1. Новини Закарпаття
  2. >

У списку Праведників народів світу за порятунок євреїв від Голокосту є понад 30 закарпатців (ВІДЕО)

14.05.2021 21:38 0 Культура ВАЖЛИВО

З-поміж праведників є уродженці зі Сваляви, Тячева, Хуста, Берегова, Ужгорода, а також Перечина, Порошкова, Кушниці, Рахова та інших міст і сіл.

Про це йдеться в статистиці ізраїльського Центру пам’яті жертв Голокосту "Яд ва-Шем", який востаннє оновлював дані торік 1 січня. За даними реєстру, вони виїхали до Угорщини, Польщі, Словаччини, Німеччини, колишньої Чехословаччини.

Нині, 14 травня, Україна вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

В Україні під час Голокосту загинули, за різними даними, 600-900 тисяч євреїв, із Закарпаття — 85 тисяч, — каже історик Роман Офіцинський. Через нашу область депортували понад 100 тисяч людей. Розповідає: Днем пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, 14 травня обрали не випадково.

"14 травня 1948 року було проголошено незалежність Держави Ізраїль, — пояснив Роман Офіцинський. — Голокост на Закарпатті здійснювала тоді угорська влада: збирала євреїв, починаючи з квітня 1944-го року і відправляла через Словаччину, Кошице (Словаччина тоді була незалежною державою), в німецькі концтабори, які знаходилися в межах сучасної Польщі, зокрема, в Освенцим. Спеціальні підрозділи Німеччини і займалися цим безпосередньо".

Роман Офіцинський згадав також історію однієї з Праведниць Закарпаття — Марії Кутнич, котра врятувала вчителя.

"Навесні 1944 року, коли відбулася депортація, молодий вчитель з Дебрецена, який родом із Великих Ком’ят із Виноградівщини, повернувся додому і вирішив заховатися. Вона його переховувала. І є драматична історія, як сусідка шантажувала, що вона викаже їх угорським жандармам. Але Марія переховувала того молодого вчителя. Потім він у повоєнний час емігрував в Аргентину, але його сестра дала свідчення і домоглася того, щоби Марія Кутнич стала Праведником", — розповів історик.

Головний рабин Закарпаття Мендель Вільгельм розповів: 31 праведник із нашого краю — це мала кількість у порівнянні з Україною загалом. Вважає: історію про людей, які рятували євреїв, потрібно вивчати зі шкільних років.

"Ми можемо багато вчити дітей, що математика — це важливо і що бути адвокатом важливо. І зараз не вчать дітей, що найважливіше — це порятунок життя людини. Багато Праведників уже померли, бо війна була понад 80 років тому. Був час, що єврей боявся виходити на вулицю. Тільки вночі вони виходили. Потрібно знати, що люди рятували євреїв часом навіть ризикуючи своїм життям. Нацисти шукали тих, хто допомагав євреям. І якщо знаходили — вбивали їх також", — розповів Вільгельм Менахем-Мендель.

За його словами, на Закарпатті наразі проживають до 2000 євреїв, в Ужгороді — пів тисячі. Вони збираються в синагозі на вулиці Руській. Тут моляться і згадують порятунок євреїв.

"Не можна не розуміти, наскільки це важлива дата, — сказав рабин. — Вбито багато людей, які віддали своє життя за те, щоби врятувати євреїв. Можна сказати, що кожен із них — це герой. Це добре, що в нашому світі є приклад добрих людей, які розуміли, що життя — це святе. Тора вчить нас, що найважливіше — це життя, але не тільки ваше, а допомагати іншій людині, щоб і вона жила".

Інших Праведників, як рятували євреїв, поіменно вказує ізраїльский Центр пам’яті жертв Голокосту "Яд ва-Шем". Наразі відомо про понад 2 600 громадян України, які мають звання Праведника народів світу за порятунок євреїв під час Другої світової війни. Наша держава — четверта у світі за кількістю таких людей.

Нагадаємо: У Мукачеві відкрили творчу виставку до 30-річчя Незалежності (ВІДЕО)

Читайте на ГК:“Наші жінки навіть штучному інтелекту мозок винесуть”: як закарпатка з Siri спілкувалася (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатський “Аквамен”: за дві хвилини  чоловік втік Тисою у Румунію (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Повернувся, бо треба боронити країну: історія закарпатця про службу на фронті (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська