарі чи кожусі! Сардаки дуже нагадують Микуличинські, проте більше узору на вишитті! Весільні вінки то взагалі дуже відрізняються від інших районів гуцульщини! В верховинців було весільне чільце, в Косівському районі, на Буковині та Яремчанщині вінки з квітів, ну а в Рахівському районі вінки виглядають саме так! Нам пощастило побачити, як виглядав весільний вінок, якому близько 100 років! Центральні частини всіх Рахівських поселень дуже густонаселені, тому культури там залишилось набагато менше! Ми ж як завжди обираємо дальній гірський хутір та йдемо туди! На кожному горбі живуть люди, які можуть розпоаісти щось цікаве! А діалект на Закарпатті, то взагалі окрема тема! Кожне гаступне відео глядачам буде все важче розуміти, оскільки ми будемо їхати ближче до кордонів Румунії та Угорщини, де ще більше невідомих для нас слів! Як виявилось, із хутору Берендей, можна йти в різних напрямках найвищих вершин України, за декілька годин можна бути як на Мармароському Піп Івані, так і на Чорногірському Піп Івані, так і на Говерлі чи Петросі! Ніби їхати з Яремча треба 100 кілометрів, а горами все набагато ближче! Знаючи добре стежки, то за якихось пару годин можна опинитись і в Румунії! Доречі, огорожі між Румінєю та Україною на Мармароському масиві немає і час від часу люди випадково сходять в румунські поселення! Доречі, ми організовуємо пкспедиції час від часу і в гори! Мармароси, місце, куди я їду медитувати! Скелі величні, вражають як літом так і зимою, особливо любителів фрірайду! Про це вже є не одге відео на нашому каналі! Якщо хочеш з нами в таку експедицію, пиши про це в коментарях!

За сьогодні ми пройшли всього три гірських присілки села Розтоки: Берендей, Свинарки та Діл. Політали дроном на кожному з них та в центрі села також, але щоб відчути всю красу цього місця, то на одному з горбів варто було б залишитись на ночівлю! Взяли інтерв‘ю в декількох місцевих жителів цього барвистого місця! Вразило те, що кожен на горбі тримає овець та кіз! Якщо на Верховинщині залишились тільки корови і де-не-де хтось тримає овець, то в Закарпатті ця традиція ще побутує і це радує! Тут я вірю людям, що це справді овеча бринза( місцевий сир з такою назвою).

Кожен присілок чи хутір має свою назву, зокрема: Усті-Ріки, Межиріки, Пелехоя, Янківка, Кривий, Медведиця, Меришір, Аршиці, Берендей, Штивйора, Тищора, Грегіт, Свинарки, Діл! Берендей було окремим селом до 1967! Багато сіл поб‘єднювали в одні Розтоки!

Нагадаємо: В мережі показали старовинну листівку з молодою парою з Ясіня (ФОТО) 

Цей матеріал також доступний на таких мовах: Російська
Більше у розділі
Вона давно вже хотіла побувати тут: чому...

Вона давно вже хотіла побувати тут: чому Одарка До...

Які причини спонукали відому художницю в...

13.05.2024 21:07 627 0 Культура

Справжній закарпатський шлягер: простори...

Справжній закарпатський шлягер: простори інтернету...

Хіт тривалий час не публікувався не прос...

14.05.2024 17:13 580 0 Культура

“Місце описане в казкових творах Ганса А...

“Місце описане в казкових творах Ганса Андерсена”:...

Могутня будівля й до сьогоднішніх днів м...

15.05.2024 23:58 890 0 Культура

Вишиванка для Усика: для чемпіона світу ...

Вишиванка для Усика: для чемпіона світу створили у...

Завдяки непереможному українському боксе...

20.05.2024 14:29 131 0 Культура

Нова родзинка Закарпаття: в області з'яв...

Нова родзинка Закарпаття: в області з'явилася незв...

В Ужгороді відкрили мініскульптуру на че...

20.05.2024 22:39 1122 0 Культура

"З дитинства виспівував на все село": іс...

"З дитинства виспівував на все село": історія зака...

Дізнайтеся про творчий шлях та особисте ...

20.05.2024 23:11 1091 0 Культура